Glede na to, da gospodarsko krizo občutijo tudi v sosednjih državah so začeli tujci iskati druge tržne niše oziroma možnosti za prodajo svojih izdelkov v Republiki Sloveniji. Ti prodajo izvršujejo na različne načine od prodaje na stojnicah, kot tudi v fizični obliki. |
Najpogostejši način prodaje s strani tujih kmetov je prodaja izdelkov »od vrat do vrat«, a je za tovrstno prodajo potrebno v Republiki Sloveniji pridobiti ustrezna dokazila.
V zadnjem času se je močno povečala prodaja mandarin s strani tujih kmetov na območju Republike Slovenije. Ta se večinoma vrši fizično po območju Republike Slovenije od »vrat do vrat«. Kot rečeno za tovrstno prodajo morajo tuji kmeti imeti vso ustrezno dokumentacijo, da bi lahko vršili prodajo na določenem območju Republike Slovenije.
Prav tako pa mora vsaka tuja oseba, ki bo vršila dejavnost obdavčljivega blaga davčnemu organu prijaviti obdobje dobave blaga oziroma pričetka izvajanja svoje dejavnosti.
V takem primeru mora vsaka tuja oseba, ki nima sedeža v Republiki Sloveniji predhodno predložiti "Zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV" in sicer najpozneje v 15 dneh, preden se bo pričela dobava in prodaja obdavčljivega blaga.
V takem primeru mora davčni zavezanec, ki nima sedeža v Republiki Sloveniji elektronsko vloži »Zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV«. Tega pa lahko zanj vloži tudi pooblaščeni računovodski servis.
Torej za tovrstno prodajo bo fizična oseba, ki bo izvrševal dostavo in prodajo fizičnim osebam izdelke v Republiki Sloveniji potreboval naslednje:
Davčno registracijo z obrazcem DDV-P3; v primeru prodaje z gotovino, bo fizična oseba, kmet, potreboval vezano knjigovo računov.
Dokument, ki izkazuje, da ima status kmeta;
Dokument, ki izkazuje, da je ustrezno zdravstveno zavarovan na Hrvaškem;
Soglasje od občine na katerem območju bo v Republiki Sloveniji vršil prodajo;
Osebni dokument ali drug dokument s katerim se bo identificiral;
V primeru, da tuja oseba ne upošteva slovenskega pravnega reda in pravočasno ne pridobi ustrezne dokumentacije za dostavo in prodajo svojih izdelkov, je izpostavljena številnim globam. Te so predpisane tako za posameznike, odgovorne osebe, kot podjetja s strani tržnega in davčnega inšpektorata.