Skladno z Zakonom o zaščiti prijaviteljev[1] so zavezanci za vzpostavitev notranje poti za prijavo subjekti v javnem in zasebnem sektorju s 50 ali več zaposlenimi. |
Notranjo pot za prijavo morajo vzpostaviti tudi subjekti z manj kot 50 zaposlenimi, vendar najmanj 10 zaposlenimi, če svojo glavno registrirano dejavnost opravljajo na področju zdravstva ali na področjih zbiranja, prečiščevanja in distribucije vode, ravnanja z odplakami, zbiranja in odvoza odpadkov ter ravnanja z njimi, pridobivanja sekundarnih surovin ter na področjih saniranja okolja in drugega ravnanja z odpadki.[2]
V skladu s šestnajstim odstavkom 9. člena ZZPri morajo zavezanci do 1. marca tekočega leta za preteklo leto Komisiji za preprečevanje korupcije poročati o številu prejetih, anonimnih in utemeljenih prijav ter o številu obravnavanih povračilnih ukrepov, v poročilu pa navedejo tudi podatek o zaupniku. Poročanje je obvezno tudi v primeru, da zavezanci v tekočem letu niso prejeli nobene prijave po ZZPri (v tem primeru se vsa polja označijo z nulo (0) – v nasprotnem primeru obrazca ne bo mogoče oddati).
Elektronski obrazec za poročanje o notranjih prijavah je dostopen na spletni strani Komisije na naslednji povezavi: https://zzpri.kpk-rs.si/notranja-prijava. Iz lastnih izkušnjah lahko potrdimo, da je izpolnitev in oddaja obrazca izjemno enostavna (na podlagi firme pravnega subjekta se ostali podatki izpišejo samodejno, saj je obrazec povezan z AJPES; prav tako je pravni subjekt mogoče poiskati z vpisom matične ali davčne številke v rubriki »Išči«). Edina slabost tega obrazca je, da na koncu postopka zavezanec ne prejme potrdila o oddanemu obrazcu, zato tudi nima potrdila, da je svojo obveznost na podlagi šestnajstega odstavka 9. člena ZZPri ustrezno in pravočasno izpolnil. Zato zavezancem svetujemo, da celoten postopek dokumentirajo z uporabo funkcije »print screen«, ki jo potem shranijo v posebnem dokumentu, ali da po koncu postopka kontaktirajo Komisijo po elektronski pošto in prosijo za pisno potrditev, da so svojo obveznost izpolnili.
Komisija za preprečevanje korupcije je zavezancem za dodatna vprašanja dosegljiva na telefonski številki 01/400-5710 ter na e-naslovu zzpri@kpk-rs.si. Člani OZS pa se za pomoč v zvezi z ZZPri lahko obrnete na naš svetovalni center (svetovanje@ozs.si).
[1] Uradni list RS, št. 16/23; v nadaljevanju: ZZPri.
[2] Ne glede na število zaposlenih morajo notranjo prijavno pot vzpostaviti državni organi in samoupravne lokalne skupnosti iz četrtega odstavka 9. člena ZZPri.
Tamara Starič Petrović