Dne 1. 6. 2018 je stopil v veljavo tedaj novi gradbeni zakon. Sedanja vlada je začetek izvajanje zakona v 2020 podaljšala še za dve leti, do 1. 6. 2022. Državni zbor RS pa je v decembru 2021 sprejel vsebino trenutno veljavnega gradbenega zakona, a so bili popravki bolj »kozmetični« kot vsebinski. |
Strokovna tolmačenja glede izpolnjevanja pogojev za opravljanje gradbenih dejavnosti temeljijo na trditvi, da izpolnjevanja pogoja za izvajalca del (vpis v imenik) ni potreben le za izvajanje tistih zaključnih gradbenih del, ki nimajo pomembnega vpliva na izpolnjevanje bistvenih zahtev za objekte: npr. keramičarstvo – vpis ni potreben, razen, kadar se polagajo ploščice v bazenih…, pri pleskarstvu vpis ni potreben, razen kadar se nanašajo požarni premazi, …
Za opravljanje večine gradbenih del (SKD 41 IN 43 ) pa je vpis neobhoden pogoj za legalno opravljanje dejavnosti. Več o gradbenem zakonu in vpisu v imenik vodij gradnje si lahko preberete v članku. Na vse gradbenike pa apeliramo, da se oglasite na zbornici, da pogledamo kakšni so pogoji in možnosti, da boste tudi po 1. juniju 2022 lahko opravljali svojo dejavnost. Po 1. juniju se pogoji spremenijo - torej je zdaj zadnji čas, da se zadeva uredi. Vsak gradbeni izvajalec terja individualno obravnavo in iskanje najbolj enostavne in dolgoročno smiselne rešitve (glede na trajanje opravljanja dejavnosti, izobrazbo, vpis v obrtni register, itd.).
Izvajalce TGM opozarjamo, da dejavnosti ne morete opravljati zgolj na osnovi dejavnosti 43.120 Zemeljska pripravljalna dela, ampak je obvezen vpis tudi dejavnosti 43.990 Druga specializirana gradbena dela- storitve z dvigali in drugo gradbeno mehanizacijo, za kar je nujno potreben vpis v obrtni register in vpis v imenik vodij del (samo do 31. 5. 2022!). Pogoj je ustrezna izobrazba ali NPK, ki ga izvaja samo Ljudska univerza v Ajdovščini, helena.furlan@lu-ajdovscina.si, tel. 051 439 717, 05 36 64 753. Rok za prijavo je 10. 3. 2022.
Prehodno obdobje za vpis v imenik nosilcev obrtnih dovoljenj je le še do 31. 5. 2022. Kasneje pa bo vpis mogoč samo še na podlagi izpitov: mojstrski (OZS), gradbeni delovodja (GZS) in strokovni izpit (IZS).
Inšpektorji se na teren ne bodo podali prvi dan, a glede na to, da je zakon stopil v veljavo 2018, pa verjetno ne bodo čakali v nedogled s preverbami ali so zadeve urejene ali ne.
Torej, pohitite.