Operacija, katere vsebina je razvoj podjetništva v povezavi s trajnostno naravnanostjo na „krožni način življenja“ in kot del tega tudi krožno gospodarstvo, naslavlja dve ključni področji:
V okviru operacije bomo izvajali aktivnosti za podjetnike, podjetja in njihove zaposlene v smislu ozaveščanja in izobraževanja malega gospodarstva o pomenu odgovornega in trajnostno naravnanega gospodarstva. Na drugi strani pa se bomo posvetili mladim, ker je jasno, da bo za občutne spremembe in prehod v krožno gospodarstvo potrebna prava kulturna revolucija, pri kateri bodo glavno vlogo odigrali tisti, ki so danes otroci in mladostniki. K sodelovanju pa bomo pritegnili tudi širšo javnost v kampanji »Stara stvar, nova vrednost…«, kjer bomo ljudi ozavestili o pomembnosti ločevanja odpadkov in nato skozi delavnice za različne ciljne skupine iskali načine, da odpadni embalaži dodamo novo vrednost.
Kratkoročni cilji
Dolgoročni cilji
Kaj je krožno gospodarstvo? Krožno gospodarstvo praktično pomeni, da na odpadke gledamo kot na jutrišnje surovine, torej da vsakemu odpadku damo možnost, da postane nova surovina in tako izkoristimo ves njegov potencial. V takšnem sistemu za odlaganje ostanejo vedno manjše količine, ki bistveno manj vplivajo na okolje, kot količine, ki jih odlagamo danes. Le s preoblikovanjem obstoječih modelov v učinkovitejši, krožni model gospodarjenja z viri, lahko zagotovimo varnost oskrbe z viri, ki je ključnega pomena za blaginjo gospodarstev in podjetij.
Prehod v krožno gospodarstvo prinaša višjo konkurenčnost gospodarstva, nova delovna mesta, manjšo odvisnost od uvoza virov, krepitev ekonomske in družbene stabilnosti, okrepljeno inovativnost in nove poslovne priložnosti ter zmanjšane obremenitve okolja.
Dejstvo pa je, da bo za prehod v krožno gospodarstvo potrebna prava kulturna revolucija, ki bo omogočila prehod iz gospodarstva, ki je povsem zasidrano v potrošnji in potrošništvu, v gospodarstvo, ki bo temeljilo na ponovni uporabi, recikliranju in ponovnemu izkoriščanju.
Glavno vlogo pri teh spremembah pa bodo odigrali tisti, ki so danes otroci in mladostniki, saj do preoblikovanja kulturnih vzorcev ne more priti brez izobraževanja za trajnost in za „krožni način življenja“!
Namen operacije je, da se našim otrokom in mladostnikom ponudi vsaj prvi korak v smeri ustrezne vzgoje in izobraževanja na področju trajnostnega razvoja in krožnega načina življenja, da bodo prav oni lahko postali resnični nosilci zgodovinskih sprememb….
Ciljne skupine