Z Zakonom o vajeništvu (ZVaj), ki se je pričel uporabljati s 1.1.2018, se v slovenskem prostoru ponovno uvaja vajeništvo kot del sistema poklicnega in strokovnega izobraževanja. |
V šolskem letu 2017/2018 se vajeništvo poskusno izvaja v šestih regijah, na šestih šolah, za štiri izobraževalne programe (mizar, kamnosek, oblikovalec kovin/orodjar, gastronomija/hotelirstvo).
ZVaj razlikuje tri kategorije vajencev glede na njihov status:
V prispevku se bomo posvetili le prvi kategoriji, vajencem dijakom.
Vajenec z delodajalcem sklene pisno vajeniško pogodbo s predpisano vsebino, kot jo določa 16. člen ZVaj. Organizacija z vajencem ne sklene delovnega razmerja, vajenec ohrani status dijaka, saj se v organizaciji le praktično usposablja. Praktično usposabljanje z delom in izobraževanje vajenca v šoli sme trajati skupno največ 8 ur dnevno in 36 ur tedensko. Med poletnimi počitnicami mu mora organizacija omogočiti vsaj 6 tednov neprekinjenih poletnih počitnic in najmanj 8 dni drugih počitnic po šolskem koledarju.
Vajenec je za čas praktičnega usposabljanja upravičen do nagrade, pri čemer mesečni znesek ne sme biti nižji od:
lahko pa je višji, če je tako določeno s kolektivno pogodbo dejavnosti, ki zavezuje delodajalca. Znesek je določen v bruto vrednosti, organizacija mora odtegniti še morebitno akontacijo dohodnine in prispevke za socialno varnost. Znesek nagrade ne vključuje dajatev, ki bremenijo delodajalca in povračila stroškov. Za čas praktičnega usposabljanja z delom mora organizacija vajencu zagotoviti povračilo stroškov prehrane in prevoza, povračila stroškov v zvezi s službeno potjo in izplačilo terenskega dodatka, v višini in pod pogoji kot veljajo za zaposlene. Povračila stroškov so neobdavčena pod pogoji in do zneskov kot jih določa Uredba.
Znesek nagrade mora biti izplačan v roku po kolektivni pogodbi oziroma do 15. v mesecu za pretekli mesec na vajenčev transakcijski račun. O izplačilu vajeniške nagrade se poroča na obrazcu REK-1a, vrsta dohodka 1021, oznaka 1109. Pri izplačilu nagrade vajencu je potrebno odvesti prispevek za poškodbe pri delu v višini 4,86 eur/mesečno in prispevek za zdrav. zavarovanje po stopnji 6,36%.
Skladno z Uredbo se plačila vajencem za obvezno praktično delo ne vštevajo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja in sicer glede na letnik šolanja do višine:
V zvezi z plačilom prispevka za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni vajencev, je bilo izdano pojasnilo ZPIZ, dne 24.5.2018. Za vajence dijake pavšalni prispevek v letnem znesku 10,16 eur plačajo delodajalci do 20. oktobra (če je bil vajenec v vajeniški program vpisan v septembru) oziroma do 20. dne v mesecu po mesecu, v katerem je zaključen vpis vajenca. Delodajalcem sredstva za plačilo prispevka zagotavlja Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
svetovalka v Svetovalnem centru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Predavateljica ima več kot 23 let delovnih izkušenj s področja financ, računovodstva in davkov, ki jih je pridobila v družinskem podjetju in finančni organizaciji.