Marsikatero podjetje je v Republiki Sloveniji občutilo covid krizo še posebej podjetja v predelovalni industriji, turizmu in še nekaterih drugih dejavnostih. Pravzaprav ni podjetja ali samostojnega podjetnika v Republiki Sloveniji, ki se ga covid kriza ni dotaknila. |
Nekatera majhna podjetja in samostojni podjetniki so se pravočasno in uspešno preusmerili v druge donosnejše panoge. Te so jim pomagale prebroditi krizo, ki ji še danes ni videti konca.
Drugi podjetniki pa so se odločili za zaprtje svoje dejavnosti ter za polno zaposlitev v tujini. Predvsem gre za podjetnike, ki živijo v obmejnem pasu z Avstrijo. S tem so mnogi med njimi rešili svoj finančni status, a niso opustili misel, da bi dejavnost zopet obudili v domovini.
Čeprav so se nekateri odločili za polno zaposlitev v tujini se večina njih sprašuje ali lahko ohranijo svojo popoldansko dejavnost tudi v Republiki Sloveniji. Med njimi je veliko takih, ki so odšli na začasno delo in si po vrnitvi v domovino želijo dejavnost razširiti ter jo bolj okrepiti, tako s finančnega vidika, kot tudi s širitvijo svoje dejavnosti na tuje trge.
Torej vsi tisti, ki so polno zaposleni v tujini, lahko ohranijo svojo popoldansko dejavnost. Med njimi mnogi ne vedo, da je v takem primeru potrebno pridobiti potrdilo A1 iz tujine ali drugo morebitno potrdilo, če ne gre za EU področje. Tovrstna dokazila so dokaz o socialnem zavarovanju v državi, kjer se izvaja redna zaposlitev.
Ta pa so potrebna pri presoji plačevanja pavšalnih prispevkov v Republiki Sloveniji. Na podlagi tega pristojen finančni organ v Republiki Sloveniji odloči ali se pavšalni prispevki plačajo za izvajanje popoldanske dejavnosti ali ne.
Na koncu naj še opozorimo, da se vsak primer obravnava posebej. V praksi se srečujemo z različnimi oblikami dela v tujini, zato primerov ne smemo posploševati ampak jih na podlagi dokazil obravnavati posamično.