Objavljamo prejete novice od 15. 7. 2021 dalje v povezavi s koronavirusom: kakšni so sprejeti ukrepi vlade, informacije in navodila OZS ter njenih strokovnih sekcij, obvestila FURS-a... |
23.7.2021
1. Pogoji vstopa v Slovenijo - med izjeme se dodaja čezmejne delovne migrante: Sprememba začne veljati od 23. julija in bo v veljavi do 15.8.2021 z možnostjo podaljšanja do 1.9.2021. Pri prehodu državne meje se bo upoštevala kot dokazilo pogodba o zaposlitvi, podpisana izjava delodajalca ali podobno dokazilo s katerim se utemeljuje razlog prehajanja meje. Za priznanje nove izjeme je potrebno imeti prebivališče v razdalji največ 10 km zračne črte od skupne mejne črte R Slovenije in sosednje države (upošteva se zračana razdalja s prosto dostopnim strežnikom in zemljevidi Googla). Upošteva se stalno ali začasno prebivališče, kamor ne sodijo nastanitveni objekti, ki so kratkotrajen narave (npr. nastanitev v hotelih, turističnih objektih, avtokampih,...). Informacija objavljena TUKAJ.
2. Nova pojasnila o BONIH: FURS je dopolnil dokument "Pogosta vprašanja in odgovori o turističnih bonih in o bonih 21". Dokument najdete na strani FURSa v rubriki "vprašanja in odgovori" - TUKAJ.
3. Določitev glavne dejavnosti: Sprememba glavne dejavnosti lahko za sabo potegne tudi nekatere pravne in dejanske posledice, zato morajo poslovni subjekti v luči unovčevanja bonov (ki tudi zajema upoštevanje določenih administrativnih zahtev) najprej preučiti, ali izpolnjujejo pogoje za spremembo dejavnosti in ali se jim dejansko splača pristopiti k temu. Več o tem TUKAJ.
22.7.2021
1. Davčne počitnice: FURS se je odločil, da letos uvede tritedenske davčne počitnice, in sicer od 26. julija do 13. avgusta. V tem času ne bo pozival davčnih zavezancev, njihovih računovodij ali davčnih svetovalcev, da ji dostavijo kakšno dokumentacijo. Ne glede na to, pa bodo na FURS-u pripravljeni za davčne zavezance oz. vse tiste, ki bodo želeli opraviti kakšne aktivnosti na FURS-u. Tako bodo nemoteno potekale odmere davka na promet nepremičnin, odmere davka na motorna vozila, na dediščine in darila ter podobno. Izvajanje nalog po posameznih področjih bo potekalo v nekoliko omejenem obsegu. Delo na področju nadzora bo z zavezanci za davek potekalo le v postopkih, kjer so termini že bili predhodno dogovorjeni. Če zavezanec za davek ne bo dosegljiv oz. se na telefonski poziv ne bo odzval, mu bodo poslali pisni poziv po 15. 8. 2021. Izjema so zahtevki za vračilo DDV, kjer zaradi kratkih rokov za vračilo in interesa zavezanca za davek proces poteka kot običajno. Pozorni bodo tudi na postopke, ko je zadevo zaradi same narave oz. zaradi posebnih okoliščin potrebno obravnavati kot nujno (npr. postopki, kjer je potrebno paziti na zastaranje). Informacija v celoti objavljena TUKAJ.
2. Oddaja vloge za povračilo karantene v obdobju od 1. 7. 2021 do 13. 7. 2021: 22. julij, je zadnji dan za oddajo vlog za uveljavitev pravice do povračila izplačanih nadomestil plače za višjo silo/karanteno, v kolikor delodajalec uveljavlja pravico za čas pred uveljavitvijo zakona, to je za obdobje od 1. 7. 2021 do 13. 7. 2021. Vlogo lahko oddate ZRSZ elektronsko na portalu za delodajalce.
21. 7. 2021
1. Konec brezplačnega obveznega testiranja: Vlada z odlokom, ki ga je objavila 19. julija, ukinja brezplačno presejalno testiranje s hitrimi antigenskimi testi, ti se bodo delno izvajali še naprej, a le za določene skupine, ki so navedene v odloku. Med njimi pa seveda ni vseh tistih, ki se morajo redno testirati iz poslovnih razlogov, kot to opredeljuje trenutno veljavni odlok o prepovedi izvajanja storitev za potrošnike, ki za izvajalce določenih dejavnosti zahteva pogoj PCT.
Odlok o ukinitvi brezplačnega testiranja sicer stopa v veljavo šele 23. avgusta, je pa že sedaj jasno, da bo stroške testiranj, ki bodo še vedno obvezna, moral prevzeti nekdo drug. Kdo bo to, se še ne ve, trenutno pa velja, da morajo podjetja oziroma delodajalci za svoje zaposlene zagotoviti in plačati obvezna hitra testiranja in če bo ostalo pri tem, se bodo stroški poslovanja v tej točki povišali.
Kako bo v prihodnje, bo torej stvar razvoja dogodkov. Naša stanovska organizacija pričakuje povrnitev teh stroškov delodajalcem od države, zato si bo s predlogi in pozivi še naprej prizadevala v tej smeri.
Dodatne informacije o novostih so vam na voljo TUKAJ.
2. Čezmejno izvajanje storitev po novem: Spremembe in dopolnitve Zakona o čezmejnem opravljanju storitev so bile objavljene 20. julija, veljati pa bodo pričele s 4. avgustom 2021. Po novem bo čezmejno izvajanje storitev lahko uporabnik izvajal tudi z delavci, ki so bili napoteni k njemu, a le na podlagi dogovora z delodajalcem za zagotavljanje dela (sklenjeno delovno razmerje za ves čas napotitve). Tuji delodajalec, ki bo opravljal storitev, bo moral pred pričetkom izvajanja storitev prijaviti storitev pri ZRSZ.
Bistvena novost je, da se bodo čezmejne storitve lahko izvajale s strani tujega delodajalca največ 12 mesecev, a z možnostjo podaljšanja na 18 mesecev. To pomeni, da bo moral tuji delodajalec predhodno prijaviti čezmejno storitev na ZRSZ z obrazloženim obvestilom. V primeru, da tuji delodajalec nadomesti delavca z drugim napotenim delavcem ob upoštevanju istovrstne storitve in naziva delovnega mesta, se bodo te napotitve seštevale.
Tuji delodajalec bo moral v času čezmejnega izvajanja storitev v Republiki Sloveniji na kraju opravljanja storitve hraniti in na zahtevo nadzornega organa dati na voljo vso dokumentacijo, ki je predpisana z zakonskimi določili (ZČmIS-A).
Tudi tuje samozaposlene osebe bodo morale prijaviti opravljanje čezmejne storitve v Republiki Sloveniji in imeti ustrezno dokumentacijo.
V času napotitve tujega delavca v Republiko Slovenijo mora tuji delodajalec zagotoviti pravice po predpisih Republike Slovenije. Upoštevati pa mora kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti, kot druga zakonska določila slovenske zakonodaje.
Podrobnejše informacije so na voljo TUKAJ.
19. 7. 2021
1. Pojasnila MDDZS pri izvajanju ukrepa povračilo nadomestila plače za skrajšani polni delovni čas ter ostalih pogojih ZIUPGT (pojasnila v celoti so na voljo TU): Še posebej izpostavljamo pojasnilo pogoja, ki določa, da mora biti opravljanje gospodarske dejavnosti s predpisom Vlade omejeno ali onemogočeno. Pri tem se upoštevajo tisti predpisi, ki neposredno onemogočajo oz. omejujejo opravljanje točno določene gospodarske dejavnosti in se tudi sklicujejo na točno določeno gospodarsko dejavnost (npr. omejitev zasedenosti nastanitvenih kapacitet). V kolikor kakšen splošni predpis posredno omejuje ali onemogoča opravljanje neke gospodarske dejavnosti (npr. omejitev števila ljudi na določenem prostoru oziroma po kvadraturi) se bo pri presoji pogoja upošteval tudi tak predpis v kolikor neposredno vpliva oziroma omejuje opravljanje določene gospodarske dejavnosti.
Ni pa po mnenju MDDSZ mogoče šteti, da je opravljanje gospodarske dejavnosti kot take onemogočeno ali omejeno v smislu izpolnjevanja pogoja, če so določeni zgolj pogoji pod katerimi se lahko gospodarska dejavnost opravlja, če le ti izhajajo zgolj iz varnostnih (preventivnih) razlogov zaradi preprečevanja širjenja okužb (npr. zagotavljanje ustreznega zračenja prostorov, zagotavljanje minimalnega stika med strankami oziroma potrošniki, razkuževanje prostorov in podobno). Prav tako zahteva po t.i. »PCT« (npr. za vstop v gostinski lokal, kinematografe, organizirane dogodke in podobno) ter pogoji, ki veljajo za prehod državnih mej (trenutno t.i. »PCT«) ne štejejo za omejitev. Podobno velja tudi v primeru, ko je opravljanje gospodarske dejavnosti delodajalca omejeno ali onemogočeno posredno zaradi tretjih subjektov (npr. če delodajalec ne more ali omejeno opravlja dejavnost zaradi svojih poslovnih partnerjev, katerim je dejansko onemogočeno ali omejeno opravljanje dejavnosti - npr. avtobusni prevozniki omejeno opravljajo dejavnosti, ker je število turistov zmanjšano ali svetovalno podjetje omejeno opravlja dejavnost, ker se njegovi poslovni partnerji ne odločajo za njegove storitve).
Delodajalec je do povračila nadomestila plače upravičen zgolj v primeru, če izpolnjuje vse pogoje za upravičenost do povračila nadomestila plače, in sicer zgolj za čas, ko je opravljanje gospodarske dejavnosti s predpisom Vlade omejeno ali onemogočeno, delavcem pa je sicer ves čas lahko odrejeno delo s skrajšanim delovnim časom od polnega. Delodajalec ob vložitvi vloge za delno povračilo nadomestila plače za skrajšani delovni čas poda izjavo, da mu je s predpisom Vlade omejeno ali onemogočeno opravljanje gospodarske dejavnosti na dan vložitve vloge. Ob vsakokratnem mesečnem uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače nato delodajalec ponovno poda izjavo o tem ali mu je bilo v obdobju za katerega zahteva izplačilo omejeno ali onemogočeno opravljanje dejavnosti in kratko pojasnilo kako oziroma s čim ter ali mu je bilo opravljanje dejavnosti v tem obdobju omejeno ali onemogočeno ves čas ali le delno. Podrobnejša pojasnila so vam na voljo TUKAJ.
2. Povračilo nadomestila plače za skrajšani delovni čas: Od 14. 7. 2021 lahko na portalu za delodajalce oddate vlogo za povračilo nadomestila plače zaradi skrajšanja delovnega časa. To pomeni, da zaposlenim, s katerimi imate sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, odredite delo s skrajšanim delovnim časom, ob hkratni delni napotitvi na začasno čakanje na delo. Povračilo izplačanega nadomestila plače uveljavljate za tisti del delovnega časa, za katerega ste zaposlenega napotili na začasno čakanje na delo (ko dejansko ne dela). Vlogo za povračilo nadomestila predložite v 15 dneh od odreditve dela s skrajšanim delovnim časom, najkasneje do 30. 9. 2021. Pri tem obvezno priložite odredbe o skrajšanem delovnem času za zaposlene, ki ste jim odredili takšno delo. Pozor! Če ste zaposlenim odredili skrajšani delovni čas že pred uveljavitvijo zakona za obdobje od 1. 7. 2021, morate vlogo predložiti v 15 dneh od uveljavitve zakona, to je do 29. 7. 2021. Podrobnejše informacijo o ukrepu najdete na spletni strani ZRSZ - TUKAJ.
16. 7. 2021
1. Podaljšanje veljavnosti odlokov: Veljavnost odlokov v povezavi z obvladovanjem bolezni COVID-19 se podaljša do 25. julija 2021. Več o tem TUKAJ.
2. Začetek uporabe bonov: Na podlagi včeraj sprejete Uredbe o načinu unovčitve bona za izboljšanje gospodarskega položaja na področju potrošnje v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi, povračilu sredstev preko informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije ter načinu vodenja in upravljanja evidence bonov je od danes naprej omogočen začetek uporabe bona, ki ga je FURS poimenoval BONI21 (z namenom razlikovanja od lanskih turističnih bonov).
Več info o bonih najdete na spletnih strani FURS-a TUKAJ, kjer so vam na voljo tudi predstavitve v video oblikah.
3. Kje se lahko preveri, ali poslovni subjekt izpolnjuje pogoje kot ponudnik storitev, pri katerem se lahko unovčujejo boni? Postopek preverjanja vam je na voljo TUKAJ. Opozarjamo, da ponudniki niso dolžni sprejemati bonov, tudi če izpolnjujejo pogoje. Pri BON21 je dodatno predpisano, da ponudnik lahko določi najnižji možni znesek za koriščenje bona za posamezno opravljeno storitev. Zato je smiselno, da se pred koriščenjem bona pri ponudniku najprej preveri, ali ponudnik sprejema bone in ali je določil najnižji znesek, za katerega se bon lahko unovči.
4. Nove spremembe pri povračilu stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja: Vlada je ponovno izdala Uredbo o spremembah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Spremembe obsegajo:
Ponovno poudarjamo, da je pravica do povračila stroškov prevoza na delo določena v delovnopravni zakonodaji (kolektivni pogodbi, podjetniški kolektivni pogodbi, internem aktu ali pogodbi o zaposlitvi). Spreminja se le davčna obravnava te pravice, pri čemer se neobdavčena višina izračuna glede na dopolnjene kilometre od prebivališča do sedeža podjetja (v preteklosti je bila vezana na javni prevoz), podredno pa do višine 140 eur/mesec (pogoj najmanj en dan prisotnosti na delo in oddaljenost najmanj 1 km). Novica je objavljena tudi na spletni strani FURS.
15. 7. 2021
1. Nove spremembe pri povračilu stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja: Vlada je ponovno izdala Uredbo o spremembah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja.
Višina, do katere se povračilo stroškov prevoza na delo in z dela ne všteva v davčno osnovo, se vrača na višino 0,18 evra za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela, kot je veljala pred zadnjo spremembo uredbe za tiste, ki niso imeli možnosti javnega prevoza in čezmejne delovne migrante. Delojemalcu se povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja najmanj do višine 140 evrov mesečno, čeprav bi bila višina neobdavčenega dela (razdalje in vrednosti 0,18 evra na kilometer), nižja.
Pogoja, pod katerima se delojemalcu povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja najmanj do višine 140 evrov, sta: - vsaj en dan prisotnosti na delu in - vsaj en kilometer oddaljenosti od kraja običajnega prebivališča delojemalca do delovnega mesta. Uredba se začne uporabljati za povračila potnih stroškov za mesec julij 2021 za delojemalce, na katere se nanaša dogovor med delodajalci in sindikati javnega sektorja, in za povračila stroškov prevoza na delo in z dela za vse ostale delojemalce za mesec september 2021. Več o tem TUKAJ.
2. Povračilo nadomestila plače v primeru karantene ali višje sile: Delodajalci lahko uveljavljate ukrep od 1.7.2021 do 31.12.2021. ZRSZ obvešča, da je vloge možno oddati na Portalu za delodajalce od 15.7.2021. Podrobnosti o ukrepu karantene so vam na voljo TUKAJ in TUKAJ.
3. Povračilo nadomestila plače za skrajšani polni delovni čas: Delodajalci lahko v skladu z navedenim zakonom uveljavljate ukrep od 1.7.2021 do 30.9.2021.Vlogo vložite elektronsko na Portalu za delodajalce. K vlogi je potrebno obvezno priložiti odredbe o skrajšanem delovnem času. V skladu z zakonom so delodajalci upravičeni do povračila 80 % nadomestila plače (bruto II.). Višina povračila je omejena z višino polovice povprečne mesečne plače v Republiki Sloveniji za leto 2020. Predhodno obveščanje o odrejenem skrajšanem delovnem času ni več potrebno. Obvezno pa je obveščanje Zavoda v primeru poziva delavca na polni delovni čas. Informacija objavljena TUKAJ.