V častniku Finance so naredili pregled, kje bodo lahko podjetja dobila subvencijo ali ugodno posojilo. |
V prihodnjem letu bodo podjetja imela na voljo precej različnih možnosti, kje dobiti subvencijo ali ugodno posojilo. Če jih naštejemo le nekaj, so že odprti – in tudi še bodo – razpisi za sofinanciranje svetovanj na različnih področjih, pa subvencije za zagon podjetij, za zaposlovanje, za krepitev položaja na tujih trgih, za področje turizma, za podjetja na področju lesarstva ter še mnogo drugih finančnih spodbud. V nadaljevanju sledi podroben pregled vsega, kar bo na voljo.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT), ki samo ali prek drugih izvajalcev med podjetja razdeljuje največ denarja, bo v letu 2020 hitelo črpati sredstva EU, nekateri razpisi se bodo nadaljevali iz leta 2019, napovedujejo pa še objavo novih, tako subvencij kot povratnih oblik pomoči. V načrtu je, da bo ministrstvo za gospodarstvo v 2020 namenilo 137 milijonov evrov, 97 odstotkov bo nepovratnih oblik spodbud.
Na MGRT načrtujejo objavo več novih razpisov, nekatere bodo izvajali sami, nekatere prek drugih izvajalcev. Tukaj so nekateri novi razpisi, ki se napovedujejo v 2020:
Načrtovani so tudi razpisi za problemska območja, denimo za startupe na problemskem območju Hrastnik, Radeče, Trbovlje bo na voljo 2,9 milijona evrov.
Mnogo razpisov je večletnih, kar pomeni, da so bili objavljeni že letos, ostajajo pa odprti v letu 2020 ali še dlje. Agencija SPIRIT je objavila razpise za krepitev konkurenčnosti slovenskih podjetij na tujih trgih in nekateri bodo odprti še v 2020. Prijaviti se je in se bo mogoče tudi v prihodnjem letu. Tako bodo še na voljo spodbude za lažje vključevanje v globalne verige vrednosti (podjetja dobijo spodbudo, ki je deloma v obliki usposabljanja, deloma pa gre za sofinanciranje stroškov za izvedbo projektov do sto tisoč evrov), za krepitev trženja blagovnih znamk na tujih trgih prek showroomov (do sto tisoč evrov lahko dobi MSP s sedežem v vzhodni kohezijski regiji), za vzpostavitev ali nadgradnjo elektronskega poslovanja v MSP do leta 2022 (od pet do 30 tisoč evrov subvencije, intenzivnost pomoči znaša do vključno 70 odstotkov upravičenih stroškov), za uvajanje poslovne odličnosti za velika podjetja (posamezen prijavitelj bo lahko prejel od najmanj 300 do največ 9.999,99 evra v posameznem koledarskem letu) ter sofinanciranje individualnih nastopov podjetij na mednarodnih sejmih v tujini do leta 2023.
Prek SPS je odprtih 13 pozivov za vavčerje oziroma subvencije malih vrednosti, in sicer med 300 in 9.999,99 evra, odvisno od vavčerja. Predvidoma bodo na voljo vse do leta 2023. Trenutno je mogoče oddati vlogo za vavčerje za: statusno preoblikovanje družb, certifikate kakovosti, patente, modele, znamke, tržne raziskave tujih trgov, udeležbo na mednarodnih forumih, udeležbo v gospodarskih delegacijah v tujino, skupinske predstavitve slovenskega gospodarstva na sejmih v tujini, pripravo digitalne strategije, kibernetsko varnost, digitalni marketing, dvig digitalnih kompetenc, digitalno preobrazbo MSP, uvajanje poslovne odličnosti (EFQM) in prenos lastništva.
Prav tako prek SPS bodo še spodbude za digitalno preobrazbo MSP za vzhodno regijo. Podjetja lahko v okviru tega razpisa dobijo do sto tisoč evrov za uvajanje digitalizacije v poslovanje ter nakup tehnične opreme, ki je s tem povezana. Do aprila 2020 bo še odprt razpis za razvoj lesarstva na področju polizdelkov. Posamezen upravičenec lahko prek razpisa dobi od 250 tisoč do 2,5 milijona evrov v dveh letih. Naslednji prijavni rok je 15. januar 2020.
Poleg napovedanega razpisa v letu 2020 se bodo mala in srednja podjetja, ki delujejo na področju turizma, lahko prijavila za subvencijo v okviru že objavljenega razpisa, če so se namenila svoje zmogljivosti energetsko obnoviti. Kar 21,6 milijona evrov je namreč razpisanih za ukrepe za rabo obnovljivih virov energije ter zmanjšanje rabe energije in snovi.
Podjetja, ki potrebujejo denar za promocijo svojih turističnih produktov v tujini, se lahko prijavijo na razpis Slovenske turistične organizacije. Na voljo je 800 tisoč evrov.
Za naložbe na področju turizma pa je mogoče najeti tudi posojilo pri SID banki. Več v nadaljevanju.
Gospodarsko ministrstvo lahko subvencijo dodeli tudi neposredno, in sicer za naložbe podjetij. To omogoča zakon o spodbujanju naložb, ki določa pogoje, ki jih mora podjetje izpolnjevati, da lahko zaprosi za subvencijo po tej poti. Denimo, naložba mora biti dovolj velika, mora ustvariti določeno število delovnih mest, dodana vrednost na zaposlenega v podjetju mora biti višja od povprečja v panogi. Dodelitev subvencije mora na koncu potrditi vlada.
Vse manj je sicer možnosti, da podjetje dobi subvencijo za neko naložbo. So pa na voljo povratne oblike finančnih spodbud. Tako bo SID banka nadaljevala svoje programe, napoveduje tudi nekatere nove. Na voljo so posojila v okviru posojilnih skladov, in sicer za financiranje naložb, turizma, internacionalizacije, gozdnolesne verige ter za financiranje MSP. V okviru zdajšnjih posojilnih linij bodo ponudili dodatna sredstva za ugodna posojila na področju raziskav, razvoja in inovacij (RRI), pripravljajo tudi dva nova programa za spodbujanje naložb.
Iz Sklada skladov, ki ga upravlja SID banka, so za podjetja vseh velikost sredstva za naložbe na področju RRI. V letu 2020 je predvidena objava portfeljskih jamstev. Ta bodo za podjetja brezplačna, z njimi pa bodo zavarovali posojila podjetij pri poslovnih bankah, za naložbe v neopredmetena in opredmetena sredstva v povezavi s posojili za RRI ter mikroposojila. Uvedli bodo tudi portfeljska jamstva s splošnejšim namenom podpore malim in srednjim podjetjem.
Prav tako iz Sklada skladov je prek SPS na voljo instrument lastniškega financiranja za MSP, in sicer konvertibilna posojila in lastniški vložki, kjer soinvestira tudi Podjetniški sklad.
SID banka skupaj z Evropskim investicijskim skladom omogoča prek Slovenskega naložbenega programa kapitalske rasti (SEGIP) inovativnim podjetjem, ki so v fazi rasti, lastniško financiranje prek skladov zasebnega kapitala ali lastniškega sofinanciranja. Za prihodnje leto pa napovedujejo nov produkt, namenjen lastniškemu financiranju, in sicer za projekte v njihovi najzgodnejši fazi s potencialom za komercializacijo.
Slovenski podjetniški sklad tudi za prihodnje leto napoveduje razpis za jamstva za zavarovanje bančnih posojil s subvencijo obrestne mere; za ta namen bo skupno na voljo vsaj 79,2 milijona evrov.
Za MSP, samozaposlene, startupe in hitrorastoča podjetja bodo na voljo tudi mikroposojila, predvidoma bo razpisanih 14,5 milijona evrov, natančneje 10 milijonov evrov za mikroposojila (v sodelovanju s SID banko) in 4,5 milijona evrov za mikroposojila na problemskih območjih.
SPS sodeluje pri Srednjeevropskem skladu skladov (Cefof), ki ga upravlja Evropski investicijski sklad. SPS je vanj prispeval osem milijonov evrov. V okviru Cefofa bo slovenskim podjetjem predvidoma na voljo vsaj 16 milijonov evrov tveganega kapitala. Posamezno podjetje lahko prejme do osem milijonov evrov kapitalskega vložka. Za financiranje v okviru te linije so primerna inovativna in perspektivna podjetja s potencialom hitre rasti, ki so usmerjena globalno.
Za leto 2020 na MGRT načrtujejo tudi dva razpisa, ki ju bo objavil Slovenski regionalno razvojni sklad, ki ima sedež v Ribnici. Na področju podjetništva je v načrtu podprogram za prestrukturiranje kmetijskih zadrug, kjer bo na voljo okoli tri milijone evrov. Predvidena je tudi objava spodbud projektov na problemskih in obmejnih problemskih področjih, za kar bodo namenili okoli štiri milijone evrov.
Za različne ukrepe aktivne politike zaposlovanja – usposabljanje, izobraževanje, spodbujanje zaposlovanja in samozaposlovanja, ustvarjanje delovnih mest (javna dela) – bo v prihodnjem letu namenjenih 92,84 milijona evrov. Za spodbujanje delodajalcev za zaposlovanje brezposelnih je predvidenih 38,7 milijona evrov.
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve za prihodnje leto napovedujejo nov program za mlade iz vzhodne Slovenije, ki še niso dopolnili 30 let in so dolgotrajno brezposelni, zanje bo na voljo 1,3 milijona evrov.
V letu 2020 se bo nadaljeval program Zaposli.me (24,9 milijona evrov za prihodnje leto), v okviru katerega lahko delodajalci pridobijo subvencijo od pet tisoč do sedem tisoč evrov za zaposlitev ranljivih skupin brezposelnih za polni delovni čas.
V okviru poziva Aktivni do upokojitve (okvirno tri milijone evrov) lahko delodajalci pridobijo subvencijo do 11 tisoč evrov za zaposlitev brezposelnih, ki so dopolnili 58 let in več.
Prek ukrepa Trajno zaposlovanje mladih (okvirno 8,5 milijona evrov) je mogoče pridobiti pet tisoč evrov za zaposlitev brezposelnih mladih iz zahodne Slovenije pred dopolnjenim 30. letom.
Prav tako pet tisoč evrov lahko pridobijo delodajalci v okviru ukrepa Zaposlimo mlade – Spodbude za zaposlitev mladih (okoli 560 tisoč evrov) za najmanj 12-mesečno zaposlitev brezposelnih, mlajših od 30 let, ki so se usposabljali v okviru inovativnih projektov za zaposlovanje.
Ostaja tudi ukrep Učne delavnice – spodbude za zaposlovanje (400 tisoč evrov).
Prek Eko sklada so podjetjem na voljo tako subvencije kot posojila za naložbe, katerih cilj je spodbuditi učinkovito rabo energije in rabo obnovljivih virov. Leta 2020 bodo za podjetja na voljo spodbude, ki so jih objavili že letos. Razpisani to ti ukrepi:
Podjetja lahko dobijo tudi subvencijo za nakup novega vozila na električni pogon ali priključnega hibridnega vozila oziroma za predelavo vozila v električno vozilo.
Na Eko skladu pripravljajo en nov poziv za sofinanciranje ukrepov s področja trajnostne mobilnosti v podjetjih, predvidoma bodo za to namenili štiri milijone evrov, med drugim za uvedbo sistema upravljanja mobilnosti in vlaganja v prenovo ali gradnjo parkirišč in postaj za kolesa ali varovanih in pokritih kolesarnic.
Dva razpisa pa ima ministrstvo za infrastrukturo. Eden je za sofinanciranje nakupa in vgradnje naprav za proizvodnjo električne energije z izrabo sončne energije. Prijavitelji so lahko tako gospodarske družbe kot samostojni podjetniki. Drug razpis je za projekte vzpostavitve daljinskega ogrevanja na obnovljive vire energije za obdobje 2019–2022. V okviru razpisa se sofinancirajo naložbe v nove sisteme daljinskega ogrevanja na obnovljive vire (DO OVE) in mikrosisteme DO OVE.
Za najbolj inovativne in prebojne projekte, ki rešujejo globalne družbene izzive, je v okviru programa Obzorje 2020 predvideno zajetno sofinanciranje. Konkurenca za ta denar je sicer huda, saj se zanj lahko prijavljajo kandidati tako držav članic EU kot tudi iz držav, ki sodelujejo v programu.
Tako bo evropska komisija v okviru Obzorja 2020 še vedno podpirala inovativna mala in srednja podjetja (MSP), tudi slovenska – seveda tista, ki se bodo prebila skozi sito. Tako bo za razpis EIC Accelerator, prek katerega lahko startupi in MSP dobijo denar za razvoj inovacije do stopnje, ko lahko sami privabijo zasebne naložbe, namenjenih skupaj 654 milijonov evrov. Prek EIC Acceleratorja, ki je nasledil program SME Instrument, lahko podjetje zaprosi za do 2,5 milijona evrov in še 15 milijonov evrov lastniškega financiranja.
Podjetja, ki so se za razvoj novega produkta povezala v mednarodna partnerstva, pa lahko svojo srečo poskusijo v okviru programa Fast Track to Innovation, za katerega je za leto 2020 rezerviranih sto milijonov evrov. Na razpis se lahko prijavijo konzorciji, sestavljeni iz najmanj treh neodvisnih partnerjev iz različnih držav. Ob prijavi na razpis je treba imeti inovacijo že v fazi prototipa, prijavitelji lahko dobijo do največ tri milijone evrov subvencije. Zadnja leta med prejemniki sicer ni slovenskih podjetij.