Že skorajda dve desetletji je v našem pravnem redu uveljavljen kvotni sistem zaposlovanja invalidov, pa kljub temu še vedno marsikdo od tistih, ki bi morali že dobro poznati bistvene značilnosti tega sistema, spregleda kako pomembno okoliščino, ki za seboj po nepotrebnem lahko potegne negativne finančne posledice. |
Uvodoma kaže pojasniti, da mora na podlagi Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov vsak delodajalec, ki zaposluje 20 ali več delavcev, imeti zaposlenih tudi določen delež oziroma kvoto invalidov. Natančen delež zaposlenih invalidov glede na celotno število vseh zaposlenih delavcev pri posameznem delodajalcu je odvisen od dejavnosti, ki jo opravlja, določen pa je v Uredbi o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov. Ta razpon se giblje od 2 % do 6 % zaposlenih, pri čemer se pri delodajalcih, ki imajo manj kot 50 zaposlenih, zniža za 1 odstotno točko, vendar ne nižje kot do 2 %. Če delodajalec, ki je zavezan h kvoti, le-te ne izpolni, mora do vključno zadnjega dne v mesecu za pretekli mesec plačati v Sklad prispevek za spodbujanje zaposlovanja invalidov v višini 70 % minimalne plače za vsakega invalida, ki bi ga moral zaposliti za izpolnitev predpisane kvote, lahko pa se odloči tudi za nadomestno izpolnitev kvote.
Na obrazcih za prijavo, odjavo ali spremembo obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter zdravstvenega zavarovanja delavcev je potrebno označiti, da se prijavlja ali odjavlja delavec invalid.
Delodajalci, ki zaposlujejo invalide, nimajo pa jih prijavljenih na ZZZS kot invalide, skladno z navodilom, ki ureja prijavo invalida v zavarovanje, ne morejo uveljavljati njihovega vštevanja v kvoto, niti preseganja kvote za obdobje, ko invalidov niso imeli ustrezno prijavljenih.
V primeru, da delodajalec preseže zahtevano kvoto zaposlenih invalidov ali da sploh ni dolžan imeti zaposlenih invalidov, pa jih kljub temu ima, lahko uveljavlja določene finančne ugodnosti. Predvsem kaže izpostaviti naslednji dve možnosti:
Ti dve finančni ugodnosti veljata tudi za primer, ko ima podjetnik, ki posluje v statusni obliki s. p.- -ja, status invalida, zato pod siceršnjimi pogoji lahko uveljavlja za sebe tako oprostitev plačila prispevkov za PIZ kot tudi nagrado za preseganje kvote.
Celoten članek Status invalida ima lahko pozitivne finančne učinke si preberite v Obrtnikovem svetovalcu, št. 10/2021, ki ga najdete tudi na povezavi https://www.ozs.si/obrtnik/obrtnikov-svetovalec/2021/oktober