Veliko vas je že izkazalo pomoč pri zaščiti in kasneje čiščenju objektov. Hvala vsem za nesebično pomoč. Če pa želite pomagati še finančno, vas vljudno pozivamo, da namenite del sredstev Ustanovi za humanitarno pomoč obrtnikom. |
Ustanova za humanitarno pomoč obrtnikom bo poskrbela, da bodo sredstva razdeljena med naše prizadete obrtnike in podjetnike, ki so se znašli v stiski zaradi poplav. V ta namen smo ustanovili sklad za Mežiško dolino, namenjen prizadetim podjetnikom in obrtnikom, članom OOZ Ravne na Koroškem. Podatki za nakazilo: Ustanova za humanitarno pomoč obrtnikom, Celovška cesta 71, 1000 Ljubljana, Poslovni račun pri NLB d.d. št.: SI56 0201 3025 7684 878, BIC banke: LJBASI2X, Namen: Pomoč ob poplavah v Mežiški dolini, Koda namena: CHAR, Sklic: 00 10-1067 ali pa za pripravo plačilnega naloga enostavno skenirajte QR kodo
Sredstva lahko namenite tudi na splošni račun Ustanove za humanitarno pomoč obrtnikom, Celovška cesta 71, 1000 Ljubljana, Poslovni račun pri NLB d.d. št.: SI56 0201 3025 7684 878, BIC banke: LJBASI2X, Namen: Pomoč ob poplavah, Koda namena: CHAR, Sklic: 00 10-1002
Donacija
Pojem donacije najdemo v Pravilniku o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti.
Donacija je brezpogojno plačilo oziroma prispevek v denarju ali naravi, ki ga prejme zavod, ustanova, verska skupnost, zbornica, reprezentativni sindikat, od fizične ali pravne osebe, brez obveznosti vračila in se ne nanaša na plačilo za proizvode ali storitve. O donacijah govorimo takrat, ko podjetje podari denarna sredstva določeni organizaciji, brez proti usluge. Organizacija, ki prejme donacijo, nima nobene obveznosti do donatorja.
Dogovor o donaciji je lahko opredeljen v pogodbi ali v drugem dokumentu. Pri tem je pomembno, da je iz pogodbe (drugega dokumenta) razvidno naziv in status organizacije, ki donacijo prejme, namen zbiranja sredstev in kako bodo sredstva porabljena.
Davčna obravnava donacij
Davek od dohodkov pravnih oseb
Za donatorja so donacije davčno nepriznan odhodek.
Kljub temu, da donacije niso davčno priznan odhodek, pa lahko donator, pravna oseba ali samozaposleni, izkoristi olajšavo za donacije (59.člen Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, v nadaljevanju ZDDPO-2 oziroma 66.člen Zakona o dohodnini, v nadaljevanju ZDoh-2).
Donatorji lahko uveljavljajo:
Za znesek, ki ustreza 1 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja (splošna olajšava), pri dodatnih donacijah pa 0,2 % in 3,8 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja, je treba sešteti vse donacije (vsa izplačila) v celotnem davčnem obdobju.
Zavezanec lahko za znesek, ki v letu donacije presega znesek možnih zmanjšanj davčne osnove za donacije, za namene in izplačila, kot veljajo za dodatne donacije, zmanjšuje davčno osnovo v naslednjih treh davčnih obdobjih.
Prejemniki donacije – pravne osebe, samozaposleni
Donacija predstavlja za prejemnika obdavčljiv prihodek.
Zakon o dohodnini
Prejemniki donacije – fizične osebe
Če fizična oseba prejme pomoč od organizacij, ki imajo status humanitarne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju socialnega ali zdravstvenega varstva, in od organizacij, ki imajo status invalidske organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju invalidskega varstva, je ta pomoč oproščena plačila dohodnine. Če društvo nima urejenega statusa humanitarne oziroma invalidske organizacije v skladu z zakonom, ki ureja humanitarne organizacije oziroma z zakonom, ki ureja invalidske organizacije, dana sredstva oziroma pomoč fizični osebi ni oproščena plačila dohodnine.
Finančna uprava Republike Slovenije zato priporoča, da se vsa finančna pomoč zbira preko humanitarnih organizacij (povezava na seznam), ki bodo sredstva najlažje razdelila pomoči potrebnim.
Pomoč delodajalca zaposlenemu
V primeru, da delodajalec izplača delavcu solidarnostno pomoč, se le-ta do višine 2000 EUR ne všteva v davčno osnovo.
Zakon o davku na dediščine in darila
Če fizična oseba obdaruje drugo fizično osebo in je predmet darila premično premoženje (kamor se šteje tudi denar), se takšno darilo obdavči le v višini nad 5000 EUR, razen pri nepremičninah (darila, prejeta od istega darovalca v 12 mesecih, se seštevajo).
Prejemniku darila, ki predstavlja denar v višini do 5000 EUR, ni treba vložiti napovedi za odmero davka.
Davek na dodano vrednost
Donacije niso predmet obdavčitve z davkom na dodano vrednost. Donacija namreč ne pomeni opravljanja storitev ali dobave blaga za plačilo.