V oddaji je tokrat tekla beseda o družinskih podjetjih. Kako zapleten je prenos vodenja ali lastništva med dvema generacijama, koliko velja tradicija neke obrti v družini in na kakšen način se je potrebno dogovoriti, da bo posel cvetel tudi v prihodnosti? Obiskali smo tudi obrtno-podjetniško cono na Ravnah na Koroškem in spregovorili o povezovanju gospodarstva in akademske sfere. |
O prenosu podjetja naj podjetnik začne razmišljati kmalu po dopolnjenem 55. letu
Osrednja tema oddaje so bila družinska podjetja, v katerih se prepletajo interesi družine, lastnika in podjetja. Kako krmariti, da ta prepletenost ni zavora, ampak zagon za dobro delo, je posebno vprašanje. Nekatere družine poznajo prave odgovore nanj in imajo že dolgo tradicijo. Zlatarstvo Tajnšek v Celju tako vztraja že 60 let. Star cehovski znak ob vhodu priča o dolgoletni tradiciji. Edi Tajnšek je pred 60 leti odprl obrt, v kateri je znanje pridobivala tudi njegova hči Romana. Oče ji je dal znanje in veselje do zlatarstva, ki ga še vedno čuti. Romana Tajnšek Korošec je zadovoljna, da se stranke rade vračajo, in ponosna, ker nadaljuje očetovo delo. Dobro so prenos izpeljali tudi pri Tehovnikovih iz Zreč, kjer je oče sicer ostal prokurist v podjetju, vendar daje mladim proste roke pri vodenju podjetja. Gostja v studiu mag. Tina Kociper, višja predavateljica Univerze na Primorskem, je med drugim povedala, da morajo obrtniki in podjetniki svoje otroke vzgajati v naslednike, jih vpeljevati v družinsko podjetje že od malega. »Na ta način jim lahko poklic približamo, nikakor pa ne smemo vsiljevati,« je dejala in dodala, da se marsikateri starši bojijo predati svoje podjetje. Pravzaprav je njihov strah celo upravičen, saj mnoga družinska podjetja po prenosu propadejo. Zato je nasledstvo potrebno predvsem dovolj časa načrtovati in se o tem odkrito pogovarjati. Sama pogosto podjetnikom svetuje, naj se o nasledstvu začnejo pogovarjati kmalu po svojem 55. letu. Za pomoč si seveda lahko podjetniki poiščejo tudi pomoč. Javna agencija SPIRIT je pri promociji nasledstva zelo aktivna, pripravlja delavnice in predavanja na to temo, hkrati pa ima tudi nabor svetovalcev, ki so strokovnjaki na področju prenosa podjetij na naslednike.
Povezovanje gospodarstva in akademske sfere
Za mlade bo dovolj delovnih mest, če se bo nadaljeval gospodarski razvoj. Zato so obrtniki in podjetniki s pomočjo raziskovalcev iskali rešitve za konkretne izzive, s katerimi se spopadajo pri svojem delu. Nedavno so se srečali z znanstveniki in raziskovalci mariborske Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, sicer pa v OZS deluje Odbor za znanost in tehnologijo, o katerem je v studiu spregovoril njegov podpredsednik Joško Rozina. Poudaril je, da Odbor za znanost in tehnologijo pri OZS skrbi za povezavo med fakultetami, inštituti in drugimi organizacijami ter obrtniki in podjetniki, ki na ta način poskušati reševati različne probleme oziroma izzive, ki se pokažejo pri njihovem delu. Predvsem je namen odbora, da omogoči stik s šolami, fakultetami in inštituti tistim manjšim obrtnikom in podjetnikom, ker sicer nimajo te priložnosti. Avtorji oddaje so obiskali tudi lanskega podjetnika leta Mirana Andrejeka in predstavili novo obrtno cono na Ravnah na Koroškem, kjer je prostor dobilo okrog 40 različnih dejavnosti.