Sklad ne podeljuje več sredstev za sofinanciranje kadrovskih štipendij, vendar na eni strani omogoča delodajalcem, da oddajo potrebe po kadrovskih štipendistih, na drugi strani pa mladim omogoča iskanje kadrovskih štipendij. Vse to omogoča preko aplikacije Izmenjevalnica. |
Namen kadrovskih štipendij je povezovanje mladih in delodajalcev, kajti podjetja si lahko z dolgoročnim kadrovskim načrtovanjem zagotovijo razvoj ustreznih kadrov in na ta način spodbudijo razvoj podjetij. Prednost kadrovskih štipendij je v tem, da zagotavljajo takojšnjo prvo zaposlitev po končanem šolanju.
Dijaki in študenti – preverite razpisane kadrovske štipendije
Dijaki in študenti se lahko s kadrovskimi štipendijami, ki jih podeljujejo delodajalci, seznanijo na več načinov:
Delodajalci – objavite svoje potrebe v Izmenjevalnici
Sklad vsako leto pozove delodajalce, da oddajo potrebe po kadrovskih štipendistih za prihajajoče šolsko/študijsko leto. Rok za oddajo je vsako leto 31. januar. Delodajalec prijavo odda preko aplikacije Izmenjevalnica. Na ta način na enem mestu zberemo ponudbo kadrovskih štipendij v Republiki Sloveniji.
Sklad s centralizacijo objav v Izmenjevalnici obvešča potencialne štipendiste, promovira razpisane štipendije in s tem mladim zagotavlja podporo pri odločanju za izobraževanje.
Delodajalci, ki nameravajo sofinanciranje kadrovskih štipendij uveljavljati pri regionalnih razvojnih agencijah (RRA), lahko svoje potrebe prijavijo na spletnem obrazcu posameznega RRA. V takih primerih bo potrebe delodajalca skladu v imenu delodajalcev opravila RRA. Delodajalci morajo tako oddati potrebe sami pri skladu ali preko RRA, ne pa na oba načina. Prijava potreb delodajalcev po kadrovskih štipendistih je za delodajalce obvezna, saj jih k temu zavezuje 112. člen ZŠtip-1.
Obveznosti kadrovskega štipendista
Večina kadrovskih štipendij poleg uspešnega nadaljevanja oziroma zaključka izobraževanja praviloma vključuje tudi obveznost zaposlitve pri štipenditorju po končanem izobraževanju. Ta obveznost je načeloma tudi terminsko opredeljena. Delodajalec se lahko s svojim kadrovskim štipendistom dogovori tudi za druge obveznosti, kot so obvezna počitniška praksa, diplomska naloga, vezana na podjetje, in podobno. Podrobneje pravila in obveznosti kadrovskega štipendista določi štipenditor že ob objavi ponudbe kadrovske štipendije, podrobneje pa se pravice in obveznosti iz kadrovskega štipendiranja uredijo tudi s pogodbo o štipendiranju.
Višina štipendije: kadrovske štipendije so v povprečju najvišje med vsemi vrstami štipendij, višino štipendije določi delodajalec.
Spremljanje izvajanja preteklih razpisov
Sklad ne razpisuje več novih razpisov za sofinanciranje kadrovskih štipendij. Podjetja lahko pridobijo sredstva za sofinanciranje kadrovskih štipendij pri Regionalnih razvojnih agencijah.
Do leta 2016 je sklad razpisoval sredstva za sofinanciranje kadrovskih štipendij na dva načina. Na en razpis so se delodajalci prijavili za sofinanciranje neposredno pri skladu, v okviru drugega pa je sklad dodelil sredstva regionalnim razvojnim agencijam za sofinanciranje kadrovskih štipendij v regiji iz evropskih sredstev. Za oba načina še vedno poteka spremljanje izvajanja aktivnosti, povezane z izvajanjem pogodb, preverjanje ustreznosti dokazil ter v primeru ugotovitev nepravilnosti vzpostavitev terjatev in vodenje registra nepravilnosti.