Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ) je na svoji spletni strani objavil dodatno pojasnilo za delodajalce, ki so izvajalci in naročniki čezmejnih storitev s tujci iz tretjih držav. Tujec, ki je kot državljan tretje države zaposlen pri delodajalcu s sedežem izven Slovenije in je za omejen čas napoten na delo v Slovenijo zaradi čezmejnih storitev, mora pridobiti enotno dovoljenje za napotenega delavca (po Zakonu o tujcih, ZTuj-2, 45. člen) |
To velja tudi, kadar se za takšnega delavca ne uporablja določil Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT, 5. člen) in za izdajo enotnega dovoljenja ni potrebno soglasje Zavoda RS za zaposlovanje.
Obveznost pridobitve enotnega dovoljenja velja tudi za tujce iz tretjih držav, ki so zaposleni pri delodajalcih s sedežem v drugi državi EU, pa jih slednji napotijo na delo v Slovenijo zaradi izvajanja čezmejnih storitev, pri katerih za izdajo enotnega dovoljenja ni potrebno soglasje Zavoda RS za zaposlovanje (ZZSDT, 5. člen, 2. odstavek, 18. točka).
Ministrstvo za notranje zadeve ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sta skupaj določila kategorije tujcev (ZZSDT, 5. člen, 2. odstavek), ki za kratkotrajno, časovno omejeno izvajanje storitev – do 90 dni v zadnjih 180 dneh – ne potrebujejo enotnega dovoljenja za napotene delavce (po ZTuj-2, 45. člen) ali za prebivanje in delo (po ZTuj-2, 37. člen).
To pomeni, da dovoljenje za prebivanje v Sloveniji ni potrebno za:
Dovoljenje za prebivanje ravno tako ni potrebno za:
V vseh drugih situacijah morajo tujci iz tretjih držav, ki jih njihov delodajalec s sedežem izven Slovenije napoti na delo v Slovenijo zaradi izvajanja čezmejnih storitev, pridobiti enotno dovoljenje za napotenega delavca po Zakonu o tujcih (ZTuj-2, 45. člen).
Vir: ZRSZ