Osrednja tema tokratne oddaje so mlada, zagonska podjetja iz problemskih območij. Obiskali smo pekarno Vitapek z Goričkega, ki je peče pekovske izdelke iz brezglutenske moke. Predstavili pa smo tudi spremembe davčnega sistema, ki so po mnenju OZS zgolj kozmetični popravki.
Ravne na Koroškem, 25.10.2017 ... j.š.
Tržna niša v peki brezglutenskih izdelkov
Podjetje Vitapek z Goričkega je našlo tržno nišo v peki brezglutenskih izdelkov, po katerih je veliko povpraševanje. Borut Perkič iz Vitapeka pojasnjuje, da je bila spodbuda Slovenskega podjetniškega sklada zelo dobrodošla: »Ta razpis, na katerem smo dobili nepovratna sredstva, so zelo dobrodošla za mlada podjetja. V začetku se težko znajdeš, ker ti vsi ostali zapirajo vrata pred nosom, ker si mlado podjetje. Moraš se znajti po svoje, če želiš slediti svoji zgodbi.« Z novimi izdelki je po mnenju Perkiča težko prodreti na trgovske police, težko najdejo dogovor z velikimi sistemi, dobro pa sodelujejo s trgovinami z zdravo prehrano. V zadnjih 10 letih je SPS namenil 40 milijonov evrov spodbud za mlada, zagonska podjetja. Zdaj so razpisane tri nove oblike spodbud za start-up podjetja. Direktorica SPS Maja Tomanič Vidovič je pojasnila, da so najbolj aktualne spodbude za problemska območja. Pogoj je, da so start-up podjetja registrirana v občini na problemskem območju. Podjetja lahko pridobijo do 40 tisoč evrov zagonske subvencije. »To so sredstva s strani Evropske unije, s katerimi želimo spodbuditi, da podjetja ostanejo na problemskih območjih in za to regijo predstavljajo nek nov zagon. 155 takšnih podjetij je bilo v preteklih letih že podprtih.«
Davčne spremembe zgolj kozmetični popravki
Finančno ministrstvo med drugim predlaga za samostojne podjetnike znižanje normiranih odhodkov na 70 odstotkov, po novem pa bi lahko uveljavljali posebne olajšave. Direktor OZS Danijel Lamperger je v studijskem pogovoru pojasnil, da so smo v OZS ves čas opozarjali, da ni smiselno drastično spreminjati obstoječega sistema zaradi posameznikov, ki so zlorabljali sistem. »Ministrstvo je našim pripombam prisluhnilo, tako da se spremembe sedaj fokusirajo na področje, kjer so bile anomalije. Še zmeraj imamo normirane odhodke v višini 80 odstotkov, še zmeraj je možno, da samozaposleni in tisti, ki zaposlujejo imajo normirane odhodke v višini do 100 tisoč evrov,« pojasnjuje Lamperger. Po njegovem mnenju je obstoječi sistem enostaven in ugoden, samostojni podjetniki pa točno vedo, koliko davkov bodo plačali. Novost pa je, da so normirani odhodki absolutno navzgor omejeni.