Na seznam rdečih držav so na novo dodane na primer Andora, celotna Avstrija, Bolgarija, Ciper, Hrvaška, Madžarska, Španija, Vatikan, San Marino, Italija (brez administrativne enote Kalabrija) in Srbija. |
Definicija ožjih družinskih članov in članov skupnega gospodinjstva
V definiciji ožjih družinskih članov je nedvoumno zapisano, da ni razlik pri obravnavi otrok, dodani so še člani istega gospodinjstva. Tako lahko izjeme iz 10., 13. in 14. točke prvega odstavka 10. člena veljajo tudi za ožje družinske člane posameznika in člane skupnega gospodinjstva, kadar potujejo skupaj.
Po tem odloku se za ožjega družinskega člana tako štejejo zakonec, zunajzakonski partner, partner iz sklenjene in nesklenjene partnerske zveze in razvezani zakonec in partner, ki mu je s sodno odločbo prisojena preživnina, in njihovi starši, otrok.
Za člane istega gospodinjstva veljajo člani, ki skladno z zakonom, ki ureja prijavo prebivališča, izjavijo, da stalno prebivajo skupaj in skupaj porabljajo dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb (kot na primer za stanovanje, hrano, šolanje otrok ipd.).
Spremembe na seznamih držav
Zeleni seznam (seznam epidemiološko varnih držav oziroma administrativnih enot držav)
Na zelenem seznamu so le tretje države, na novo so dodane Japonska, Južna Koreja, Ruanda, Singapur in Tajska.
Osebe, ki imajo stalno ali začasno prebivališče v državi na zelenem seznamu in prihajajo iz teh držav, lahko v Slovenijo vstopijo brez omejitev in karantene.
Države članice EU/schengenskega območja:
/
Tretje države:
1. Avstralija2. Japonska3. Južna Koreja4. Nova Zelandija5. Ruanda6. Singapur7. Tajska8. UrugvajRdeči seznam (seznam držav ali administrativnih enot držav s slabimi epidemiološkimi razmerami)
Na seznam rdečih držav so na novo dodane na primer Andora, celotna Avstrija, Bolgarija, Ciper, Hrvaška, Madžarska, Španija, Vatikan, San Marino, Italija (brez administrativne enote Kalabrija) in Srbija.
Osebo, ki vstopa v Republiko Slovenijo in ima prebivališče v državi na rdečem seznamu ali prihaja iz te države, se zaradi morebitne okužbe z virusom SARS-CoV-2 napoti v karanteno za deset dni.
Oseba pa v karanteno ne bo napotena, če ob prehodu meje predloži negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19), ki ni starejši od 48 ur in je bil opravljen v državi članici EU, državi članici schengenskega območja ali pri organizaciji ali posamezniku, ki sta ju Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano prepoznala za ustrezna in verodostojna ter sta navedena na seznamu na spletni strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
Določenih pa je tudi 17 izjem, ko oseba ne bo napotena v karanteno in tudi ne potrebuje negativnega testa.
Države članice EU/schengenskega območja:
1. Andora2. Avstrija3. Belgija4. Bolgarija5. Ciper6. Hrvaška7. Češka8. Danska (samo posamezne administrativne enote):
Če država ni niti na seznamu epidemiološko varnih (zeleni seznam) niti na seznamu držav s slabimi epidemiološkimi razmerami (rdeči seznam), se šteje, da je na oranžnem seznamu držav s poslabšanimi epidemiološkimi razmerami (vse države sveta, ki niso uvrščene ne na rdečega ne na zelenega). Oseba, ki v Republiko Slovenijo prihaja iz države, ki je uvrščena na oranžni seznam, lahko vstopi brez omejitev in brez karantene.
Uveljavitev odloka
Odlok začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Vir: Ministrstvo za notranje zadeve