S sprejemom zakonske spremembe se na novo uvaja preživetvena raven za temeljno sporazumevanje v slovenskem jeziku, ki je omejena na preproste, predvidljive, vsakodnevne situacije, kjer se izražanje ponavlja rutinsko. |
V Uradnem listu številka 115 z dne 15. 11. 2023 je bil sprejet Zakon o spremembah in dopolnitvi Zakona o tujcih (ZTuj-2H). Zakon je začel veljati naslednji dan po objavi.
S sprejemom zakonske spremembe se na novo uvaja preživetvena raven za temeljno sporazumevanje v slovenskem jeziku, ki je omejena na preproste, predvidljive, vsakodnevne situacije, kjer se izražanje ponavlja rutinsko.
Na vloženo prošnjo tujca se dovoljenje izda ali podaljša z naslova združitve družine. K vloženi prošnji je potrebno s strani tujca priložiti tudi dokazilo o:
Na prošnjo tujca se dovoljenje za prebivanje zaradi združitve družine lahko podaljša pod enakimi pogoji, kot se izda, a le, če polnoletni družinski član izpolnjuje pogoj znanja slovenskega jezika na preživetveni ravni. To pa dokaže s predložitvijo potrdila o uspešnem preizkusu iz znanja slovenskega jezika na preživetveni ravni (vsaj na vstopni ravni, kot je določena s Skupnim evropskim jezikovnim okvirom).
Preizkuse iz slovenskega jezika, ki so obvezni za tujce, izvajajo izobraževalne ustanove oziroma organizacije, ki izvajajo neformalne izobraževalne programe za odrasle za učenje slovenskega jezika.
Pogoj znanja slovenskega jezika je s strani polnoletnega člana izpolnjen, če:
Zakon predpisuje tudi izjeme na preživetveni stopnji znanja slovenskega jezika. Ena od teh izjem je, kadar je polnoletnemu družinskemu članu zaradi okvar zdravja onemogočeno sporazumevanje, da bi opravil izpit v zahtevani obliki. Preverjanje nezmožnosti opravljanja izpita se izvede z izvedencem, a na stroške tujca.
Zaradi hitrejšega vključevanja v kulturno, gospodarsko in družbeno življenje Republike Slovenije je za državljane, ki niso iz EU-ja, pod določenimi pogoji zagotovljeni brezplačni programi, in sicer:
V programu učenja slovenskega jezika in spoznanje slovenske družbe v javnoveljavnem izobraževalnem programu za odrasle so do enkratne brezplačne udeležbe v programu učenja slovenskega jezika upravičeni tujci, ki niso državljani EU, in sicer tisti, ki v Republiki Sloveniji:
Do enkratne brezplačne udeležbe v programu učenja slovenskega jezika na neformalnem izobraževalnem programu za odrasle osebe, so upravičeni tudi družinski člani tujcev, ki jim je izdano dovoljenje za začasno prebivanje zaradi združitve družine.
Do tovrstne zgoraj omenjene ugodnosti udeležbe pa niso upravičeni tujci, ki so:
Za predložitev ustreznega dokazila o znanju slovenskega jezika, ko gre za podaljšanje dovoljenja za prebivanje zaradi združitve družine pa so predpisani zakonsko določeni roki.
Ti roki so naslednji:
Zdenka Bedekovič
svetovalka – specialistka v Svetovalnem centru Obrtno – podjetniške zbornice Slovenije s področja plač, knjigovodstva in poslovanja v tujini. Je avtorica številnih člankov revije Obrtnik podjetnik in predavateljica. Bila je predstavnica OZS v delovni skupini pri pripravi novega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev.