V skladu z ZZRZI lahko samozaposleni invalid praviloma uveljavlja pravico do vseh zakonskih vzpodbud, če za to izpolnjuje določene pogoje, podrobneje navedene pri posamezni vzpodbudi. |
Z namenom spodbujanja zaposlovanja invalidov in ohranjanja delovnih mest zanje sklad na vlogo stranke vodi postopke o priznanju pravice do vzpodbud za zaposlovanje invalidov. Na podlagi priznane pravice in oddanega ter odobrenega zahtevka izplačuje sredstva iz naslova odobrene vzpodbude. Sklad izplačuje tudi sredstva za prilagoditev vozila za zaposlenega ali samozaposlenega invalida.
Finančne vzpodbude:
Postopek uveljavljanja pravic
Stranka glede na pogoje in merila ZZRZI ter Uredbe o določitvi kvote in drugih veljavnih predpisov vloži vlogo. Glede postopka odločanja o pravici se uporabljajo določbe Zakona o upravnem postopku, v kolikor posamezna vprašanja niso drugače urejena v ZZRZI. Zahtevki, odločbe in pritožbe so takse prosti.
Sklad financira tudi prilagoditev vozil zaposlenih in samozaposlenih invalidov, ne vodi pa postopka odločanja o priznanju te pravice.
Invalidi
V kvoto se štejejo invalidi, ki jih delodajalci prijavijo v zavarovanje kot invalide, skladno z navodilom, ki ureja prijavo invalidov v zavarovanje (to je z mesecem, v katerem delodajalec opravi prijavo podatka o invalidnosti na ZZZS in zavod potrdi vpis le-tega v evidenco), in so zaposleni za najmanj 20 ur tedensko.
V skladu z ZZRZI in Uredbo o določitvi kvote delodajalci, ki zaposlujejo invalide, nimajo pa jih prijavljenih na ZZZS kot invalide v skladu z navodilom, ki ureja prijavo invalidov v zavarovanje, ne morejo uveljavljati njihovega vštevanja v kvoto, niti preseganja kvote za obdobje, ko invalidov niso imeli ustrezno prijavljenih. Status invalida in pravilna prijava v zavarovanje kot invalida sta pogoj tudi za priznanje posamezne vzpodbude.
Oprostitev plačila prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaposlenih invalidov je vzpodbuda, do katere je upravičen delodajalec, ki zaposluje več invalidov, kot je določeno s kvoto, delodajalec, ki zaposluje manj kot 20 delavcev in ima zaposlene invalide ter samozaposleni invalid. Pogoj je, da njihova invalidnost ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu.
Kot oblika spodbujanja zaposlovanja invalidov je za delodajalce, ki presegajo kvoto (razen za proračunske uporabnike), ob izpolnitvi zakonskih pogojev, predvidena oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaposlenih invalidov.
Pravica se prizna največ za en mesec pred vložitvijo vloge. Delodajalci, ki presegajo kvoto, torej zaposlujejo več invalidov, kot je določeno s kvoto, in delodajalci, ki zaposlujejo manj kot 20 delavcev in imajo zaposlene invalide, ter samozaposleni invalidi, pod pogojem, da njihova invalidnost ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu ali njegovem pravnem predhodniku, so upravičeni do oprostitve plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaposlenih invalidov (v nadaljevanju: oprostitev plačila PIZ prispevkov).
Nagrada za preseganje kvote je vzpodbuda, do katere je upravičen delodajalec, ki zaposluje več invalidov, kot je določeno s kvoto. Prav tako delodajalec, ki zaposluje manj kot 20 delavcev in ima zaposlene invalide, ter samozaposleni invalid. Pogoj je, da njihova invalidnost ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu.
Kot oblika spodbujanja zaposlovanja invalidov je za delodajalce, ki presegajo kvoto (razen za proračunske uporabnike), ob izpolnitvi zakonskih pogojev, predvidena nagrada zaradi preseganja kvote. Delodajalci presegajo kvoto, če zaposlujejo več invalidov, kot je določeno s kvoto. Prav tako delodajalci, ki zaposlujejo manj kot 20 delavcev in imajo zaposlene invalide, in pa samozaposleni invalidi. Pogoj, da so lahko upravičeni do nagrade za preseganje kvote je, da njihova invalidnost ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu, ali njegovem pravnem predhodniku. Če je invalidnost posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, nastale pri istem delodajalcu, delodajalec za takšnega invalida ni upravičen do nagrade za preseganje kvote, lahko pa ga všteva v kvoto.
Višina nagrade znaša 20 % minimalne plače na mesec za vsakega zaposlenega invalida nad predpisano kvoto. Pravica se prizna največ za en mesec pred vložitvijo vloge. Nagrada se prizna za največ 12 zaporednih mesecev, po tem je vlogo potrebno ponovno oddati. Vloge za obdobje, ko je delodajalcu pravica že priznana, ni mogoče ponovno oddati.
Več si poglejte na spletni strani sklada.
Če potrebujete pomoč pri oddaji vlog, se člani OOZ Ravne na Koroškem lahko obrnete na sekretarko Judito Škoflek, tel. 041 768 680, e-pošta: judita.skoflek@ozs.si