Južna Koreja je doživela eno največjih gospodarskih sprememb v zadnjih 60 letih. Kako je dosegla industrializacijski čudež? Ali ta potencial na Korejskem polotoku izkoriščajo tudi slovenska podjetja? Kaj moramo vedeti pri poslovanju z Južno Korejo? |
Še v šestdesetih letih prejšnjega stoletja je bil korejski bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca primerljiv z revnejšimi državami Afrike in Azije. In pred dobrim desetletjem je bila Južna Koreja po indeksu razvitosti človeškega kapitala (Human Development Index) popolnoma enaka Sloveniji, danes pa je uvrščena više od nje.
Korejo na žalost tuji investitorji pogosto spregledajo, saj jo večinoma zasenči Kitajska, včasih tudi Japonska. Kar je škoda, ker ima veliko ponuditi. Je večja kot Španija, tudi BDP na prebivalca je višji kot v Španiji.
Južna Koreja s 50 milijoni prebivalcev velja za enajsto največje gospodarstvo na svetu in četrto največje v Vzhodni Aziji ter spada med gospodarsko najbolj dinamične države na svetu. Številne študije uspeh Južne Koreje pripisujejo strukturnemu preoblikovanju politike, katere cilj je odpiranje države tujim trgom. In za preboj je najbolj zaslužna izvozno usmerjena politika.
Danes je država ena izmed desetih največjih izvoznikov na svetu. Trije največji južnokorejski izvozniki so iz avtomobilske industrije, dva iz elektronske industrije pa sta tudi na lestvici desetih največjih azijskih izvoznikov. Svetovno sta konkurenčni celo dve energetski podjetji. Južna Koreja spada tudi med države, ki za raziskave in razvoj namenjajo največji delež BDP – celo več kot ZDA in Japonska.
Več o tem si preberite tukaj.