Ena izmed obveznih sestavin pogodbe o zaposlitvi je določitev velikosti osnovne plače, ki mora biti določena v evrih (31/1 ZDR-1).ZDR-1 izrecno ne določa, ali mora biti plača določena v bruto ali neto znesku.
|
Upam pa, da je vsakomur, ki se ukvarja z obračunom plač, jasno, da mora biti ta določena v bruto I znesku. Določitev osnovne plače v neto znesku v pogodbi o zaposlitvi je napačna.
Pri neto znesku zdravstveni prispevek dodatni strošek delodajalca
Novo leto in uvedba novega obveznega prispevka za zdravstvo v fiksnem znesku sta odlična priložnost, da tisti delodajalci, ki imate v pogodbah o zaposlitvi z delavci določene osnovne neto plače, le-te spremenite.
Ob uvedbi novega prispevka (kot je na primer zdravstveni), ki bi ga moral delodajalec obračunavati iz bruta I, postane ta strošek delodajalca. Konkretno to pomeni, da bo delodajalec, ob nespremenjenem neto znesku, pri plači moral plačati dodatnih 35 EUR mesečno oziroma 420 EUR letno – na delavca. Prispevek se v skladu z zakonodajo usklajuje enkrat leto, torej se bo z leti povečeval.
»Bruto je zakon! Osnovna plača v pogodbi o zaposlitvi ne sme biti določena v neto znesku.”
Specialistka za delovno pravo, mag. Nina Scortegagna Kavčnik. |
Zakaj ne neto plača? Zato, ker:
Novo leto in uvedba novega obveznega prispevka za zdravstvo v fiksnem znesku sta odlična priložnost, da tisti delodajalci, ki imate v pogodbah o zaposlitvi z delavci določene osnovne neto plače, le-te spremenite. |
S tem boste dokazali, da razumete sistem obračuna plače. Izgovori, kot so: »delavec želi vedeti, koliko je njegova neto plača«, »sam želim vedeti, koliko bo delavec dobil«, ne vzdržijo in niso v ponos resnemu podjetniku in delodajalcu. Če želite to vedeti, naredite testni izračun plače. Ne pa v pogodbo pisati neto zneska osnovne plače. Bruto je zakon!
Mag. Nina Scortegagna Kavčnik
Vir: miniMAX