Upravičenec do pomoči za izvedbo antigenskih hitrih testov na virus SARS-CoV-2 je pravna ali fizična oseba, ki je organizirana kot gospodarska družba, samostojni podjetnik posameznik ali zadruga. Pomoč za izvedbo hitrih testov znaša do 40 eurov na zaposlenega na dan oddaje vloge. |
Delodajalci, ki jih neposredno ne zavezujejo interventni predpisi lahko v kolikor je to primerno, strokovno utemeljeno in v vnaprej opredeljenih primerih, v oceni tveganja predvidijo tudi testiranje delavcev na prisotnost virusa. Potrebo po izvajanju in ustrezen način izvajanja testiranja delodajalec ugotovi in sprejme v sodelovanju z izvajalcem medicine dela in strokovnim delavcem za varnost pri delu, tako da je testiranje izvedeno na strokovno sprejemljiv način in s strani usposobljenega zdravstvenega osebja. Hitre teste lahko izvedejo izvajalci zdravstvene dejavnosti.
Za namensko porabo sredstev je odgovoren upravičenec, ki sredstva lahko nameni izključno za izvedbo hitrih testov (za testiranje zaposlenih).
Vloga za pomoč:
Na e Davkih se za izplačilo pomoči za izvedbo hitrih testov predloži izjava, s katero predlagatelj potrjuje, da je upravičenec. Izjavo je potrebno predložiti najkasneje v tridesetih dneh od uveljavitve tega zakona.
Vračilo pomoči:
Upravičenec, ki je uveljavil pomoč za izvedbo hitrih testov, in naknadno ugotovi, da ni izpolnjeval pogojev za njeno pridobitev ali sredstev ni namensko porabil za izvedbo hitrih testov, o tem obvesti FURS in vrne znesek prejete pomoči v 30 dneh od vročitve odločbe.
Do pomoči za izvedbo hitrih testov ni upravičena oseba, ki ne izpolnjuje obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti v skladu z zakonom, ki ureja finančno upravo, ki jih pobira davčni organ, če ima na dan vloge neporavnane zapadle davčne obveznosti ali druge denarne davčne obveznosti v višini večji od 5.000 eurov.