Izračun prostega denarnega toka pove, koliko denarja podjetju ostane po plačilu vseh stroškov. Z drugimi besedami, lastnikom podjetij sporoča, koliko denarja lahko porabijo po lastni presoji. Prosti denarni tok je ključni pokazatelj dobrega finančnega stanja podjetja in privlačnosti za zunanje vlagatelje. |
Kaj je prosti denarni tok?
Prosti denarni tok se nanaša na sredstva, ki ostanejo podjetju po tem ko je le-to plačalo za vse, kar potrebuje za nadaljnje poslovanje. Gre za denar, ki podjetju ostane po plačilu stroškov za pisarno, opremo, plače, davke in inventar. Podjetje ta sredstva lahko prosto uporablja.
Podatke, potrebne za izračun prostega denarnega toka, najdete v bančnih izpiskih, izkazu poslovnega izida in bilanci stanja podjetja.
Podjetja računajo prosti denarni tok za sprejemanje ključnih poslovnih odločitev, na primer, ali naj razširijo svoje poslovanje ali investirajo v načine za zmanjšanje stroškov poslovanja. Vlagatelji uporabljajo izračune prostega denarnega toka, da preverijo morebitne računovodske goljufije. Prosti denarni tok daje vlagateljem tudi predstavo o tem, koliko denarja bi lahko razdelili v obliki odkupov delnic ali izplačila dividend.
Kako izračunate prosti denarni tok?
Obstaja več načinov za izračun prostega denarnega toka, vendar bi morali vsi privesti do enakega rezultata. Vsa podjetja ne nudijo enakih finančnih informacij, zato vlagatelji in analitiki uporabljajo metode za izračun prostega denarnega toka, ki ustrezajo podatkom, do katerih imajo dostop. Najenostavnejši način za izračun prostega denarnega toka je odštevanje kapitalskih izdatkov podjetja od njegovega denarnega toka iz poslovanja.
Formula za izračun prostega denarnega toka
Če analizirate podjetje, ki ne navaja kapitalskih izdatkov in denarnega toka iz poslovanja, lahko uporabite enačbe, kot so:
Prosti denarni tok = prihodki od prodaje – (stroški poslovanja + davki) – potrebne investicije v obratni kapital.
Prosti denarni tok = čisti dobiček iz poslovanja po davkih – čista naložba v obratni kapital.
Pozitiven prosti denarni tok kaže na splošno dobro finančno stanje podjetja. Podjetja, ki imajo prosti denarni tok, imajo na voljo dovolj sredstev, da vsak mesec poravnajo svoje račune, hkrati jim še nekaj ostane. Podjetje z naraščajočim ali stalno visokim prostim denarnim tokom na splošno posluje dobro in bi morda želelo razmisliti o širitvi. Podjetje s padajočim ali dosledno nizkim prostim denarnim tokom se bo morda moralo prestrukturirati, ker mu po kritju računov ostane čisto malo denarja.
Vlagatelji iščejo podjetja s hitro naraščajočim prostim denarnim tokom, saj imajo takšna podjetja odlične možnosti v prihodnosti. Ko vlagatelji najdejo podjetje z naraščajočim denarnim tokom in podcenjeno ceno delnice, je to zanje dobra naložba.
Nizek prosti denarni tok ni vedno znak propadajočega podjetja. Celo zelo dobro stoječa podjetja zaznavajo padce prostega denarnega toka, ko si aktivno prizadevajo za rast. Poteze podjetij, kot so prevzemi in naložbe v razvoj novih izdelkov, začasno kažejo negativen rezultat.
Gledati morate namreč globje od samih številk. Upoštevajte, da imajo starejša, bolj uveljavljena podjetja bolj stabilen prosti denarni tok, medtem ko so nova podjetja običajno v položaju, ko vlagajo denar v stabilizacijo in rast. Panoga podjetja prav tako igra veliko vlogo pri določanju prostega denarnega toka. Vsako podjetje ne potrebuje denarja za opremo, zemljišče ali inventar.
Prosti denarni tok je dober pokazatelj dobrega finančnega stanja podjetij, ko govorimo o nefinančnih podjetjih, kot so proizvodna ali storitvena podjetja, za razliko od investicijskih podjetij ali bank. Vse je odvisno od vrst osnovnih sredstev, ki so potrebna za delovanje v določeni panogi.
vir: Mladi podjetnik