Nova zakona, Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti (ZAID) in Gradbeni zakon (GZ), ki sta se začela uporabljati s 1. junija 2018, regulirata poklica Pooblaščeni inženir in Vodja del. Reguliran poklic Pooblaščeni inženir je urejen v ZAID, reguliran poklic vodja del pa v GZ (14. in 120. člen). Skrajni zakonsko določeni rok za izvedbo vpisa v imenik vodij del je 31. 5. 2020 – vendar ne čakajte na ta datum. Vpis opravite čim prej. Prav tako nekateri investitorji že zdaj zahtevajo vpis v imenik vodij del, ko iščejo izvajalca. Zahteva je popolnoma legitimna in se lahko (investitorji) tudi na podlagi vpisa odločajo komu bodo oddali dela. |
V imenik se ni potrebno vpisati izvajalcem zaključnih gradbenih del, ki pomembno ne vplivajo na bistvene zahteve za objekte (15. člen Gradbenega zakona). Iz nabora zaključnih gradbenih del (glejte SKD 43.3 zaključna gradbena dela), so bila že v obrazložitvi k gradbenemu zakonu izvzeta fasaderska dela – toplotno izolacijske fasade.
Torej izvajalci toplotno izolacijskih fasad se morajo vpisati v imenik vodij del in izpolnjevati druge pogoje (zavarovanje odgovornosti).
Zelo na meji pa so tudi vsi drugi, ki vgrajujejo toplotne in zvočne izolacije ter vsi, ki izvajajo požarno zaščitne ukrepe – zato je za vse te priporočilo, da se vpišejo v imenik vodij del in uredijo zavarovanje odgovornosti.
Vsi izvajalci vseh drugih del na gradbenih objektih se obvezno vpišejo v imenik vodij del in si uredijo zavarovanje odgovornosti.
Z ZAID je predpisan nov imenik pooblaščenih inženirjev, z GZ pa uveden imenik vodij del. Tega bodo vodile Inženirska zbornica (IZS) za inženirje in tehnike, Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) za delovodje in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) za mojstre ter nosilce dejavnosti po Obrtnem zakonu, vsaka svojega.
Izvajalec, ki želi opravljati dejavnost gradbeništva, mora za opravljanje te dejavnosti, razen dejavnosti izvajanja zaključnih gradbenih del, ki pomembno ne vplivajo na izpolnjevanje bistvenih zahtev, izpolnjevati naslednje pogoje:
Za vse, ki imajo obrtno dovoljenje (to je zelo velika večina), je najpreprosteje, da se v imenik vodij del vpišejo na OZS kot nosilec dejavnosti iz svojega obrtnega dovoljenja. Enako velja za njihove zaposlene, če sami lastniki niso nosilci dejavnosti.
Skrajni zakonsko določeni rok za izvedbo vpisa v imenik vodij del je 31. 5. 2020 – vendar naj nikakor ne čakajo na ta datum. Prav tako nekateri investitorji že zdaj zahtevajo vpis v imenik vodij del, ko iščejo izvajalca. Zahteva je popolnoma legitimna in se lahko (investitorji) tudi na podlagi vpisa odločajo komu bodo oddali dela.
Z vpisom v imenik vodij del na OZS – kot nosilec dejavnosti, izvajalec lahko izvaja vsa vzdrževalna dela s svojega področja registracije oz obrtnega dovoljenja. Prav tako naj bi tako vpisani izvajalci lahko izvajali dela kot podizvajalci posameznih del na gradbenih objektih. Glavni izvajalec, ki ne želi prevzeti odgovornosti svojih podizvajalcev seveda lahko od podizvajalcev zahteva, da izpolnjujejo pogoje, vendar je to stvar dogovora.
Kadar izvajalec izvaja (posamezna) dela na novogradnji pa mora imeti zaposlenega vodjo del, ki ima opravljenega enega od IZPITOV (mojstrski, delovodski, strokovni).
To ni novost tega novega Gradbenega zakona, vsi ti izpiti se opravljajo že desetletja (še najmanj časa mojstrski, ki so se pričeli izvajati okrog leta 2000).
Novost Gradbenega zakona iz l. 2018 je to, da se mojstri, delovodje in tehniki ter tudi nosilci dejavnosti vpisujejo v imenike vodij del, inženirji so se v imenike vpisovali že po stari zakonodaji.
POZOR: Mojstri, delovodje in tehniki s strokovnim izpitom so lahko samo vodje posameznih del (vsak s svojega strokovnega področja) in gradnjo celotnih nezahtevnih objektov. To ni novost tega zakona, tako je veljalo že po stari zakonodaji, več desetletij, za mojstre in delovodje pa od leta 2003 naprej. Inženirji pa so lahko vodje del za celotne objekte.
Kot navedeno je skrajni rok za ureditev vpisa v imenik vodij del 31. 5. 2019, do tega datuma se vodenje del na gradbenih objektih ureja po dosedanji, stari zakonodaji (Zakon o graditvi objektov ZGO-1). To prehodno obdobje velja samo za izvajalce, ki so že poslovali pred 1.6. 2018, za tiste ki so poslovanje pričeli kasneje ni prehodnega obdobja in morajo pogoje izpolnjevati takoj.
Prav tako morajo VSI izvajalci že sedaj, tudi v prehodnem obdobju, izpolnjevati zavarovanje odgovornosti iz soje dejavnosti, saj tudi to ni novo določilo, ki bi ga prinesel novi Gradbeni zakon, ampak velja po stari gradbeni zakonodaji že od leta 2003.
V primeru, da bo izvajalec po 1.6.2020 prevzemal v izvedbo celotne objekte ali pretežni del teh objektov (poleg svojih osnovnih del še druge vrste del), pa mora takšen izvajalec zaposlovati (ali izpolnjevati sam):
Enostanovansjke hiše so manj zahtevni objekti.
Vlogo za vpis v Imenik vodij del mora posameznik oddati na obrazcu za vpis:
Vloga za vpis v Imenik vodij del
Vloga mora biti pravilno izpolnjena. Skenirano vlogo skupaj s prilogami lahko pošljete po e-pošti na naslov judita.skoflek@ozs.si ali pa jo osebno dostavite v pisarno OOZ Ravne na Koroškem.
V skladu z GZ se lahko v imenik pri OZS vpisujejo posamezniki, ki izpolnjujejo pogoje za vodjo del.
Pogoj je izpolnjen, če vodja del:
izpolnjuje pogoje za mojstra s področja gradbenih dejavnosti
ali
če ima izvajalec, ki izpolnjuje pogoje po predpisih, ki urejajo obrtne dejavnosti in izvaja dejavnost na obrtni način, nosilca dejavnosti vpisanega v imenik vodij del pri OZS
Posameznik mora vlogi za vpis v imenik predložiti:
OZS bo posamezniku izdala potrdilo o vpisu v imenik vodij del in žig z identifikacijsko številko vodje del.
Kontaktni podatki:
Za splošne informacije o vpisu v Imenik vodij del se lahko obrnete na:
a) Za nosilce obrtne dejavnosti v podjetju
b) Za mojstrske izpite za opravljanje dejavnosti s področja gradbeništva
Za dodatne informacije o vpisu v Imenik vodij del se lahko obrnete na sekretarja sekcije gradbincev:
Zakonodaja: