FURS je ta teden objavil dopolnjeno pojasnilo o Davčnih blagajnah in davčnem potrjevanju računov. Davčni organ je natančneje opredelil plačila preko Flika in jih razvrstil med negotovinska plačila in s tem ta plačila postavil ob bok plačilom, preko sistema Moneta in PayPal. |
Pojasnilo je posodobljeno tudi na področju sprememb, ki so stopile v veljavo s 1.1.2023, glede izdaje računov za storitve opravljene preko avtomatov.
Posledica tega, da se plačilo preko Flika šteje za negotovinsko je, da za taka plačila ni obveznosti davčnega potrjevanja računov v skladu z Zakonom o davčnem potrjevanju računov (ZDavPR). Pri Fliku se gre namreč za takojšnje plačilo s transakcijskega računa plačnika na transakcijski račun prejemnika plačila. FURS je tako zagotovil jasno obravnavo plačil preko Flik sheme.
Kaj je Flik?
Z Flikom se na prodajnem mestu lahko opravi nakup preko QR kode na POS terminalu, NFC tehnologije ali aplikacije Flik POS, ki jo trgovec lahko naloži tudi na svoj telefon. Več informacij o Fliku, pa lahko dobite pri vašem bančnem ponudniku (če je vključen v shemo Flik) ali na spletni stranki www.flik.si.
Prihajajo še druge spremembe.
V javno obravnavo je bil pred kratkim (8.11.2024) dodan predlog Zakona o elektronskih plačilnih sredstvih, kot smo že poročali v OZS spletnih novicah. Predlog predvideva obveznost sprejemanja vsaj enega elektronskega plačilnega sredstva za fizična in spletna prodajna mesta. Predlog zakona nadalje določa, da se za elektronska plačilna sredstva štejejo negotovinska plačila, kot so plačilne kartice (debetne in kreditne kartice, kartice z odloženim plačilom in predplačniške kartice v fizični ali v digitalni obliki), kreditna plačila, takojšnja kreditna plačila, direktne obremenitve in elektronski denar. Predvidoma bodo ponudniki blaga in storitev lahko uvedli tudi takojšnje plačilo, kot je plačilo s storitvijo Flik (pa tudi npr. PayPal in Moneta) in s tem strankam zagotovili možnost elektronskega plačila. V OZS se s predlaganim zakonom v taki obliki ne strinjamo, zato aktivno pristopamo k spremembam predlagane zakonodaje in poskušamo omiliti določbe in hkrati podaljšati rok za uveljavitev predlaganega zakona. Več o vsebini predlaganega zakona in njegovi uveljavitvi, vas bomo pravočasno obveščali tudi preko naših OZS kanalov (spletna stran, revija Obrtnik-podjetnik ter OZS družbena omrežja).