V tokratni oddaji smo opozorili na prevozniško problematiko, bili pa smo tudi na srečanju slovenskih prevozniških družin, ki se ga je udeležilo več kot 1400 prevoznikov in njihovih družinskih članov. Partner oddaje Slovenski podjetniški sklad je predstavil možnosti kreditiranja mikro, malih in srednje velikih podjetij. |
Srečanje slovenskih prevozniških družin
Prevozniki so za izgradnjo drugega tira, vendar ne želijo, da se financira iz njihovih žepov. To je bilo enotno stališče prevoznikov, ki so se konec septembra zbrali na srečanju slovenskih prevozniških družin na Brdu pri Ljubljani. Na srečanju, kjer se je zbralo več kot 1400 prevoznikov in njihovih družinskih članov, so predstavili tudi prihodnost digitalizacije v transportni dejavnosti.
Prevozniki od države pričakujejo spodbude pri prenosu družinskih podjetij na mlajše generacije. »Dobre prakse že poznamo v kmetijskem resorju,« je v pogovoru o prevozniški problematiki med drugim povedal Peter Pišek, predsednik sekcije za promet pri OZS. »Organsko promet raste za 6 ali 7 odstotkov na leto. Drugi tir ne bo umaknil tovornega prometa s cest, mogoče ga bo zajezil,« še meni Pišek. Luka Koper po njegovem mnenju poka po šivih, zato Slovenija potrebuje drugi tir. Pišek je opozoril tudi na predlog nove zakonodaje, po kateri bi bili tudi vozniki napoteni delavci. »Naši delavci niso napoteni delavci, ampak mobilni delavci. Moj delavec se pelje, razloži v Avstriji, nato gre naprej v Nemčijo, Francijo Belgijo in se vrne v Slovenijo. To je mobilnost,« pojasnjuje Pišek. Ministrstvo za delo bo to moralo razumeti, saj »tukaj ne pristajamo na kompromis«.
Mikro krediti za problemska območja
Za obratovanje in širjenje dela so pogosto nujni krediti. Slovenski podjetniški sklad (SPS) je lani prvič razpisal mikro kredite za problemska območja kot so Maribor z okolico, Hrastnik, Radeče, Trbovlje, Pomurje in Pokolpje ter Podravje.
V oddaji so predstavili podjetje Bratuša iz občine Hrastnik, ki je dobilo posojilo SPS. Podjetje se je usmerilo v izdelavo mobilnih hišic za končne kupce, ker je v tem našlo tržno nišo. Pri pridobitvi kratkoročnega posojila niso imeli težav. »Imeli smo manjši poslovni načrt, dobili smo ugodno obrestno mero, enostavno je bilo tudi zavarovanje,« je dejal direktor Marko Bratuša. Po njegovem mnenju je bila Zasavska regija obremenjena s težko industrijo, sedaj se je šele začelo razvijati manjše podjetništvo.
»Kreditov za problemska območja je v minulem letu koristilo 300 podjetij. Gre za mikro kredit do 25 tisoč evrov,« je v studijskem pogovoru povedala direktorica SPS Maja Tomanič Vidovič. Podjetje lahko dvakrat letno kandidira za takšen kredit. »Podjetja bi lahko koristila še več, zato pozivamo podjetja iz problemskih območij, da spremljajo informacije o tem,« je opozorila Tomanič Vidovič. V prihodnjem letu bo na voljo 12 milijonov evrov za mikro kredite podjetjem iz problemskih območij, kar bi lahko koristilo več kot 600 podjetij. Največ kreditov je v letu 2017 sicer koristilo območje Maribora z okolico (47 %), najmanj pa Hrastnik, Radeče in Trbovlje.