Izguba poslovne dokumentacije ni pogojena le z naravnimi nesrečami, kot smo jim bili priča pred kratkim, ko je voda zalila in uničila marsikatero računovodsko in davčno dokumentacijo. Do tega prihaja pogosteje, kot si mislimo in v nadaljevanju navajamo nekaj najpogostejših primerov. |
Oblikovanje verodostojnega dokazila o škodi
Prvi korak, ki ga je smiselno narediti po nesreči, je priprava poročila o nastali škodi. Kot poudarjajo pri FURS-u, je za verodostojnost najbolje, da tak dokument sestavi nepristranska tretja oseba, kot je zavarovalni agent ali komisija za popis škode. Ključno je, da iz tega dokumenta jasno izhaja, da je bila vaša dokumentacija zaradi poplav poškodovana ali uničena. Dodajte tudi slike poplavljenih prostorov, poročila o nesreči in druge dokaze, ki podkrepijo trditev o izgubi.
Kljub temu, da podjetje dokaže, da je bila poplavljena dokumentacija uničena, je primorano narediti vse, da izgubljeno dokumentacijo obnovi.
Čeprav ob uničenju dokumentacije zakon ne zahteva takojšnjega obveščanja FURS, je priporočljivo, da o takem dogodku obvestite pristojni finančni urad preko sistema eDavki.
S temi koraki boste povečali možnosti za obnovitev izgubljene dokumentacije in učinkovito izpolnili svoje davčne obveznosti.
Če zaradi poplavljene in uničene dokumentacije ne morete pravočasno predložiti obračuna davka ali davčne napovedi, Zakon o davčnem postopku omogoča, da vložite zahtevo za podaljšanje roka za predložitev teh dokumentov po izteku predpisanega roka. Ključno je, da o takšni zahtevi pravočasno obvestite pristojne organe.
Kaj je z oddajo DDV obračuna?
Običajni roki za oddajo DDV obračuna ostanejo enaki, razen če davčni organ ne izda uradnega obvestila o podaljšanju roka zaradi izrednih razmer. Davčni organ (FURS) lahko v izjemnih situacijah odloči o podaljšanju roka za oddajo obračuna, kar omogoča davčnim zavezancem dodaten čas za izpolnitev svojih obveznosti, kar pa v primeru poplav ni bilo določeno.
Če davčni zavezanec ne more oddati obračuna v predpisanem roku, ima na voljo dve možnosti:
Kazni in sankcije
Davčni organ lahko še vedno izda kazni ali sankcije za zamude pri oddaji DDV obračuna ali druge kršitve, vendar se lahko v izjemnih okoliščinah upoštevajo olajšave ali prilagoditve, če so izredne razmere upravičene.
Nepopolna ali izgubljena poplavljena dokumentacija
Davčni zavezanci, ki ne razpolagajo s popolnimi podatki, lahko predložijo obračun DDV s posebno prilogo, ki opozarja na nepopolnost podatkov. Tak obračun lahko kasneje, ob pridobitvi dodatnih podatkov, dopolnijo. Na podlagi 88.b člena ZDDV-1 je možno popravke napak iz preteklih davčnih obdobij vključiti v tekoči obračun DDV.
V nadaljevanju bomo predstavili nekaj ključnih nasvetov in smernic za učinkovito hrambo dokumentacije. Pravilna organizacija in varovanje dokumentov sta ključna za nemoteno poslovanje ter zaščito pomembnih informacij. S temi nasveti boste lahko bolje obvladovali svojo dokumentacijo ter zmanjšali tveganje izgube pomembnih podatkov.