Po zadnjih odlokih o sproščanju dejavnosti se soočamo z obveznimi testiranji, ki so pogoj za izvajanje nekaterih dejavnosti v odnosu do končnih potrošnikov. (Usklajeno z dopolnitvijo odloka 19. 2. 2021, ki velja do 26. 2. 2021) |
V prispevku se bomo najprej posvetili obveznim testiranjem, ki izhajajo iz odloka vlade, v nadaljevanju pa bomo spoznali še testiranja, ki niso zahtevana na primer z odlokom in se izvajajo na željo podjetij.
Na temo obveznih testiranj zaposlenih v trgovini in tistih, ki izvajajo storitvene dejavnosti sta se v zadnjem času zgodili dve ključni spremembi:
Obvezna testiranja za izvajanje dejavnosti
Omenjeni odlok in njegova dopolnitev deli izjeme, torej dejavnosti, ki s potrošniki lahko poslujejo, na dve skupini:
Opozorilo: Poleg omenjenega, obstajata še posebna odloka, ki velja za področje voznikov in vozil ter prevoza potnikov, ki pa izvajalce in uporabnike teh storitev definirata malce drugače in testiranje predpisuje bolj pogosto.
Testiranje vsak teden
Zaposleni ali samozaposleni oziroma izvajalci dejavnosti, ki se po 3. členu odloka in njegove dopolnitve izvajajo neposredno za potrošnike, morajo biti testiran vsaj enkrat na teden, ob tem pa ni nujno, da testiranje vsi v podjetju opravljajo na isti dan. Prav nič ne bo narobe, za nemoteno delovanje podjetja je celo pametno, če imate testiranja razpršena čez teden in se tako izognete morebitnim težavam ob izpadu kakšnega od zaposlenih. Več podrobnosti o tem najdete v pojasnilih k 3. členu odloka in njegove dopolnitve .
Kašni testi veljajo in kdaj niso potrebni
Zaposleni v podjetju ali samozaposleni, oziroma tisti, ki izvajajo ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom in morajo vezano na definicije v 3. členu odloka in v tem primeru še posebej njegove dopolnitve vsak teden opraviti testiranje in se izkazati z negativnim testom, morajo testiranje opraviti na prisotnost virusa SARS-CoV-2 (COVID-19) po HAGT (hitri test) ali PCR metodi, po novem pa se lahko namesto z negativnim testom izkažejo tudi z naslednjimi dokumenti, ki dokazujejo, da so bolezen preboleli ali pa do so cepljeni.
V ta namen lahko predložijo:
Kdo lahko izvede testiranje
V izogib težavam in ker imamo informacije, da so si nekateri že sami kupili material za testiranje, naj na tem mestu izpostavimo, da se za potrebe dokazovanja neokuženosti in obveze po veljavnem odloku in njegovi dopolnitvi ne morete testirati sami.
Testiranje po odloku in njegovi dopolnitvi lahko torej izvajajo le izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki dejavnost opravljajo v mreži javne zdravstvene službe, in drugi izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki jih na podlagi javnega razpisa izbere minister, pristojen za zdravje, in z njimi sklene pogodbo o opravljanju zdravstvenih storitev.
Kje opraviti teste
V tej točki se soočimo z novostjo. Vlada je namreč dopolnila Uredbo o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2 (novica o dopolnitvi, novica o izvorni uredbi).
Iz dopolnitve izhaja, da bodo tudi osebe, ki izvajajo storitve in prodajo blaga in za katere je z odloki vlade določeno obvezno testiranje imele prednostno obravnavo na testiranjih, podobno kot je to urejeno za osebe, ki opravljajo zdravstveno dejavnost ali dejavnost vzgoje in izobraževanja. Iz uredbe torej izhaja, da se tudi obrtniki in podjetniki ter vaši zaposleni lahko udeležite testiranj, ki jih javni zdravstveni zavodi že izvajajo za zaposlene v zdravstvu in šolstvu, ti testi pa so tudi brezplačni, saj stroške zanje pokrije država.
Ta testiranja na koronavirus s hitrimi antigenskimi testi potekajo po različnih krajih po vsej Sloveniji, izvajajo pa jih javni zdravstveni zavodi na svojih sedežih ali posebej organiziranih lokacijah. Obstajajo sicer tudi izvajalci s koncesijo, vendar tega seznama ni moč najti.
Ob tem vam zato predlagamo, da se za izvedbo testov pogovorite z izbranim zdravnikom medicine dela ali s svojim osebnim zdravnikom ali pa v lokalnem zdravstvenem domu. V naprej se torej pozanimajte, kje in kdaj se boste lahko testirali, tudi delodajalci za svoje zaposlene dogovorite in organizirajte testiranja v naprej, saj bodo le tako stvari potekale gladko in brez pretirano izgubljenega časa.
Kaj, če je izvid pozitiven
Od 13. februarja se skladno z navodili vsi pozitivni hitri testi potrjujejo še s PCR testi. Pozitivno osebo bo tako v primeru pozitivnega HAGT testa izvajalec hitrega testiranja v roku dveh ur kontaktiral in posredoval informacijo, kam in kdaj se naj zglasi za odvzem brisa za PCR testiranje.
Stroški testiranja
Izhajajoč iz dopolnitve omenjene uredbe (novica o dopolnitvi, novica o izvorni uredbi) so obvezna testiranja za obrtnike in podjetnike ter njihove zaposlene, ki izvajajo dejavnosti po 3. točki odloka opravljena na za to predvidenih testiranjih v javni zdravstveni zavodih brezplačni.
Testiranja izven omenjenega programa pri koncesionarjih, ki sicer tudi veljajo, pa so plačljiva in bremenijo podjetje. Naša stanovska organizacija si prizadeva, da bi pri državi uredila, da bi ta pokrila stroške podjetij za že že izvedena testiranja po odloku. Po izjavah in zagotovilih MGRT pa lahko pričakujemo, da se bo to tudi zgodilo, zato vam svetujemo, v kolikor se boste odločili za samoplačniško testiranje zaposlenih, da račune za testiranje shranite.
O ostalih testiranjih, ki niso obvezna ali pa jih ne predpisuje odlok in bi jih v podjetju morebiti izvajali na lastno željo in za preventivno delovanje, pa v nadaljevanju spodaj preberite članek na to temo, ki je bil objavljen v naši reviji Obrtnik podjetnik, februar 2021.
vir: OZS