V Laškem so potekali Dnevi slovenskega turizma DST '24, dogodek, ki vsako leto poveže vse deležnike v slovenskem turizmu in gostinstvu. Del dogodka je že nekaj let tudi strokovno srečanje članov Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS z zanimivimi predavanji ter podelitvijo priznanj za kakovost gostinske ponudbe in jubileje za dolgoletno delo v gostinstvu. |
Strokovno srečanje gostincev v Laškem je letos v znamenju nove zakonodaje, trajnosti, delu s kadri in novimi generacijami ter prenovi projekta Gostilna Slovenija. V program strokovnega srečanja so organizatorji umestili aktualne spremembe predpisov med njimi za gostince pomemben predlog novega Zakona o gostinstvu, poleg tega je pozornost namenjena trajnostnemu upravljanju poslovanja in novim tehnologijam.
Vrhunec strokovnega srečanja gostincev vselej predstavljajo podelitve priznanj za kakovost gostinske ponudbe in jubileje za dolgoletno delo v gostinstvu.
Prejemniki priznanj za kakovost gostinske ponudbe 2024
Družina Bužinel goji tradicionalno gostinstvo in vinarstvo ter tako prispeva k bogatejši in kakovostnejši turistični ponudbi Goriških Brd. Duša in srce restavracije Bužinel sta zakonca Katja in Elvis Bužinel. Oba ‘čistokrvna’ Brica, sta se gostinskega posla lotila pred več kot tridesetimi leti z najemom lokala v središču Medane, ves čas pa sta si želela svoje restavracije na Plešivem. Odprli so jo leta 2007 poleg vinske kleti in sob za goste, v njej pa ponujajo izključno morsko hrano po principu »še včeraj v morju, danes na krožniku«. Bogato kulinarično ponudbo družina Bužinel dopolnjuje z vini iz lastne kleti.
Martina in Aleksander Mladovan svojo uspešno gostinsko-turistično zgodbo pišeta pod Trnovsko planoto v Vipavski dolini. Podjetna zakonca sta pred leti osnovno dejavnost kampa nadgradila s kakovostno gostinsko ponudbo. V prijetnem ambientu Gostilne Termika se kaže zavezanost k ohranjanju narave in zelenemu načinu življenja, ki vodi Martino in Aleksandra, na krožnikih pa povezanost z lokalnimi ponudniki ter njihovimi sezonskimi pridelki in izdelki. Vipavske jedi v moderni preobleki navdušujejo goste od blizu in daleč, lastnika pa načrtujeta še bolj celovito ponudbo Termike, kjer bo mogoče doživeti Vipavsko dolino v malem.
Skromna sezonska okrepčevalnica izpred tridesetih let je danes gostinski lokal s celovito kakovostno ponudbo jedi in pijač ter prostorom tudi za večje skupine. Darija Hrvatič s sodelavci v Gostilni Morski konjiček gostom ponuja morske specialitete, različne mesne jedi, pice ter izvrstne domače slaščice. Ponudbo prilagaja trendom in letnim časom, pri čemer tesno sodeluje z lokalnimi pridelovalci in dobavitelji. Darija Hrvatič je ob skrbi za domačo gostilno tudi aktivna članica Društva za gostinstvo in turizem Postojna in Pivka ter redno sodeluje na njihovih kulinaričnih dogodkih, kot so na primer Čemaževi dnevi in Koline.
Gostišče pri Rudiju z več kot 50-letno tradicijo v osrčju Goričkega vodi Rudolf Svetec, ki je leta 1991 družinsko gostinsko dejavnost prevzel od očeta in mame. Takrat so odlični ponudbi tradicionalnih domačih jedi in drugih dobrot dodali še prenočišča. Pripravljajo tudi malice in kosila, radi gostijo tudi različna praznovanja in posebne priložnosti, vselej pa se trudijo, da gostom ponudijo le najboljše. K dobri hrani sodi tudi kakovostna žlahtna kapljica, ki jo Rudolf Svetec prideluje sam. Kakovost gostinske ponudbe Gostišča pri Rudiju dokazujejo številni domači in tuji gosti, ki se vedno znova radi vračajo.
Hiša Krasna, ki sta jo leta 2016 odprla Dajana in Boris Škibin, je hitro postala ena izmed najbolj cenjenih gostinskih destinacij na Krasu. Gre za butični gourmet hotel, kjer se prepletata kraška trdoživost in istrska toplina, kar se odraža tako v udobnih namestitvah kot vrhunski kulinariki. Hišni chef z občutkom povezuje tradicionalne okuse Krasa in Istre ter jih preoblikuje v inovativne jedi, ki vedno znova navdušujejo njihove goste. Izbira sestavin je vedno lokalna, sezonska in bio z domačega vrta, kreiranje krožnikov pa navdihujoče in daleč od tradicionalnega. Izjemno kulinariko Hiše Krasna vsa leta zapored prepoznava tudi Michelin.
Gostilna Amfora, ki jo vodi Božica Nada Jovanović, je že od leta 1986 simbol druženja in tradicije. Sprva so ponujali gostom morske specialitete, nato pa razširili ponudbo s klasično slovensko kuhinjo. Danes povezujejo sodobne kulinarične prijeme s tradicionalnimi slovenskimi jedmi in okusi, ki gostom prikličejo dolgo pozabljene spomine. Kakovostna kulinarična ponudba, ki temelji na lokalnih in sezonskih sestavinah, se v Gostilni Amfora prepleta s prijetnim ambientom in gostoljubnostjo osebja. Ob tem pa imajo še velik prostor, ki je kot nalašč za pogostitev večjih zaključenih družb, zabavo in druženje.
Restavracija Korošica je sinonim za izvrstno kulinariko na stičišču Koroške, Mislinjske in Dravske doline. Že 30 let jo uspešno vodi Zofka Kanovnik, ki je leta 2008 gostinsko ponudbo obogatila še s kakovostnimi nočitvenimi kapacitetami. Istoimenski hotel s 4 zvezdicami in 30 moderno opremljenimi sobami omogoča gostom popolno udobje, hkrati pa lahko uživajo v okusni in zdravi hrani pripravljeni po tradicionalnih receptih s pridihom sodobnosti. V družinski posel sta vpeti tudi obe hčerki Zofke Kanovnik, ki poudarja, da so osnova za uspeh, poleg poguma seveda, poštenost, iskrenost in trdo delo.
Priznanje Zlati ključ OZS
Ob tej priložnosti so podelili tudi priznanje zlati ključ OZS, ki ga je prejel Janez Bratovž za vrhunsko kakovost in pomemben prispevek k mednarodni prepoznavnosti slovenske kulinarike.
Janez Bratovž iz Restavracije JB v Ljubljani velja za enega od stebrov slovenske gastronomije, ki že več kot četrt stoletja soustvarja in razvija vrhunsko kulinariko. Je pionir slovenske vrhunske kulinarike, mojster inovacij iz tradicionalnih, pozabljenih in manj uporabljenih sestavin.
Njegova načela so preprosta in jasna – najpomembnejše v kuhinji so sestavine. Druga značilnost restavracije je, da je vse, kar gre iz kuhinje, pripravljeno v njej. Sami namreč pripravljajo kruh, grisine, njoke itd. in s tem gostu zagotavljajo dodaten okus domačnosti. Janezova načelnost se že več kot 30 let se odraža v njegovih vrhunskih krožnikih v restavraciji JB v Ljubljani.
Najbolj ponosen je na kuharje, njegove vajence, ki so stopili na samostojne poti in vodijo odlične restavracije. Sodeluje z gostinskimi šolami in predaja znanje tudi dijakom in študentom, tako doma kot v tujini (tudi v okviru različnih projektov šol).
Janez Bratovž je prepričan, da uspeha v svetu kulinarike ne more pripisati le sebi, pomembna je tudi prava ekipa, zato v restavraciji JB aktivno sodeluje in ustvarja cela družina in skrbi, da drži svoj vrhunski svetovni nivo tudi v prihodnje. Janez Bratovž je letos družinski posel predal otrokoma Tomažu in Nini.
Prejemniki jubilejnih priznanj
Za 30 let poslovanja:
Za 40 let poslovanja:
Za 50 let poslovanja:
Za 60 let poslovanja:
Preberite tudi:
PRIZNANJE ZA ŽIVLJENSKO DELO: Roku Kancu, Gostilna pri Gorjancu, priznanje za življenjsko delo v gostinstvu
V okviru slavnostnega večera plenarnega dela Dnevov slovenskega turizma 2024 je Rok Kanc, Gostilna pri Gorjancu iz Ljubljane, na pobudo Sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS prejel priznanje za življenjsko delo. Več >>>
GOSTINSTVO IN TURIZEM: Plenarni dan DST 2024: Turizem z načrtom - za gostoljubno in trajnostno prihodnost
Plenarni dan, osrednji dogodek Dnevov slovenskega turizma 2024, je združil ključne akterje slovenskega turizma v razpravi o aktualnih izzivih in priložnostih, s katerimi se sooča panoga, podelili pa so tudi vrsto najvidnejših strokovnih priznanj. Pod sloganom Turizem z načrtom - za gostoljubno in trajnostno prihodnost so se govorniki, strokovnjaki in turistični delavci osredotočili na nadgradnjo vizije odpornosti, trajnostnega razvoja in vključujočega sodelovanja, ki bo turizem uspešno vodila skozi izzive globalnih sprememb in vse večjih pričakovanj lokalnih skupnosti ter obiskovalcev. Več >>>