Tudi, če ste v vlogi naročnika prevoza tujemu prevozniku, morate kot naročnik storitve na področju mednarodnega prevoza pred začetkom izvajanja čezmejne storitve pri tujem ponudniku storitve oziroma tujemu prevozniku pridobiti izjavo o napotitvi, ki jo vloži tuji delodajalec prek javnega vmesnika, povezanega z informacijskim sistemom za notranji trg (IMI) in tovorni list CMR, ali drugo ustrezno prevozno pogodbo, ter dokazila o izvajanju kabotaže, na podlagi katere preveri spoštovanje posebnih pravil o napotitvi. |
Napoteni vozniki - informacija FURS
Finančna uprava RS obvešča, da so bila na internetni strani FURSa objavljena podrobnejša pravila glede napotenih voznikov.
V mesecu aprilu, točneje 18. 4. 2023, je v Republiki Sloveniji začel veljati Zakon o čezmejnem izvajanju storitev (Uradni list RS, 40/23; v nadaljnjem besedilu ZČmIS-1), v katerega je implementirana Direktiva 1057/2020 o določitvi posebnih pravil v zvezi z Direktivo 96/71/ES in Direktivo 2014/67/EU za napotitev voznikov v sektorju cestnega prometa ter spremembi Direktive 2006/22/ES glede zahtev za izvrševanje in Uredbe (EU) št. 1024/2012 v okviru mobilnostnega svežnja I.
Po ZČmIS-1 cestna preverjanja na območju Slovenije opravljajo FURS in IRSI.
Opozorilo za vse, ki se pojavljate v vlogi naročnika prevoza tujemu prevozniku
ZČmIS-1 v 4. odstavku 14. člena določa, da mora tudi naročnik storitve na področju mednarodnega prevoza pred začetkom izvajanja čezmejne storitve pri tujem ponudniku storitve oziroma tujemu prevozniku pridobiti izjavo o napotitvi, ki jo vloži tuji delodajalec prek javnega vmesnika, povezanega z informacijskim sistemom za notranji trg (IMI) in tovorni list CMR, ali drugo ustrezno prevozno pogodbo, ter dokazila o izvajanju kabotaže, na podlagi katere preveri spoštovanje posebnih pravil o napotitvi.
Naročnik storitve mora v primeru nadzora zagotoviti dokazila o izvedbi naložene obveznosti (hraniti kopijo izjave, CMR – lahko v e-obliki).
Za neizvajanje obveznosti je v 6. odstavku 31. člena ZČmIS-1 zagrožena globa od 2.000,00 do 20.000,00 EUR za naročnika prevoznih storitev, ki ravna v nasprotju s 4. odstavkom 14. člena ZČmIS-1.
Opomba: Voznik tujega prevoznika pa na primer ni napoten, če opravlja bilateralni prevoz ali tranzit. Torej v primeru, če slovenskemu podjetju blago dostavi hrvaški prevoznik, ki je blago naložil na Hrvaškem ali bo blago naložil v Sloveniji in ga prepeljal v Hrvaško, zanj napotitev ne velja. Nasprotno pa je napotitev obvezna za voznika avstrijskega prevoznika, ki bi blago naložil na Hrvaškem in ga prepeljal v Slovenijo, saj to ni bilateralni prevoz.
Več o tem in podrobna pravila pri napotenih voznikih >>>
Vir: FURS