Kakšen je obvezen pravilnik COVID v malih podjetjih? Ali obstaja definiran postopek ukrepov po korakih - od preventive do primerov izolacije ali karantene zaposlenih? |
Obvezen pravilnik ni zakonsko predpisan, mi priporočamo, da si izdelate nek protokol preventivnih ukrepov in ukrepov v primeru pojava okužbe s pomembnimi telefonskimi številkami ipd.
Pomembno je, da delavce o ukrepih obveščate, tako ustno, pisno, z infografikami ipd. in naj bo to dokazljivo.
1. Pomembno je, da vse zaposlene neprestano obveščate, da v primeru slabega počutja in pojava simptomov bolezni Covid-19 (npr. slabo počutje, prehladni znaki, kašelj, vročina, težko dihanje, prebavne motnje) ostanejo v domači samoizolaciji in po telefonu kontaktirajo svojega osebnega zdravnika, ki jim bo podal nadaljnja navodila.
2. V primeru pozitivnega testa oz. potrditve suma na okužbo s strani epidemiologa (vsi tesni kontakti z osebo, ki ima izražene simptome, brez opravljenega testiranja, se obravnavajo kot verjeten primer), naj delavec čim prej obvesti delodajalca. Prav tako naj delavec obvesti delodajalca, če zboli kdo od družinskih članov (visoko rizični kontakt).
3. Delavci v času, ko čakajo na izvide testa ostanejo doma, ne hodijo v službo (tudi tu smo že beležili nejasnosti in kršitve)
4. Priporočamo, da delavce s to obveznostjo posebej seznanite, ker se ugotavlja, da nekateri to navkljub neprestanemu obveščanju tega ne delajo.
5. Ob vsakem potrjenem primeru okužbe naj služba za varnost pri delu skupaj z izvajalcem medicine dela preveri tesne kontakte na delovnem mestu, oceni stopnjo tveganja za prenos in sprejme ukrepe na podlagi mnenja epidemiologa za potencialno ogrožene delavce (osamitev, karantena, itd.).
6. Bodite pozorni na ogrožene skupine zaposlenih, saj sta pri njih obolevnost in smrtnost nekajkrat višji kot pri ostali populaciji.
7. Po potrditvi okužbe je potrebno iz prostorov takoj umakniti ostale delavce in izvesti temeljito čiščenje po navodilih NIJZ. Sodelavci, ki so bili z okuženim delavcem v tesnem stiku, naj opazujejo svoje zdravstveno stanje 14 dni po stiku, morda bo tudi zanje odrejena karantena.
Odgovor pripravila zunanja strokovna svetovalka-specialistka
za področje varnosti in zdravja pri delu ter ekologije
mag. Katarina Železnik Logar, dipl.san.inž.