Delodajalci (pravne osebe ali posamezniki), ki imajo sedež ali prebivališče v državi članici EU, na Norveškem, Islandiji, v Lihtenštajnu ali Švici, lahko v Sloveniji opravljajo storitve z napotenimi delavci, ne glede na njihovo državljanstvo. |
Kadar svoje delavce, ki niso državljani EU, napotijo na izvajanje storitev v Slovenijo, morajo zaradi ureditve njihovega prebivanja zanje pridobiti enotno dovoljenje. Za njegovo izdajo ni potrebno soglasje Zavoda RS za zaposlovanje (Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev, ZZSDT, 5. člen, 2. odstavek, 18. točka).
Še preden začnete izvajati storitev, morate njen začetek vedno prijaviti pri Zavodu za zaposlovanje Slovenije (ZRSZ). To opravite s pomočjo spletnega obrazca, o čemer vam izdajo potrdilo.
Za prijavo začetka izvajanja storitve vnesete naslednje podatke:
Fizična ali pravna oseba, ki je ustanovljena in izpolnjuje pogoje za opravljanje obrtne dejavnosti v državi članici Evropske unije in Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji, lahko v Republiki Sloveniji občasno opravlja obrtno dejavnost, brez ustanovitve, če je pred prvim občasnim opravljanjem obrtne dejavnosti vložila prijavo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Če želi fizična ali pravna oseba, ki je ustanovljena v državi članici Evropske unije in Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji občasno opravljati obrtno dejavnost, ki lahko pomeni resno tveganje za javno zdravje in varnost (5. člen Uredbe o obrtnih dejavnostih – Ur. list RS, št. 63/13, mora pred prvim opravljanjem te dejavnosti pridobiti dovoljenje za občasno opravljanje dejavnosti. Dovoljenje velja eno leto.
Vloga za izdajo dovoljenja o začasnem opravljanju OD
Če želi fizična ali pravna oseba, ki je ustanovljena v državi članici Evropske unije in Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji občasno opravljati obrtno dejavnost, ki je navedena na listi dejavnosti, ki se v skladu s 5. členom ObrZ običajno opravljajo na obrtni način ali dejavnost, ki je navedena v 3. členu Uredbe o obrtnih dejavnostih Ur. list RS št. 63/13 (razen za dejavnosti iz 5. člena Uredbe, kjer so navedene obrtne dejavnosti, opravljanje katerih lahko pomeni resno tveganje za javno zdravje in varnost) mora pred prvim občasnim opravljanjem obrtne dejavnosti vložiti prijavo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Dovoljenje velja eno leto.
Prijava občasnega opravljanja obrtne dejavnosti
Na podlagi 14. točke 42.f člena Obrtnega zakona, mora ponudnik pred iztekom dovoljenja za občasno opravljanje obrtne dejavnosti ali najkasneje v roku treh mesecev po izteku vložiti prijavo za nadaljnje občasno opravljanje obrtne dejavnosti. Dovoljenje je veljavno eno leto.
Vloga za podaljšanje dovoljenja o začasnem opravljanju obrtne dejavnosti