Zavod RS za zaposlovanje je 4.11.2024, objavilo javno povabilo delodajalcem, na katerem lahko socialna ali invalidska podjetja kandidirate za izvedbo učnih delavnic z namenom praktičnega usposabljanja brezposelnih, ki težje najdejo zaposlitev. |
Ponudbe za praktično usposabljanje lahko predložite na Portalu za delodajalce, od 8. 11. 2024 od 11:00 do porabe razpoložljivih sredstev, najkasneje do 30. 6. 2025, ko se izteče končni rok za oddajo ponudb.
Pri tem morate izpolnjevati vse pogoje za prijavo, navedene v javnem povabilu. Med njimi sta tudi pogoja, da poslujete vsaj 1 leto, imate vsaj 1 zaposlenega v zadnjih 3 mesecih in da imate status socialnega ali invalidskega podjetja.
Na voljo je okvirno 2 milijona EUR, ki jih financirata Republika Slovenija iz slovenskega proračuna in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada Plus. Kar 80 % vseh sredstev je namenjenih vzhodni kohezijski regiji, 20 % pa zahodni kohezijski regiji.
V 5-mesečno praktično usposabljanje, ki bo potekalo v učnih delavnicah pri delodajalcih s področja socialnega podjetništva, bo vključenih približno 420 brezposelnih. Takšno delovno okolje jim bo pomagalo zagotoviti socialno vključenost, izboljšati zaposlitvene možnosti ter ublažiti posledice dolgotrajnejše neaktivnosti, invalidnosti, zdravstvenih in drugih socialnih ovir.
V učne delavnice bodo napotili kandidate, ki se soočajo z ovirami pri vstopu na trg dela ali pri vključitvi v ukrepe aktivne politike zaposlovanja ter zato potrebujejo poglobljeno obravnavo, pri čemer izpolnjujejo vsaj še enega od naslednjih kriterijev:
Udeleženci se bodo vključili v delovni proces socialnega ali invalidskega podjetja, kjer se bodo praktično usposabljali z namenom pridobiti konkretna znanja, veščine, spretnosti in delovne izkušnje. Cilj je, da so ob koncu učne delavnice pripravljeni na samostojno opravljanje nalog na delovnem mestu, na katerem so se usposabljali.
Učna delavnica praviloma traja polni delovni čas, največ 5 dni v tednu. Praktično usposabljanje se izvaja brez delovnega razmerja, pod strokovnim vodstvom mentorja, ki ga zagotovi delodajalec in ob psihosocialni podpori trenerja dela, ki ga zagotovi Zavod. Mentor, ki mora biti v podjetju zaposlen, lahko usposablja največ 2 osebi. Udeleženci med usposabljanjem še naprej ostanejo prijavljeni pri zavodu. Za udeležbo v programu jim mesečno izplačajo dodatka za aktivnost in za prevoz.
Delodajalcem povrnejo upravičene stroške za izvedene učne delavnice. Mesečni strošek praktičnega usposabljanja znaša 488 EUR, kar za 5 mesecev pomeni skupaj 2.440 EUR. V primerih, ki jih opredeljuje javno povabilo, delodajalcem povrnejo le strošek predhodnega zdravniškega pregleda osebe, napotene na praktično usposabljanje.
Pred začetkom praktičnega usposabljanja morajo kandidati opraviti zdravniški pregled in z zavodom podpisati pogodbo o vključitvi v program. Delodajalci pa morajo udeležence vsak mesec zavarovati za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu.
Vir: OZS