V torek, 4.6.2024, je v Koroškem pokrajinskem muzeju, Muzej Ravne na Koroškem, potekalo 1. čezmejno srečanje nosilcev tradicionalne obrti in turističnih ponudnikov v Koroški regiji, ki se izvaja v okviru projekta tradition4tourism. |
Udeležencem smo na kratko predstavili projekt in načrtovane aktivnosti. Tokratni dogodek se je osredotočil na izvajalce tradicionalnih obrti, zato smo k predstavitvi dobre prakse povabili Razvojno agencijo Sora – Rokodelski center DUO Škofja Loka. Njihova predstavnica Kati Sekirnik je predstavila kako so na Škofjeloškem vpletli zgodbo tradicionalnih znanj v turistično ponudbo, kako so pri tem uspešni, kakšen je obisk dogodkov, tečajev,… Odziv rokodelcev in turističnih ponudnikov je dober, saj to obojim prinaša dodano vrednost.
V nadaljevanju se je predstavil mlad umetnostni kovač Tilen Šumah, ki že uspešno deluje na obeh straneh meje. Predstavil nam je svojo podjetniško pot, kje vse si je nabiral izkušnje, kako kot rokodelec sodeluje na turističnih prireditvah in dopolnjuje turistično ponudbo na obeh straneh meje. Izrazil je tudi željo po še več povezovanja v tem smislu. Pokazal nam je tudi nekaj svojih izdelkov.
Stanje rokodelcev na Koroškem je v nadaljevanju predstavila Eva Štraser iz Podjetniškega centra Slovenj Gradec, ki vodi Rokodelski center Koroška. Večina evidentiranih rokodelcev, ki imajo tudi pridobljen certifikat »Rokodelstvo Art&Craft Slovenija« deluje na območju mestne občine Slovenj Gradec.
Na koncu je sledilo še povabilo na neformalno druženje in izmenjavo mnenj.
Dogodka so se udeležili podjetniki, člani OOZ Ravne na Koroškem in OOZ Radlje ob Dravi ter TVB Geopark Karawanken, pa tudi predstavniki turističnih centrov in društev ter lokalnih skupnosti.