V Uradnem listu številka 153/20 z dne 23.10.2020, je objavljen »Odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni COVID-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije.« |
Nova pravila odrejanja karantene – vstop v Republiko Slovenijo
S sprejetjem novega odloka se črtajo pravila odrejanja karantene. Novi Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in opravo posledic COVID-19 (ZZUOOP), določa pravila vstopa v Republiko Slovenijo in pravila napotitve v karanteno. Ta velja za osebe, ki prihajajo iz držav ali administrativnih enot držav, kjer obstaja visoko tveganje za okužbo z virusom COVID-19. Brez omejitve vstopa v Republiko Slovenijo lahko vstopajo osebe, ki prihajajo iz zelenih ali oranžnih držav. V primeru, da oseba nima prebivališča se jo napoti v karanteno na dom, kjer bo nastanjena, a stroške karantene krije oseba sama. V primeru, da tuji državljan ne more izkazati naslova bivanja, kjer bo prestajal karanteno se mu vstop v Republiko Slovenijo ne dovoli. Če pa bo oseba opravljala delo v Republiki Sloveniji, se ga napoti na naslov, ki ga delodajalec posreduje osebi pred prestopom meje.
Tako kot do sedaj mora biti test COVID-19 opravljen v državi članici Evropske unije. Lahko pa je opravljen tudi v državi schengenskega območja ali pri organizaciji oziroma pri posamezniku, ki ju Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano prepozna kot ustrezne. Ti morajo biti navedeni na seznamu na spletni strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, a ne sme biti starejši od 48 ur.
Dovoljen vstop brez karantene za 17 izjem
Odlok dovoljuje vstop v Republiko Slovenijo brez karantene na domu ter negativnega testa na prisotnost COVID-19 za 17 izjem. Po novem ne sodi več med izjeme oseba, ki v Slovenijo prihaja iz države članice Evropske unije ali schengenskega območja, ki je uvrščena na oranžni seznam.
Vstop v Republiko Slovenijo iz sosednjih držav ali administrativnih enot sosednjih držav velja le za izjeme v točkah 13 do 15 (dvolastnik ali najemnik zemljišča v obmejnem pasu in ostalih primerih). Kot tudi za izjeme v točkah 10 (nujni neodložljivi osebni opravki ali nujni poslovni razlogi) in 14 (lastniki nepremičnin ali bivalnih plovil ter zakupniki in ostalih primerih). Prav tako pa veljajo izjeme za njihove družinske člane.
Prehajanje meje zaradi nujnih poslovnih razlogov
Prehajanja meje zaradi neodložljivih osebnih opravkov je razširjeno tudi na prehajanje meje zaradi nujnih poslovnih razlogov. V obeh primerih je potrebna vrnitev v času, ki je nujno potreben za izvedbo opravila, ki pa ne sme biti daljši kot 48 ur.
Kontrolne točke ob meji s Slovenijo (Italija, Avstrija in Madžarska)
Državno mejo izven kontrolnih točk z Italijo prestopajo lahko tako državljani Slovenije kot državljani EU ali schengenskega območja, a ti morajo imeti prebivališče v administrativnih enotah v Italiji, ki mejijo na Slovenijo. Podobno je z Avstrijo in Madžarsko.
Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah – preverjanje zdravstvenega stanja
Uvaja se možnost, da po navodilih NIJZ-a na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Slovenije zdravstvena služba preverja zdravstveno stanje osebe ob prehodu meje.
Začetek veljavnosti odloka
Odlok začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, to je 26.10.2020.
Novi spremenjeni seznami držav
Srbija ni več na zelenem seznamu. Nekaj sprememb je na rdečem seznamu. Na njem je sedaj celotna Avstrija (razen Koroške). Na novo je na seznamu 14 administrativnih enot Hrvaške in Italije, 16 administrativnih enot Madžarske. Na seznamu je celotna Francija, Irska, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Romunija, Slovaška, Španija (razen Kanarskih otokov), Švica. Prav tako Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske. Po novem pa so se znašle na rdečem seznamu države Gruzija, Jordanija in Tunizija. Iz seznama pa je črtana Namibija.
Na zelenem seznamu ni držav članic/schengenskega območja. Na njem so:
Po novem je rdeči seznam povečan tako z novimi administrativnimi enotami EU-ja, kot tretjimi državami.
Povezava do odloka: https://www.uradni-list.si/_pdf/2020/Ur/u2020153.pdf