V Uradni listu RS, št. 139/20 z dne 9.10.2020 je bila objavljena novela zakona o trgovini, po kateri trgovec ne sme določiti obratovalnega časa prodajaln ob nedeljah in z zakonom določenih dela prostih dnevih. Novela začne veljati 15-ti dan po objavi, to je v soboto 24. oktobra. |
DZ je sicer odobril nekaj izjem, med drugim so to prodajalne do 200 m2 prodajne površine na bencinskih servisih, postajališčih in v bolnišnicah,.. in prodajalne s površino prodajnega prostora do 200 m2, če delo ob nedeljah in z zakonom določenih dela prostih dnevih v svojih prodajalnah opravlja izključno oseba, ki je kot samostojni podjetnik posameznik nosilec trgovinske dejavnosti oziroma njegov prokurist ali zakoniti zastopnik oziroma prokurist pravne osebe, ki opravlja trgovinsko dejavnost.
Kljub sprejeti noveli zakona o trgovini o "načeloma splošnem" zaprtju prodajaln ob nedeljah in z zakonom določenih dela prostih dnevih pa bo prodaja pod določenimi pogoji nekaterim še vedno dovoljena, pri čemer si je najprej potrebno odgovoriti naslednje:
In še dodatno pojasnilo: Zakon o trgovini (ZT-1) v 4. členu določa, da se določbe tega zakona smiselno uporabljajo tudi za pravne osebe, samostojne podjetnike posameznike in druge posameznike, ki prodajajo lastne izdelke ali pridelke potrošniku, če drug zakon ne določa drugače.
Za ponazoritev "kje, kako in kdo" bo lahko prodajal ob nedeljah in z zakonom določenih dela prostih dnevih bomo predstavili variante v spodnji razpredelnici (brez bencinskih servisov in prodajaln na mejnih prehodih):
OB NEDELJAH IN Z ZAKONOM DOLOČENIH DELA PROSTIH DNEVIH |
|
A/ KPDTS (kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije) je zavezujoča za delodajalca in zaposlene |
B/ KPDTS NI zavezujoča za delodajalca in zaposlene |
A1/ Ne glede lokacijo lahko obratujejo prodajalne s površino prodajnega prostora do 200 m2, če delo opravlja izključno oseba, ki je kot samostojni podjetnik posameznik nosilec trgovinske dejavnosti oziroma njegov prokurist ali zakoniti zastopnik oziroma prokurist pravne osebe. Skupaj (sočasno) z njim lahko v prodajalni delajo še dijaki /študentje/upokojenci (novi peti odst. 8. člena ZT). Delo družinskih članov v teh prodajalnah ni dovoljeno. |
B1/ enako kot A1 Ne glede lokacijo lahko obratujejo prodajalne s površino prodajnega prostora do 200 m2, če delo opravlja izključno oseba, ki je kot samostojni podjetnik posameznik nosilec trgovinske dejavnosti oziroma njegov prokurist ali zakoniti zastopnik oziroma prokurist pravne osebe. Skupaj (sočasno) z njim lahko v prodajalni delajo še dijaki /študentje/upokojenci (novi peti odst. 8. člena ZT). Delo družinskih članov v teh prodajalnah ni dovoljeno. |
A2/ Če je prodajalna locirana/deluje v zaključenem območju železniških in avtobusnih postaj ter bolnišnic oziroma njihovih zaključenih kompleksov: Obratujejo lahko prodajalne s površino prodajnega prostora do 200 m2. Delo ob nedeljah lahko opravljajo zaposleni v skladu z omejitvami (41.- 44.člen) KPDTS ter nosilci dejavnosti, njegovi družinski člani 44.člen KPDTS ter še dijaki /študentje "študentsko delo" in upokojenci "občasno delo" pri čemer tu ni pogojeno, da je sočasno prisoten nosilec trgovinske dejavnosti.
Ob z zakonom določenih dela prostih dnevih lahko v teh prodajalnah delo opravljajo le nosilci dejavnosti, njegovi družinski člani 44. člen KPDTS ter še dijaki /študentje "študentsko delo" in upokojenci "občasno delo".
|
B2/ Če je prodajalna locirana/deluje v zaključenem območju železniških in avtobusnih postaj ter bolnišnic oziroma njihovih zaključenih kompleksov: Obratujejo lahko prodajalne s površino prodajnega prostora do 200 m2 brez omejitev po ZT. Načeloma ni omejitev kdo lahko prodaja ob nedeljah in ob z zakonom določenih dela prostih dnevih. (**)
|
A3a/ Če se prodaja vrši zunaj prodajaln - s potujočo prodajalno (pridobljeno soglasje za prodajo zunaj prodajaln – 6. člen ZT-1) Delo ob nedeljah lahko opravljajo zaposleni v skladu z omejitvami (41.- 44.člen KPDTS) ter nosilci dejavnosti, njegovi družinski člani 44.člen KPDTS ter še dijaki /študentje "študentsko delo" in upokojenci "občasno delo" pri čemer tu ni pogojeno, da je sočasno prisoten nosilec trgovinske dejavnosti.
Ob z zakonom določenih dela prostih dnevih lahko v teh prodajalnah delo opravljajo le nosilci dejavnosti, njegovi družinski člani 44. člen KPDTS ter še dijaki /študentje "študentsko delo" in upokojenci "občasno delo". |
B3a/ Če se prodaja vrši zunaj prodajaln - s potujočo prodajalno (pridobljeno soglasje za prodajo zunaj prodajaln – 6. člen ZT-1) Načeloma ni omejitev kdo lahko prodaja ob nedeljah in ob z zakonom določenih dela prostih dnevih. (**)
|
A3b/ Če se prodaja vrši zunaj prodajaln - na premični stojnici (pridobljeno soglasje za prodajo zunaj prodajaln – 6. člen ZT-1) ali na tržnici Razen izjem za varovane kategorije (41.člen KPDTS) delo ob nedeljah kot tudi ob z zakonom določenih dela prostih dnevih lahko opravljajo tako zaposleni kot tudi nosilci dejavnosti ter njegovi družinski člani 44.člen KPDTS ter še dijaki /študentje "študentsko delo" in upokojenci "občasno delo" pri čemer tu ni pogojeno, da je sočasno prisoten nosilec trgovinske dejavnosti. |
B3b/ Če se prodaja vrši zunaj prodajaln - na premični stojnici (pridobljeno soglasje za prodajo zunaj prodajaln – 6. člen ZT-1) ali na tržnici
Načeloma ni omejitev kdo lahko prodaja ob nedeljah in ob z zakonom določenih dela prostih dnevih. (**) |
(*) če vlada ne bo sprejela kakšnih dodatnih omejitev povezanih z ukrepi proti s COVID-19
(**) Upoštevati je potrebno veljavno delovno zakonodajo in določila za delodajalca zavezujoče kolektivne pogodbe