Prihaja PKP 10: Samozaposleni bodo upravičeni do deloma povrnjene izgube dohodka zaradi karantene, upokojenci, kmeti in invalidi bodo prejeli enkratne dodatke; finančni učinek zakona je ocenjen na 180 milijonov evrov
|
Turistični boni, tako lanski kot letošnji, ki jih lahko uporabite tudi v gostinstvu, za šport in kulturo, bodo podaljšani do sredine prihodnjega leta, pravi finančni minister Andrej Šircelj.
Stari turistični boni, ki jih lahko uporabimo za nočitev ali za nočitev z zajtrkom, bodo podaljšani z novim PKP zakonom, ki ga morajo potrditi še v državnem zboru. Letošnje bone pa lahko vlada do 30. junija 2022 podaljša zgolj s sklepom.
In koliko bonov smo že porabili? Kot sporočajo s Fursa, ki vodi statistiko:
Posebni dodatek za upokojence, kmete ...
Država najbolj ranljivim skupinam izplačala posebni dodatek:
Samozaposleni bodo dobili povrnjen izgubljeni dohodek zaradi karantene
Vlada predlaga tudi ukrep delne povrnitve izgubljenega dohodka za čas trajanja karantene na domu, nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva otroka za samozaposlene, družbenike, delničarje, ki so poslovodje, ter kmete.
Možnost nadomestila je veljala do konca junija letos. Višina delno povrnjenega izgubljenega dohodka znaša 250 evrov za vsako odrejeno karanteno (to je 10 dni) ali za čas, ko samozaposleni ni zmožen opravljanja dela zaradi višje sile. Povračilo pa ne more biti višje od 250 evrov za deset dni, 500 evrov za 20 dni in 750 evrov v enem mesecu.
Delno povrnjeni izgubljeni dohodek je oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.
Kako bi vlada pomagala pri investicijah
Novi zakon bo urejal tudi področje investicij. "Gospodarski položaj, in s tem tudi socialni položaj, rešujemo ali spodbujamo z dodatnimi investicijami. Predlagamo določene spremembe zakonov, ki omogočajo nadaljnje spodbujanje in koordinacijo investicij do konca leta 2022," pravi Šircelj. Občine, ki so eni največjih investitorjev pri nas, bodo lahko gospodarskim družbam določene storitve plačale vnaprej, s predplačilom.
Koliko bo vlada plačala za hitre teste?
Vlada bo povrnila podjetjem, samostojnim podjetnikom, zavodom, društvom, samozaposlenim ... tudi stroške za hitre teste, predvidoma po 60 evrov na zaposlenega.
Vlada je v predlogu zakona še določila, da se pravno podlago za urejanje življenja, zbiranja ljudi, opravljanja dela, prometa blaga in storitev lahko uredi z odloki. "To pomeni, da lahko vlada na podlagi strokovnih ocen ureja omenjeno z odloki za največ 15 dni, o čemer mora obvestiti državni zbor," pravi finančni minister.
vir: FINANCE