Ali veste, da lahko, če izbrišete 100 GB podatkov iz svojih digitalnih naprav, prihranite toliko ekvivalenta CO2, kot če bi prevozili razdaljo med plažo v Strunjanu in ljubljanskim Vičem? |
Kdaj ste nazadnje počistili svoj računalnik, mobilni telefon in tablico? Ali veste, da lahko, če izbrišete 100 GB podatkov iz svojih digitalnih naprav, prihranite toliko ekvivalenta CO2, kot če bi prevozili razdaljo med plažo v Strunjanu in ljubljanskim Vičem? Internet proizvede več emisij kot letalstvo, opozarjajo Ekologi brez meja. In če so nekoč organizirali najbolj znano čistilno akcijo pri nas Očistimo Slovenijo, zdaj pozivajo, da jo očistimo digitalnih odpadkov.
16. marca 2024 bo v Sloveniji potekala velika akcija Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov, so sporočili Ekologi brez meja. Kot se spominjajo, so leta 2018 akciji Očistimo Slovenijo rekli še zadnjič, a le slutili so, da nam bodo v prihodnjih letih preglavice povzročali nevidni odpadki. Ti se skrivajo v obliki datotek, e-sporočil in druge digitalne nesnage, opozarjajo.
Več emisij kot letalstvo
Kot izpostavljajo, internet proizvede več emisij kot letalstvo: "Ogljični odtis digitalnih aktivnosti se nanaša na količino toplogrednih plinov, ki jih povzročajo dejavnosti na internetu, vključno z brskanjem po spletu, pošiljanjem e-pošte, uporabo socialnih omrežij, prenosom datotek, gledanjem spletnih videoposnetkov itd. Digitalne storitve in infrastruktura, kot so podatkovni centri, omrežja in strežniki, zahtevajo veliko električne energije, kar povečuje njihov ogljični odtis," pojasnjujejo. Kot pravijo, naj bi po različnih ocenah digitalne tehnologije, vključno z informacijsko tehnologijo in komunikacijskimi omrežji, prispevale k 4 do 5 % svetovnih izpustov toplogrednih plinov v 2023, njihov delež pa zraste za približno 6 % na leto. To pa je že več izpustov, kot jih proizvede letalski promet.
Vsako leto internet in njegovi podporni sistemi proizvedejo 900 milijonov ton CO2 in nekatere študije ocenjujejo, da bo v desetletju internetno omrežje porabilo 20 % celotne svetovne energije, opozarjajo Ekologi brez meja.
Večine shranjenih podatkov ne potrebujemo
Posebej zaskrbljujoče pa je, da kljub temu, da povzročajo emisije, do kar 90 odstotkov podatkov, ki jih shranjujemo, po prvem shranjevanju nikoli več ne dostopamo, poleg tega podjetja običajno analizirajo le okoli 10 % podatkov, ki jih zberejo. Kot poudarjajo Ekologi brez meja, je pomembno, da naše digitalno okolje redno čistiš, saj le tako ohraniš življenjsko dobo svojih elektronskih naprav, znižaš stroške shranjevanja podatkov na strežnikih in izboljšaš svoje procese ter dosegaš večjo učinkovitost.
Kako lahko sodeluješ?
Zato pozivajo k množičnem čiščenju elektronskih naprav, diskov in e-poštnih predalov v želji pobrisati kar se da veliko digitalne navlake. Čistiš lahko kadarkoli sam/a ali pa se organiziraš z družbo prijateljev, sorodnikov, sodelavcev. Ker pa se spremembe ne dogajajo čez noč, lahko čistiš in oddaš rezultate vse od februarja pa do 16. marca do 16. ure, nato pa bodo sešteli zbrisane GB in sporočili učinek, svetujejo. Poleg tega pa so pripravili tudi nekaj koristnih nasvetov za delo na internetu, s katerimi lahko uporabniki znižajo svoj okoljski odtis:
Vir: Čas za zemljo