Kuharji že, kaj pa strežba?
Gostinci so že na strokovnem srečanju v Portorožu opozorili na pomanjkljivo delovno zakonodajo, ki jim povzroča preglavice, saj onemogoča enostavno odpuščanje in zaposlovanje delavcev. Da pa je težava še večja na trgu pogosto niti ni primernega kadra, predvsem za strežbo. Dobre gostilne, izvrstni kuharji, ki pripravljajo odlično hrano namreč niso zadosti za popolno zadovoljstvo gostov. Gostinci se zavedajo, da je nujna tudi odlična postrežba, saj gostje v zadnjih letih na krožnikih pričakujejo zgodbe. Zato je po njihovem mnenju v prihodnje treba dati velik poudarek promociji poklicev in na izobraževanju ne le kuharjev, ampak tudi strežnega osebja.
Že 19. humanitarna akcija slovenskih slikopleskarjev
Obrtniki so znani po svojih dobrodelnosti. Tokrat so se spet izkazali slikopleskarji. V prejšnjih letih so akcije izvajali v porodnišnicah, vrtcih in šolah. Tokrat so se lotili prenove enote Dom Osnovne šole Veržej. Da bi bilo življenje v domu bolj veselo, so se prostorov lotili skupaj z mladimi, ki so se po besedah ravnateljice Marije Ferenc zelo veselili priložnosti sodelovanja in druženja s slikopleskarji. Tokratno humanitarno akcijo so končali s sporočilom, da želijo mladim omogočiti boljše bivalne razmere ter ustvariti prijetno in toplo domače vzdušje, Dušan Presetnik pa je v studiu predstavil še novost letošnje akcije: »Mladim smo predstavili poklic slikopleskarja in k ustvarjalnosti pritegnili tudi stanovalce doma. Letos smo se odločili še, da ob predstavitvi poklica tistim, ki bi jih res pritegnil in bi se odločili za izobraževanje, ponudimo še možnost izobraževanja v kranjski ali mariborski šoli, mentorja za praktični pouk in štipendijo.«
V Pletilstvu Slapnik iščejo tržne niše
V krizi je ugasnilo veliko delovnih mest v tekstilstvu. Nekaj manjših podjetij še vedno dela in vztraja že več desetletij. V Pletilstvu Slatnik v zimskem času nastane veliko jopic in kap. Pred leti so presenetili z 20.000 kapami za Sarajevo. Izdelali so jih v 14 dneh, danes pa iščejo tržne niše, da bi ponovili uspehe izpred desetletij. Podjetje danes vodi že tretja generacija. Povedo, da je sicer tekstil taka panoga, da se ne moreš ne vem kako hvaliti, moraš biti bolj skromen. Vlagajo v proizvodnjo, ne v luksuz in si tako zagotavljajo dostojno življenje.
Poznavanje denarnega toka v podjetju je nujno
Poznavanje denarnega toka podjetja se podjetniki pogosto premalo zavedajo oziroma temu ne posvečajo dovolj časa. Dejan Pristovnik iz NLB je poudaril, da je poznavanje denarnega toka nujno zato, da podjetnik v vsakem trenutku ve, koliko denarja prihaja v podjetje in koliko ga bo iz podjetja odšlo za poplačilo vseh obveznosti. Obvladovanje denarnega toka ima velik vpliv na likvidnost podjetja. V bankah podjetnikom, ki tega obvladovanja niso vešči, svetujejo uporabo enostavne gospodinjske logike. V pomoč pa so jim na spletni strani NLB pripravili enostavno aplikacijo v obliki kalkulatorja, ki jih pomaga izračunati njihov denarni tok.