Urnik.NET je vse-v-enem mobilna in spletna aplikacija za upravljanje delovnega časa, dopusta in razporedov dela. Ne glede na to, ali ste zaposleni ali vodja, zagotavlja enostaven način za sledenje, načrtovanje in optimizacijo vaših procesov. |
Od 20.11.2023 naprej je potrebno voditi še podrobnešo evidenco delovnega časa. Le-ta se lahko vodi ročno ali pa elektronsko.
Če razmišljate, da boste evidenco pričeli voditi elektronsko, pa tega še nimate urejeno oziroma vam obstoječi resursi tega ne omogočajo, vas vabimo na predstavitev aplikacije URNIK.NET, kot eno od možnosti elektronskega vodenja evidenc.
Do 1.3.2024 lahko aplikacijo preizkusite brezplačno, po tem pa smo za člane OZS dogovorili 20% popust.
Za lažjo predstavo, kaj vse nudi aplikacija, smo organizirali predstavitev, ki bo v ponedeljek, 27.11.23, ob 17:00 uri, v Medgeneracijskem centru Mežica.
Prijave na predstavitev zbiramo do 22.11.2023, po elektronski pošti judita.skoflek@ozs.si.
Ključne novosti v (ZEPDSV-A, UL RS 50/23, 5. 5. 2023)
1. Po »starem zakonu« smo beležili trajanje dela, po novem pa je obvezno tudi točen čas prihoda in odhoda. Zaokroževanje časa prihoda ali odhoda ni dovoljeno! (tudi prej ni bilo)
Ena ključnih novosti, ki jo prinaša novi zakon je TOČNO beleženje časa prihoda na delo in časa odhoda delavca z dela. Po »starem« zakonu je zadostovalo, da je delodajalec vpisal le podatek o številu opravljenih ur. Po novem bo torej potrebno vpisati točen čas (ure in minute), ko je delavec prišel na delo in točen čas (ure in minute), ko je delavec odšel z dela.
2. Novost tudi podatek o obsegu izrabe odmora
Za vsakega delavca bo potrebno beležiti ali je izrabil odmor med delovnim časom in v kakšnem obsegu. Do sedaj delodajalci niso bili zavezani k temu, da beležijo izrabo odmora. Po novem je to obvezno.
3. Čas prihoda na delo in čas odhoda z dela morajo beležiti tudi terenski delavci. Enako morajo terenski delavci beležiti tudi izrabo odmora.
Delavec, ki dela na terenu mora beležiti, kdaj je pričel z delom in kdaj je končal. Beležiti mora sproti. Podatke o delovnem času mora imeti delavec, ki je na terenu, pri sebi. Delavec na terenu mora beležiti tudi izrabo odmora.
4. Delovni čas morajo beležiti tudi študentje, honorarni sodelavci in s.p.
Točen čas prihoda na delo in točen čas odhoda z dela morajo po novem beležiti tudi osebe, ki delo opravljajo preko študentskega servisa, preko avtorske pogodbe, podjemne pogodbe ali kot s.p.. Doslej so morali beležiti obseg le tisti, ki imajo znake delovnega razmerja. Po novem bo moral delodajalec voditi evidenco tudi za osebe, ki niso zaposlene pod pogojem, da ta oseba delo opravlja osebno in je vključena v delovni proces delodajalca ali pretežno uporablja sredstva za opravljanje dela, ki so del delovnega procesa delodajalca.
5. Po novem tudi ločeno beleženje ur v neenakomerni in začasni prerazporeditvi delovnega časa
V evidenco o izrabi delovnega časa bo moral delodajalec vpisati tudi ure opravljene v neenakomerno razporejenem ali v začasno prerazporejenem delovnem času in tekoči seštevek ur v tednu, mesecu oziroma letu, iz katerega je razvidno referenčno obdobje, ki se upošteva za neenakomerno razporeditev in za začasno prerazporeditev polnega delovnega časa.
Če delodajalec evidence o izrabi delovnega časa ne bo vodil elektronsko, bo lahko tekoči seštevek ur vpisoval tedensko, sicer pa ga bo moral dnevno.
6. Delodajalec mora delavcu dovoliti vpogled v evidence
Po novem mora delodajalec delavcu zagotavljati vpogled v podatke iz evidence o izrabi delovnega časa, ki se nanašajo nanj. Delodajalec mora delavca pisno obvestiti o podatkih iz evidence o izrabi delovnega časa za pretekli mesec do konca plačilnega dne.
Pisno obvestilo lahko pošlje tudi po elektronski poti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja in uporabo nalaga delodajalec. Kot izpolnitev te obveznosti se šteje tudi neposreden elektronski dostop delavca do evidence, ki ga zagotavlja delodajalec, vendar brez prisotnosti delodajalca. Po novem lahko delavec od delodajalca enkrat tedensko zahteva, da ga pisno seznani s podatki iz evidence o izrabi delovnega časa.
Za obveznost seznanitve se šteje neposreden elektronski dostop delavca do evidence o izrabi delovnega časa, ki ga zagotavlja delodajalec (19/4 ZEPDSV).
Kako je bilo z vpogledom do sedaj? Tudi sedaj je delodajalec moral delavcu narediti izpis iz evidence o izrabi delovnega časa, če je delavec zanj zaprosil. Zdaj je pa to še zapisano v zakon.
7. Zakaj v nekaterih primerih beleženje delovnega časa v gostinstvu s pomočjo blagajne, kjer osebje prijavlja in odjavlja ni v skladu z zakonom?
Preden se odločite za posodobitev ali nakup programa za beleženje delovnega časa preverite ali vaša trenutna rešitev omogoča DNEVNO VPISOVANJE naslednjih podatkov:
ZAKAJ URNIK.NET?
Potrjevanje dopustov
Zaposleni lahko zaprosi za dopust preko aplikacije in nadrejeni ima tako preprost pregled nad potrjenimi dopusti in dopusti, ki čakajo na potrditev. Nastavitev pravil za koriščenje dopusta omogoča bolj učinkovit razpored dopustov (npr. koliko oseb določenega oddelka je lahko istočasno odsotnih).
Kadrovske mape
Aplikacija delodajalcu omogoča vodenje kadrovske mape vsakega zaposlenega. Vsak zaposleni ima v tem primeru dostop do vseh listin v njegovi kadrovski mapi. Omogočeno je tudi hranjene plačilnih list, kar olajša dostop do le-teh vprimeru, da zaposleni plačilne liste potrebuje zaradi najema posojila pri banki.
Pregled ur in izvoz
Aplikacija vodi evidenco prihodov in odhodov z dela, odmorov/malice, dopustov, bolniških in ostalih odsotnosti. Vsi podatkisona voljo z nekaj kliki,z možnostjo izvoza v računovodske programe za potrebe obračuna plač.
Enostavni GPS potni nalogi
Vključite GPS na vašem mobitelu in aplikacija vam z nekaj kliki izdela potni nalog, kateremu lahko predložite tudi stroške.V aplikaciji lahko shranite tudi vaše najpogostejše poti. Po želji lahko aplikacija potni nalog samodejno pošlje v računovodstvo za obračun izplačila. Potnemu nalogu lahko priložite tudi fotografije računov.
Vodenje ur po projektih
Vsaka opravljena delovna ura se lahko veže na določen projekt z opisom opravljene storitve. S tem je omogočeno vodenje ur po projektih ter izračun stroška posameznega projekta. Funkcija je primerna tudi za dejavnosti, kjer se naročniku obračunajo zanj porabljene ure.
Samodejno obveščanje
Aplikacija omogoča nastavitev samodejnega pošiljanja podatkov o prisotnosti na delovnem mestu in opravljenih urah, tako zaposlenim kot nadrejenim. Sistem samodejnega pošiljanja omogoča obveščanje delavca v skladu z določili novega zakona (tedenski pregled).
Poslovne enote in oddelki
Aplikacija omogoča, da zaposlene, študente in zunanje sodelavce razporedimo v oddelke ali poslovne enote. V primeru, da zaposlene razporedimo v poslovne enote, lahko za vsako poslovno enoto določimo vodjo. Vodja poslovne enote lahko v aplikaciji potrjuje dopuste, nadure odsotnosti in določa urnike. Vsaka poslovna enota ima lahko tudi svoj terminal ali registracijsko točko. Enako velja tudi za oddelke.
Delo na terenu
V primeru dela na terenu aplikacija omogoča dodajanje lokacij, kjer so zaposleni opravljali delo, in dokumentiranje storitve, ki so bile opravljene na posamezni lokaciji. Vsaka storitev, opravljena na terenu, se lahko veže na določen projekt in s tem omogoča boljši stroškovni nadzor nad projekti. Lokacije dela na terenu se beležijo s pomočjo GPS koordinat.
Delo od doma
Aplikacija omogoča tudi beleženje dela od doma. Nadrejeni, oziroma odgovorna oseba, lahko za vsakega zaposlenega nastavi možnost, ali lahko zaposleni sam odloča, kdaj dela od doma,ali pa mora vsako delo od doma predhodno odrediti nadrejeni.