Zakon o minimalni plači (ZMinP) v tretjem odstavku 2. člena določa, da se dodatki, določeni z zakoni in drugimi predpisi ter s kolektivnimi pogodbami, del plače za delovno uspešnost in plačilo za poslovno uspešnost, dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi, ne vštevajo v minimalno plačo. |
Ker je minimalna plača plačilo za delo, opravljeno v polnem delovnem času, je vse od njene uveljavitve izvzet dodatek za nadurno delo. Od leta 2015 pa so iz nje izvzeti še dodatek za nočno delo, za delo v nedeljo in za delo na praznike in dela proste dneve po zakonu. Z letom 2020 pa je minimalna plača doživela novo definicijo, po kateri pa so iz nje izvzeti še dodatki z zakoni in drugimi predpisi ter s kolektivnimi pogodbami ter del plače za delovno uspešnost in plačilo za poslovno uspešnost, dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi
Dodatki se delavcem obračunavajo le za čas, ko delajo v pogojih, zaradi katerih jim dodatek pripada. Velikost dodatkov se lahko določi v kolektivni pogodbi, podjetniški kolektivni pogodbi, internem aktu delodajalca ali v pogodbi o zaposlitvi. Dodatki so lahko določeni v nominalnem znesku ali v odstotku od osnovne plače za polni delovni čas ali od ustrezne urne postavke.
Za odgovor na navedeno vprašanje smo zaprosili tudi MDDSZ, ki je v svojem odgovoru pojasnil, da na podlagi nove definicije minimalne plače bi morebitni dodatki določeni s splošnimi akti ali pogodbami o zaposlitvi, ki dejansko nimajo podlage v zakonu, drugem predpisu ali kolektivni pogodbi, ki zavezuje delodajalca, lahko bili vključeni v obseg minimalne plače, vendar le v primeru, da je osnovna plača delavca oziroma delavčeva izhodiščna plača določena pod zneskom zakonsko določene minimalne plače.
To pomeni, da se npr. gasilski dodatek, ki je določen v pogodbi o zaposlitvi in ne gre za dodatek, ki je hkrati določen z zakonom, drugim predpisom ali kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca, lahko všteva v minimalno plačo. Enako bi veljalo, če bi bil ta dodatek določen v internem pravilniku delodajalca (npr. pravilniku o delovnih razmerjih).