Delodajalci, izplačevalci dohodka, v posameznih primerih povračila stroškov tako zaposlenim kot osebam, ki za delodajalca opravijo storitve na podlagi drugega pogodbenega razmerja, poravnajo direktno ponudniku storitve (npr. hotelske storitve poravna delodajalec direktno hotelu). |
Če je za zaposlene pri delodajalcu takšno povračilo stroškov davčno povsem nevtralno, pa je potrebno pri povračilu osebi, ki za delodajalca opravi storitve na podlagi drugega pogodbenega razmerja, povračilo davčno obravnavati v skladu z Zakonom o dohodnini (v nadaljevanju ZDoh-2).
V skladu s prvim odstavkom 38. člena ZDoh-2 se plačilo stroška, katerega v povezavi z opravljanjem dela na podlagi drugega pogodbenega razmerja plača delodajalec neposredno ponudniku storitev, šteje za dohodek v naravi iz drugega pogodbenega razmerja.
Davčna osnova od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja je vsak posamezni dohodek vključno s povračili stroškov in bonitetami, zmanjšan za normirane stroške v višini 10 % dohodka in prispevke za socialno varnost, ki jih je na podlagi posameznih zakonov dolžan plačati delojemalec.
Za dohodek po tretjem odstavku 15. člena ZDoh-2 se šteje vsako izplačilo oziroma prejem dohodka, ne glede na obliko, v denarju ali v naravi, v kateri je izplačan oziroma prejet.
V primeru dohodka v naravi (plačilo nočitve v hotelu direktno hotelu) je potrebno upoštevati pravilo brutenja iz devetega odstavka 16. člena ZDoh-2, ki določa, da se dohodek prejet v naravi poveča s koeficientom davčnega odtegljaja, če:
Glede na navedeno torej velja: Če delodajalec osebi, ki zanj opravi storitev iz naslova drugega pogodbenega razmerja, povrne stroške preko plačila stroškov neposredno ponudniku storitve, se tako povračilo šteje za dohodek v naravi iz drugega pogodbenega razmerja, ki je v skladu z ZDoh-2 obdavčeno.