V nadaljevanju razkrivamo, v katerih primerih je delavec/delavka opravičen do poklicne rehabilitacije. |
Pravico do poklicne rehabilitacije lahko pridobi zavarovanec in sicer:
Poklicna rehabilitacija je lahko tudi izbirna pravica zavarovanca, ki jo lahko uveljavi namesto pravice do premestitve ali dela s krajšim delovnim časom od polnega, najmanj štiri ure dnevno kot:
Katere so možne so oblike poklicne rehabilitacije?
Če je delavec v delovnem razmerju poklicno rehabilitacijo zagotovi delodajalec, pri katerem je bil delavec ob nastanku invalidnosti v delovnem razmerju. V kolikor delavec ob nastanku invalidnosti ni bil v delovnem razmerju, mu poklicno rehabilitacijo zagotovi Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje.
V proces izbire poklicne rehabilitacije strokovna institucija medicine dela ali poklicne rehabilitacije vključi tudi delodajalca, saj mora za invalidnega delavca najti primerno delovno mesto. Delodajalcem svetujemo, da se aktivno vključijo v ta proces ter se tudi izjasnijo ali bo določen način poklicne rehabilitacije za oba ustrezen. V praksi se nemalokrat zgodi, da kljub po končani poklicni rehabilitacij delodajalec zanj nima ustreznega delovnega mesta ter da se že predhodno izjasni, da po končani poklicni rehabilitaciji zanj ne bo imel ustreznega dela.
Po pridobitvi pravice do poklicne rehabilitacije se je delavec dolžan usposabljati za delo pod pogoji in na način, ki so določeni v posebni pogodbi o poklicni rehabilitaciji. V tej tripartitni pogodbi (zavarovanec, delodajalec ali Zavod RS za zaposlovanje in Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije) se določi oblika, način, roki za nastop, trajanje rehabilitacije in druge medsebojne pravice in obveznosti podpisnikov. Ob neizpolnjevanju pogodbenih obveznosti lahko zavod od nje odstopi. Pogodba o poklicni rehabilitaciji se lahko podaljša z aneksom, vendar mora za podaljšanje obstajati utemeljen razlog. Stroške poklicne rehabilitacije nosi zavod.
Uspešno končana poklicna rehabilitacija je podlaga za pridobitev pravice do premestitve na drugo delovno mesto oziroma pravice do dela s krajšim delovnim časom od polnega, najmanj štiri ure dnevno, na drugem delu.
V času poklicne rehabilitacije delavec ostane v delovnem razmerju pri delodajalcu, pri katerem je zaposlen ob nastanku invalidnosti. V tem času ne prejema plače (razen če se izobražuje ob delu), temveč nadomestilo za čas poklicne rehabilitacije. Delodajalec pa mora delavcu tudi v času poklicne rehabilitacije izplačati regres, kar izhaja tudi iz sodbe Pdp 115/2018. Pogodba o poklicni rehabilitaciji namreč ureja le pravice in obveznosti strank v zvezi s poklicno rehabilitacijo, ne pa tudi delovnopravnih pravic in obveznosti, ki so sicer urejene s pogodbo o zaposlitvi, ki v času poklicne rehabilitacije še vedno velja.
Če je bil delavec ob nastanku invalidnosti brezposeln, se čas, prebit na poklicni rehabilitaciji, šteje v zavarovalno dobo.
Delavec lahko pravico do nadomestila za čas poklicne rehabilitacijo tudi izgubi in sicer, če v 15 dneh po vročitvi ne podpiše pogodbe o poklicni rehabilitaciji, če ne izpolnjuje obveznosti, ki izhajajo iz pogodbe, če v določenem roku iz neopravičenih razlogov ne nastopi ali k poklicni rehabilitaciji.
Če delavec ne izpolni svojih obveznosti, ki izhajajo iz pogodbe, lahko zavod odstopi od nje. V primeru neuspešno končane poklicne rehabilitacije je delavec po določbah sklenjene pogodbe zavodu dolžan povrniti nastale stroške z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva plačila stroškov dalje.
Staša Pirkmaier