Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport opozarja gospodarske subjekte, da je pri izvozu določenega blaga in tehnologij v tretje nepartnerske države obvezno vključiti pogodbeno klavzulo za preprečitev ponovnega izvoza blaga v Rusijo in Belorusijo. |
Gospodarske subjekte opozarjamo na potrebno skrbnost pri preverjanju kupcev iz tretjih držav, za preprečitev izogibanja omejevalnim ukrepom proti Rusiji in Belorusiji s pomočjo posrednega izvoza blaga in tehnologij skozi tretje države.
Z 12g členom Uredbe 833/2014/EU in 8g členom Uredbe 2006/765/ES se določa obveznost izvoznikom, da pri prodaji, dobavi, prenosu ali izvozu določenega blaga ali tehnologij kupcem iz tretjih držav pogodbeno prepovejo ponovni izvoz v Rusijo in Belorusijo in ponovni izvoz za uporabo v Rusiji in Belorusiji. Obveznost je bila uvedena zaradi zaznanega povečanega trgovanja gospodarskih subjektov Evropske unije s subjekti iz določenih tretjih držav (kot so Armenija, Kirgizistan, Srbija, Turčija, Uzbekistan in druge), ki ustvarja sum na izogibanje omejevalnim ukrepom proti Rusiji in Belorusiji s pomočjo posrednega izvoza blaga in tehnologij v Rusijo in Belorusijo skozi tretje države.
Obveznost določitve pogodbene klavzule trenutno velja za določeno blago in tehnologije iz poglavij HS 27, 36, 38, 40, 68, 84, 85, 88, 90, 93, in 97. Seznami blaga in tehnologij iz 12g člena Uredbe 833/2014/EU ter 8g člena Uredbe 2006/765/ES, ki se z novimi svežnji omejevalnih ukrepov posodabljajo, vsebujejo predvsem blago z dvojno rabo in napredne tehnologije, kritične za proizvodnjo, uporabo ali razvoj ruskega vojaškega sistema, ter blago, ki je pomembno za proizvodnjo in testiranje elektronskih komponent in integriranih vezij, najdenih na bojišču. Določbe Uredbe 833/2014/EU in Uredbe 2006/765/ES veljajo neposredno in zavezujejo vse subjekte na ozemlju Evropske unije.
Obveznost ne velja v primeru izvoza v tako imenovane partnerske tretje države (Norveška, Švica, Združene Države Amerike, Japonska, Združeno kraljestvo, Južna Koreja, Avstralija, Kanada, Nova Zelandija, Lihtenštajn, Islandija).
Priporočljivo je, da izvozniki skrbno preverijo kredibilnost končnega uporabnika za uporabo tega blaga in tehnologij v tretji državi, da do ponovnega izvoza v Rusijo in Belorusijo ne bi prišlo. Izvozniki morajo zagotoviti, da dogovor z nasprotno stranko iz tretje države vsebuje ustrezne zaščitne ukrepe v primeru kršitve pogodbene klavzule. Če nasprotna stranka iz tretje države krši pogodbeno klavzulo, izvozniki o tem obvestijo pristojni nadzorni organ takoj, ko se seznanijo s kršitvijo.
Na spletni strani Ukrepi za omejevanje trgovine zaradi razmer v Ukrajini najdete dodatne informacije.
Vir: OZS