Za vas smo pripravili povzetek načina obračuna plače za mesec marec 2020. V nadaljevnju najdete tudi posnetek tiskovne konference, na kateri je generalni direktor Finančne uprave Peter Jenko skupaj s strokovnimi sodelavci pojasnil ukrepe na davčnem področju, ki jih lahko za blažitev posledic koronavirusa izkoristijo samozaposleni in ukrepe, ki jih lahko v zvezi z delom in plačevanjem prispevkov za socialno varnost za zaposlene izkoristijo delodajalci. |
IZPLAČILA PLAČ ZA MAREC
Na Fursu poudarjajo, da zaposleni morajo dobiti plačo, kljub temu, da trenutno na e Davkih še ni pripravljen REK obrazec. Obračun plač in prispevkov torej ostaja enak kot vedno, se pa zamika poročanje. Obrazce REK pa boste izplačevalci dohodka izpolnili takrat, ko bodo na voljo, to bo predvidoma 23. aprila.
Delodajalec mora zaposlenim izplačati tudi krizni dodatek za marec. Ta znaša za celotni mesec 200 evrov, za marec torej približno polovico. Od kriznega dodatka se ne plača prispevkov in davkov.
Oproščeni plačila so tudi pokojninski prispevki, te se samo obračuna in prikaže na REK-u, plača jih pa država.
Če pa je delodajalec že izplačal plače za mesec marec in novih pravil glede izplačil kriznega dodatka in oprostitve plačila pokojninskega zavarovanja ni upošteval, potem bo to popravljal za nazaj, z oddajo novih obrazcev in poračuni, ko bo to možno. Torej predvidoma po 23. aprilu.
NADOMESTILA PLAČ
Od nadomestila plače se obračuna in plača akontacija dohodnine. Delodajalci so oproščeni obračuna in plačila prispevkov za socialno varnost, ne pa akontacije dohodnine. To morajo obračunati in plačati za delavca, ki je na čakanju.
Nadomestilo za čas čakanja na delo je lahko višje od skrajne meje povprečne plače, vendar tega država ne krije. Prav tako bo na višja nadomestila od 80 odstotkov plače posameznika, ki hkrati ne presegajo povprečne plače, obračunal in plačal prispevke delodajalec.
SAMOZAPOSLENI
Do ukrepov za samozaposlene so upravičeni tudi tisti espeji, ki zaposlujejo delavce. Ukrepi za samozaposlene veljajo za nosilce espejev. Ti lahko za svoje zaposlene uveljavijo ukrepe, ki veljajo za delodajalce. Torej so nekako upravičeni do obojih ukrepov.
Na univerzalni temeljni dohodek se ne bo obračunal in plačal davek, saj bo šlo za nekakšen socialni korektiv, pomoč. Vendar pa bo to treba dopolniti z novim zakonskim svežnjem.
DOLG DRŽAVI
Tisti upravičenci, ki imajo davčni dolg, do ukrepov ne bodo upravičeni. Lahko pa zaprosijo za odlog ali obročno plačilo. Trenutno je na Fursu 2.200 vlog, ki jih poskušajo hitro rešiti.
Do temeljnega dohodka za marec bo samozaposleni, ki je zaprosil za odlog, upravičen, ko mu bo odobren odlog plačila davčnega dolga. Torej, če samozaposleni želi temeljni dohodek za marec, pa ima dolg in je zaprosil za odlog, bo lahko tega dobil naknadno po odobreni vlogi.
Finančna uprava RS je pripravila odgovore na najbolj pogosta vprašanja o ukrepih na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa. Te stalno posodabljajo, dodajajo nove in popravljajo morebitne napake. Na spodnji povezavi je tako vsem uporabnikom vsak trenutek na voljo sveža verzija vprašanj in odgovorov.
Vprašanja in odgovore, katerim so dodali tudi napotke in potek postopkov, so uredili po področjih, in sicer:
Najpogostejša vprašanja in odgovori o ukrepih na davčnem področju
Tiskovna konferenca FURS, kjer so pojasnili ukrepe in tudi operativne rešitve.