V skladu s cilji EU o razogljičenju in podnebni nevtralnosti se gospodarstvo spodbuja k zelenemu prehodu. Spodbujajo se tako prenova in inovacije v procesih ter organizaciji kot razvoj trajnostnih produktov. V ta namen je mogoče najti različne razpise za sofinanciranje tako doma kot na ravni EU. |
Prek Eko sklada je na voljo več javnih pozivov, ki so namenjeni podjetjem. V okviru javnega poziva za naložbe v učinkovito rabo energije in obnovljive vire energije za gospodarstvo (oznaka poziva je 92FS-PO21) so od sredine decembra lani na voljo le posojila. Namen javnega poziva je spodbuditi izvedbo ukrepov učinkovite rabe energije v stavbah in tehnoloških procesih, ukrepov učinkovite rabe električne energije, rabe odpadne toplote v procesih ter ukrepov za povečanje rabe obnovljivih virov energije.
Nova naložba je naložba za izvedbo enega ali več v nadaljevanju navedenih ukrepov, ki še ni bila končana ob oddaji vloge za pridobitev spodbude na ta javni poziv:
Posojilo lahko znaša od 25 tisoč do dveh milijonov evrov oziroma do največ 80 odstotkov upravičenih stroškov, najnižja obrestna mera je trimesečni EURIBOR plus 1,3 odstotne točke. Odplačilna doba je lahko do 15 let, moratorij na odplačilo glavnice pa je največ eno leto.
Podjetjem so na voljo subvencije po pravilu de minimis za izvedbo energetskega pregleda stavbe, procesov in transporta ali za uvedbo sistema ravnanja z energijo (75SUB-EPPO19). Subvencija lahko znaša do 50 odstotkov upravičenih stroškov izvedbe energetskega pregleda brez DDV. Med upravičene stroške pri uvedbi sistema ravnanja z energijo spadajo tudi stroški uspešno opravljenega usposabljanja za notranjega presojevalca sistema in/ali skrbnika sistema ravnanja z energijo.
Podjetje se na temelju energetskega pregleda seznani z obstoječim profilom rabe energije, možnostjo uvajanja ciljnega spreminjanja rabe energije, z opredelitvijo in oceno stroškovno učinkovite možnosti prihranka energije in z možnostjo uporabe sodobnih tehnologij za izboljšanje energijske učinkovitosti ter povečanja ozaveščenosti zaposlenih, konkurenčnosti podjetja in doseganja okoljskih koristi. Podjetje z energetskim pregledom dobi podlago za oblikovanje strategije na področju rabe energije v podjetju, za odločitev o naložbah po prioriteti glede na tveganje, vračilno dobo in zahtevnost.
Z uvedbo sistema ravnanja z energijo, skladno s standardom SIST EN ISO 50 001, podjetja vzpostavijo sisteme in postopke za izboljšanje energetske učinkovitosti, izvedejo sistematično upravljanje energije za znižanje stroškov za energijo in zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov.
Prek Eko sklada je odprt tudi javni poziv (91FS-sNESPO21) za skoraj ničenergijske stavbe, prejeti je mogoče tako subvencijo kot posojilo. Namen javnega poziva je spodbujanje trajnostne gradnje novih skoraj ničenergijskih stavb. Za stavbe, ki so skladno s tehnično smernico TSG-V-006: 2018 o razvrščanju objektov uvrščene med enostanovanjske (1110), dvostanovanjske (1121) oziroma tri- in večstanovanjske stavbe (1122), spodbuda po tem javnem pozivu ne more biti dodeljena, razen če gre za večnamenske stavbe. Višina subvencije je opredeljena na neto ogrevano in prezračevano površino, ki je izračunana na temelju projekta za izvedbo (od 85 do 150 evrov na kvadratni meter).
Subvencije (67SUB-OBPO19) se dodeljujejo tudi za skupne naložbe za stanovanjsko-poslovne in poslovne stavbe z več lastniki, ki so lahko tudi pravne osebe.
Namen javnega poziva je večja energijska učinkovitost starejših stavb. Starejša stavba je stavba na območju Slovenije s tremi ali več posameznimi deli stavbe, ki so namenjeni bivanju ali poslovnim dejavnostim, in za katero je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. julijem 2010, morebitna odločba o legalizaciji stavbe, zgrajene pred tem datumom, oziroma odločba o domnevi izdanega gradbenega in uporabnega dovoljenja po gradbenem zakonu za stavbo, zgrajeno pred 31. decembrom 1967, pa pred izdajo odločbe po tem javnem.
Upravičene so naložbe za izvedbo enega ali več ukrepov na skupnih delih stavbe, ki še niso bile končane ob oddaji vloge za pridobitev subvencije. Upravičeni ukrepi so:
Posebej je na voljo poziv Eko sklada (66PO21), prek katerega lahko podjetja dobijo posojilo za okoljske naložbe za:
Za omejen nabor podjetij so na voljo tudi subvencije za električna vozila (101SUB-EVPO22). Po tem javnem pozivu lahko za subvencijo zaprosijo le podjetja, ki imajo pravico do odbitka DDV v skladu s točko c) 66. člena zakona o davku na dodano vrednost. Gre za vozila, ki se uporabljajo za:
Prek Slovenskega regionalnega razvojnega sklada je odprt javni razpis za sofinanciranje naložb podjetij na področju učinkovite rabe energije, varstva okolja in prilagajanja podnebnim spremembam.
1. Na področju učinkovite rabe energije se spodbujajo naložbe v:
2. Na področju varstva okolja in prilagajanja podnebnim spremembam se spodbujajo naložbe v:
Spodbuja se tudi »zeleno« zaposlovanje. Prek zavoda za zaposlovanje je odprto javno povabilo za zaposlovanje na zelenih delovnih mestih. Delodajalci lahko z zaposlitvijo brezposelnega pridobijo 680 evrov mesečne subvencije za eno leto zaposlitve, torej skupaj 8.160 evrov subvencije. Zaposlitev mora biti za nedoločen čas. Zaposlitev mora vključevati enega od v povabilu definiranih 76 poklicev, povabilo pa določa tudi dejavnosti, iz katerih so lahko delodajalci, ter denimo to, da mora imeti delodajalec pridobljen certifikat o izpolnjevanju enega od okoljskih standardov (ISO 14 001, ISO 50 001, EMAS …).
Na agenciji SPIRIT je odprt javni razpis, v okviru katerega podjetja dobijo sofinancirano najprej svetovanje za pripravo strategije za trajnostno in krožno preobrazbo poslovanja, nato pa še samo izvedbo projekta. Javni razpis je razdeljen na dva sklopa, in sicer glede na to, koliko zaposlenih ima prijavitelj. Sklop 1 je namenjen MSP, ki imajo najmanj 20 zaposlenih, sklop 2 pa zagonskim, mikro in malim podjetjem, ki imajo najmanj enega in največ 19 zaposlenih.
Predvidoma aprila letos bodo objavljeni razpisi v okviru evropskega okoljskega programa Life, sredi maja pa razpisi za področje prehoda na čisto energijo. Program Life je največji evropski finančni mehanizem, namenjen izključno ukrepom na področju varstva okolja, ohranjanja narave ter blaženja in prilagajanja podnebnim spremembam. Za obdobje 2021–2027 je v okviru programa na voljo 5,4 milijarde evrov. Program pomaga tudi podjetjem, da svoje zelene produkte, storitve ali procese pripeljejo do trga.
Predvideni podprogrami so: naravna in biotska raznovrstnost, krožno gospodarstvo in kakovost življenja, blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter prehod na čisto energijo.
Razpise Life izvaja evropska agencija za področje podnebja, infrastrukture in okolja (Cinea). Ta objavlja tudi razpise iz Sklada za inovacije. Letno sta objavljena dva razpisa, za projekte manjšega in večjega obsega na področju razogljičenja. Namen razpisa je podpreti projekte, pri katerih gre za visoko inovativne tehnologije, procese, poslovne modele ali produkte oziroma storitve, ki so zadostno zreli in imajo zadosten potencial za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov. Sofinancirajo se projekti, ki še niso zreli za prodajo, pomenijo pa prebojne rešitve ali pa so razviti do stopnje, ko so pripravljeni za demonstracije v operativnem okolju.
Prav tako je namen razpisa omogočiti finančno podporo, ki je prilagojena potrebam trga in profilom tveganja upravičenih projektov.
Prvi slovenski prejemnik po tem razpisu je Steklarna Hrastnik, in sicer za projekt razvoja inovativne steklarske peči (Bear: Hybrid regenerative glass furnace). Pri razvoju peči sodelujejo s Kemijskim inštitutom.
vir: Finance