CER poziva k nacionalnemu zavezništvu gospodarskih in finančnih voditeljev, strokovnih in poslovnih združenj, nevladnih organizacij ter vseh drugih deležnikov za podporo, pripravo in izvajanje naložbenih paketov za zeleno in digitalno obnovo, ki naj bi delovali kot pospeševalci prehoda k podnebni nevtralnosti. |
Izpolnite obrazec na POVEZAVI >>.
Vloga zaveznikov:
Koronavirusna kriza pretresa svet. Sočustvujemo z žrtvami in hkrati aktivno rešujemo izzive, ki terjajo medsektorsko, celovito in sistemsko delovanje. Na preizkusu sta nacionalna in evropska solidarnost in učinkovitost ustanov, njihovo hitro interventno ukrepanje za zaščito vseh.
Koronavirus ne postavlja meja le zdravstvenemu sistemu, temveč se z izrednimi razmerami, ki presegajo krizo iz leta 2008, spoprijema gospodarstvo. Takojšnji, nujni in doslej nevideni ukrepi za boj proti pandemiji COVID 19 so evropsko in globalno gospodarstvo postavili v skoraj popolno mirovanje.
Podpiramo izjavo evropskih voditeljev, da bodo storili vse, kar je potrebno, za reševanje družbenih in gospodarskih posledic te krize. Pozdravljamo podporo ministra za okolje in prostor, gospoda mag. Andreja Vizjaka, odprtemu pismu skupine evropskih okoljskih ministrov za podporo zelenemu dogovoru. Z namenom mednarodnega povezovanja pa je CER pristopil v mednarodno zavezništvo za zeleno okrevanje (Green recovery aliance), ki je bilo predstavljeno v Evropskem parlamentu.
Zavedamo se, da imajo zdravstveni vidiki reševanja koronavirusne krize prednost pred perečimi podnebnimi in okoljskimi težavami. Vendar za spopad z ekonomskimi učinki pandemije koronavirusa potrebujemo načrt za oživitev gospodarstva, ki bo moral biti oblikovan tako, da bo reševal hkrati tudi globalni izziv podnebnih sprememb.
Obsežne predvidene naložbe v zelenem dogovoru morajo sprožiti nov ekonomski model tudi na nacionalni ravni, ki mora biti prožnejši, odpornejši in bolj suveren. Podpirati mora prehod iz obstoječih netrajnostih vzorcev gospodarske dejavnosti, ki bodo ustvarjala delovna mesta z dodano vrednostjo. Temeljiti mora na zelenih in krožnih načelih ter na digitalizaciji. Spodbujati mora trajnostne gospodarske dejavnosti, ki bodo ustvarjala delovne mesta z dodano vrednostjo. Finančni tokovi morajo biti usmerjeni v zelene naložbe in priložnosti, da ne bodo več podpirali visokoogljičnih investicij. Tak zeleni načrt za oživitev gospodarstva je sicer mogoče uveljaviti na nacionalni ravni, a mednarodno sodelovanje bo učinke načrta pomembno okrepilo. Sovpadanje krize zaradi koronavirusa s podnebnimi in okoljskimi težavami je zato velika priložnost.
Novega gospodarskega modela nam ni treba ustvariti od začetka. Imamo že številna orodja in tehnologije. V zadnjih desetih letih je bil dosežen ogromen napredek v številnih sektorjih na področju razvoja novih tehnologij in vrednostnih verig ter na področju zmanjšanja porabe energije, uporabe obnovljivih virov energije in večje energetske učinkovitosti.
Zavezujemo se, da bomo sodelovali, povezovali, delili znanje, izmenjavali poročila in mnenja ter ustvarjali sinergije za zagotavljanje dolgoročnih naložbenih odločitev.
Oblikovali bomo konkretne aktivnosti, ki vam jim bomo v kratkem najavili.
Celotna vsebina deklaracije in poziva sta dostopna na povezavi:
http://cer-slo.si/poziv-zaveznistvo-za-zeleno-okrevanje-gospodarstva.html
Vabljeni k pristopu v zavezništvo!