NAPOTITEV DELAVCEV V TUJINO: VIDIK VARNOSTI IN ZDRAVJA PRI DELU Kdaj: 12.6. 2018 od 9.00 do 13.00 Kje: OZS, Celovška 71, 1000 Ljubljana Organizatorji: OZS in ZRC SAZU |
9.00-9.05 Pozdravni nagovor OZS
9.05-9.50 PREDAVANJE 1
Predstavitev mednarodnega projekta POOSH – Varnost in zdravje napotenih delavcev
PREDAVATELJICA:
Dr. Mojca Vah Jevšnik, ZRC SAZU, raziskovalka in vodja projekta
POVZETEK:
Zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu v kontekstu napotovanja delavcev predstavlja za delodajalce zahteven izziv. Projekt POOSH, ki ga financira Evropska Unija v sklopu programa EaSI-Progress, združuje deležnike iz šestih evropskih držav z namenom izmenjave izkušenj in priporočil na tem področju. Predavateljica bo predstavila aktivnosti, ki potekajo v sklopu projekta, raziskave in politike na področju varnosti in zdravja napotenih delavcev, izzive povezane z upravljanjem transnacionalnih delovnih prostorov in pomen ustreznega informiranja delodajalcev in napotenih delavcev.
9.50- 10.35 PREDAVANJE 2
Čezmejno opravljanje storitev po novem s praktičnimi primeri v praksi
PREDAVATELJICA:
Zdenka Bedekovič, OZS Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, svetovalka
POVZETEK:
S 1.1.2018 je začela veljati nova zakonodaja. Ta še vedno povzroča precej preglavic delodajalcem in samostojnim podjetnikom predvsem tistim, ki se prvič podajajo na delo v tujino pa tudi tistim, ki so že opravljali delo v tujini. Še vedno se poraja dvom kdaj pridobiti potrdilo A1 in po katerem členu? V svoji predstavitvi bom na kratko predstavila zakonska določila s praktičnimi primeri v praksi s katerimi se srečujemo pri reševanju čezmejne problematike, ki pestijo delodajalce.
10.35-11.00 Odmor in kava
11.00-11.45 PREDAVANJE 3
Pridobivanje podatkov o zakonodajnih zahtevah držav članic na področju varnosti in zdravja pri delu in praksa v nekaterih državah članicah
PREDAVATELJCA:
Mag. Katarina Železnik Logar, IVD Maribor
POVZETEK:
Delodajalci se premalokrat zavedajo, da je pred samim pričetkom opravljanja del izven Slovenije potrebno ustrezno poskrbeti za varnost in zdravje delavcev, ko so le ti napoteni na delo v druge države EU. Pri tem pa se mnogokrat srečujejo z različnimi težavami, predvsem s pridobivanjem relevantnih informacij o zakonskih zahtevah posameznih držav članic. Kajti ne glede na to, da področje varnosti in zdravja ureja Okvirna Direktiva 89/391 o varnosti in zdravju pri delu, imajo lahko države strožja pravila za zaščito svojih delavcev, vendar mora biti njihova zakonodaja skladna z minimalnimi standardi. Zato se v Evropi nacionalne zakonodaje o varnosti in zdravju pri delu razlikujejo. V predavanju si bomo pogledali primere zakonodajnih zahtev na navedenem področju v nekaterih državah članicah in obveznosti slovenskih delodajalcev, ki napotujejo delavce.
11.45-12.30 PREDAVANJE 4
Kaj pa varnost in zdravje napotenih delavcev? Praktični prikaz primerov
PREDAVATELJ:
Goran Lukič, Delavska svetovalnica, predsednik društva
POVZETEK:
V svojem vsakodnevnem delu se Delavska svetovalnica srečuje s primeri težkih nesreč na delovnem mestu, dostikrat med napotenimi delavci. Iz izkušenj vse večkrat ugotavljamo, da je poleg nesreče same, za napotenega delavca lahko usodna tudi veriga dogodkov pred in po sami nesreči. Prav ta namreč napotenega delavca potisne v skrajno ranljiv položaj.
12.30-13.00 DISKUSIJA – NABOR POTREB DELODAJALCEV
Udeležba na dogodku je brezplačna! Potrebna je spletna prijava. Za več informacij pokličite Svetovalni in izobraževalni center OZS, Jano Golić:
01 / 58 30 553 ali pišite na: jana.golic@ozs.si
Vljudno vabljeni!