V času zadnje gospodarske rasti so številna majhna proizvodna podjetja vstopila v razred srednjih podjetij – bodisi po številu zaposlenih bodisi po prihodkih. A vendar, z rastjo ne pride le več prihodkov in več dobička. Treba je poskrbeti tudi za reorganizacijo vse bolj kompleksnih procesov. |
Rast podjetja s seboj prinese številne poslovne in organizacijske spremembe. Če je nekoč direktor ali lastnik podjetja imel vse posle v glavi, danes enostavno ne more več obvladovati podjetja na enak način. Za učinkovito vodenje potrebuje ustrezne številke in kazalnike.
Poleg tega pa z večanjem podjetja naraste število anomalij, ki se zaradi kompleksnejšega poslovanja pogosto odkrijejo pozneje in zato tudi težje odpravljajo.
“Z večanjem organizacije se veča število poslovnih dogodkov, zato je vpeljava celovitega sistema – ustrezne informacijske rešitve, ki nepravilnosti hitreje zazna in učinkovito odpravi, logičen korak naprej.” |
V podjetjih z več kot 10 zaposlenimi je v Sloveniji kar 36 % takih, ki za vodenje poslovnih procesov uporabljajo informacijski sistem (vir: SURS). Izkušnje iz prakse pa kažejo, da ti sistemi velikokrat niso dovolj dovršeni, da bi zagotavljali zmogljivo osnovo za digitalno preobrazbo.
Po mnenju poznavalcev proizvodne branže je to eden od razlogov, da digitalna preobrazba v slovenskih proizvodnih podjetjih poteka relativno počasi.
Zato večino omenjenih podjetij že takoj na začetku čaka nadgradnja osrednjega sistema, ki celovito povezuje vse poslovne procese in omogoča centralizirano obdelavo podatkov, kar je seveda pogoj za kakovostno načrtovanje in izvajanje poslov v praksi.