Živahno je bilo minule dni v Slovenj Gradcu, ki je bil v znamenju domače in umetnostne obrti. Okoli trideset ustvarjalcev je na rokodelskem festivalu na stojnicah predstavljalo svoje mojstrovine, do konca junija pa bo v Galeriji likovnih umetnosti na ogled 1. Slovenska rokodelska razstava. S kakovostnim, tradicionalnim in sodobnim rokodelstvom se ukvarja vse več ljudi, tudi mladih, ki v tem vidijo možnost svojega preživetja in izražanja.
»Kuj železo dokler je vroče,« je opozoril izkušen kovač, ko je ekipa pri delu zmotila njegovega mlajšega kolega. Tilen Šumah je eden redkih mladih, ki se je lotil umetnega kovaštva. »To delo je odlično za sproščanje energije, sploh je pa zanimivo zato, ker je vroče železo kot plastelin in je iz njega mogoče oblikovati najrazličnejše izdelke,« je dejal. Vlado Zupančič, mojster kovaške obrti, pa je dodal: »Treba je biti aktiven in poiskati kupca, potem pa se da preživeti.«
Marija Lah, vodja Turistično-informacijskega centra Slovenj Gradec, je poudarila pomen rokodelstva za mesto, saj se v mestu ohranja tradicija rokodelstva, prireditve s to tematiko pa se prirejajo že od leta 1977.
SPOT podjetnikom prihrani čas in denar
Letos so po Sloveniji zaživele tako imenovane točke SPOT. Podjetniki lahko na točkah, na spletu ali v pisarnah uredijo več stvari hkrati in si tako prihranijo hojo od vrat do vrat. V Sloveniji je 12 lokacij, kjer lahko v okviru mreže regijskih podjetniških točk zagotavljajo brezplačne celovite podporne storitve.
Združevanje posla in družinskega življenja
Podjetnice so se dobro odrezale v Rogaški Slatini. Kozmetika Afrodita in radio Štajerski val sta namreč letos že drugič pripravila Afroditin tek, ki je bil dober uvod v nov delovni teden. Podjetniki pogosto združujejo tek in svoje delo. Tudi Andreja Sterle Podobnik, ki je zaradi svojega športnega podviga – zmagala je namreč na teku okrog Everesta – postala tudi Slovenka leta 2016. Skupaj z možem Tomažem vodita podjetje, v katerem sta združila dve različni dejavnosti, kozmetične storitve in orodjarstvo. Andreja si je tega želela že od malega in uživa v poslu. Skrbi za promocijo obrti in podjetništva, tudi kot predsednica OOZ Cerknica, predvsem pa spodbuja prenos znanj, med kolegi in na mlade. Veliko ji pomeni tudi šport, a ob tem ne zanemarja ne družine ne posla. »To je moj način življenja,« pravi.
O ženskem podjetništvu je tekla beseda v studiu z Branko Aralico, direktorico mrežnega podjetniškega inkubatorja Vrelec iz Rogaške Slatine. V inkubatorju še posebej spodbujajo žensko podjetništvo. Tako so ob dnevu ženskega podjetništva so pripravili mednarodno poslovno srečanje. Podjetnice so povabili podjetnice iz lokalnega okolja, podjetnice iz Hrvaške ter podjetnice, ki so svojo uspešno podjetniško pot peljale tudi na globalni trg. V inkubatorju opažajo, da model žene, matere in gospodinje še vedno obstaja in da ženskam manjka samozavesti ali pa poznavanja podjetništva. Prav na tem področju, meni Aralica, da je še veliko priložnosti za pomoč in podporo inkubatorjev in podobnih organizacij.
Tokratna dobra zgodba - Marja
V tekstilni industriji je v zadnjem obdobju propadlo veliko delovnih mest, v Podčetrtku pa so jih uspeli ohraniti. Konfekcija Marja je podjetje, v katerem šivajo in krojijo že več kot 20 let. V podjetju je zaposlena vsa družina Plevnik, kruh pa dajejo še štirinajstim zaposlenim. Vzdušje v podjetju je prijetno, tudi zaradi novih prostorov, ki so jih odprli pred kratkim.