V letu 2022 smo se vsi ukvarjali z vprašanji povezanimi s spremembami na trgu električne enrgije, ne glede na to ali na trgu nastopamo kot gospodinjstvo, mikro, malo, srednje podjetje ali kot veliko podjetje. |
Zaradi nejasnosti je vsak uporabnik s strahom pričakoval nov račun za porabljeno elektriko in upal, da je bila njegova izbrana odločitev povezana z dobavo, pravilna. Pri gospodinjstvih je sprememba vplivala na družinski proračun, pri poslovnih subjektih pa lahko tudi na vprašanje obstoja na trgu in ohranitve delovnih mest.
Cene elektrike so začele rasti že leta 2021, ko se je cena na veleprodajnih trgih povečala za 175%. Trend se je nadaljeval naprej v leto 2022, na ceno je dodatno vplivala vojna v Ukrajini, ki je z oteženo dobavo plina v Evropo posledično vplivala tudi na ceno elektrike. S 1.1.2022 je Agencija za energijo zvišala omrežnino, kar je imelo neposreden vpliv na končno ceno elektrike za odjemalce. Račun za elektriko je namreč seštevek zneska za porabljeno energijo, omrežnine, prispevkov, trošarin in DDV. Vlada se je na razmere na trgu hitro odzvala, vendar so sprejete rešitve namenjene pomoči končnemu uporabniku s svojo nejasnostjo, nedoslednostjo, pogosto ozkemu tolmačenju, neupoštevanju vseh deležnikov na katere bi se morale nanašati, povzročale vedno nove in nove težave, s tem kaotične razmere v gospodarstvu, nepredvidljivost in ure in ure izgubljenega časa pri iskanju odgovorov na vprašanje, kaj je predlagatelj predpisov v resnici mislil.
V prispevku, ki ga najdete na spletni strani Svetovalnega centra OZS, podajamo kratek pregled in kronologijo ureditve tega področja in kratka pojasnila, ki bi lahko pomagala pri razumevanju nekonsistentne ureditve.