Z 31. 12. 2019 se bo Kolektivna pogodba za obrt in podjetništvo (KPOP) prenehala uporabljati. Kaj to pomeni za delodajalce, ki jih je zavezovala le KPOP? |
KPOP je z dnem 31. 12. 2018 zaradi poteka časa, za katerega je bila sklenjena, prenehala veljati. Veljala je od 16. 11. 2013, uporabljala pa se je od 1. 1. 2014 dalje.
Po prenehanju veljavnosti KPOP so se določbe normativnega dela (od člena 19 do 81) uporabljale še 12 mesecev, torej do 31. 12. 2019. To pomeni, da vse bistvene določbe, ki so zavezovale delavce in delodajalce, veljajo še do konca leta, tudi tarifni del.
Kaj bo po novem letu?
Delodajalci, ki želijo pravice delavcev ohraniti na ravni, kot jih je določala KPOP (število dni letnega dopusta ipd.), morajo s 1. 1. 2020 sprejeti pravilnik o delovnih razmerjih in v njem določiti pravice iz KPOP. Poleg tega Zakon o delovnih razmerjih na več mestih napotuje na določanje pravic delavcev v internih pravilnikih (npr. dodatki za nadurno delo, dodatek za delovno dobo, višina povračila prevoza na delo in z dela, višina regresa za prehrano ipd.). Glede na to, da se bo KPOP prenehala uporabljati, nekateri delodajalci od 1. 1. 2020 ne bodo imeli več nikjer določenih višin navedenih pravic.
V ta namen smo na OZS pripravili vzorec pravilnika o delovnih razmerjih. V njem smo jasno zapisali, na kakšni ravni so bile pravice delavcev urejene v KPOP, hkrati pa pri posameznih členih delodajalcem pojasnjujemo, kako lahko pravice uredijo drugače (bolj ali manj ugodno).
Pravilnik lahko naročite preko spleta na ali nam pišete na svetovanje@ozs.si.